الگوی کانادایی مدیریت توریسم

12 آوریل 2017 - 15:00 dsfr.ir/pd462

الگوی کانادایی مدیریت توریسم
megatour.ir
جاذبه های گردشگری کانادا

در کانادا دولت فدرال، 10 دولت ایالتی، سه دولت محلی و شهرداری ها، همه در حمایت از گردشگری نقش دارند. شورای وزرای گردشگری هماهنگی بین سطوح مرکزی، ایالتی و محلی دولت را تسهیل می کند.

در دولت فدرال، بنابر قانون، وزیر صنایع (مسوول اصلی گردشگری) موظف است بازاری رقابتی، کارآ و عادلانه، اقتصادی نوآورانه، صنعتی رقابتی و جوامعی پایدار در گردشگری ایجاد کند. همچنین معاون کسب وکارهای کوچک و گردشگری وزیر صنایع مسوولیت خاص تری برای ترفیع گردشگری و توسعه کسب وکارهای کوچک دارد.

کمیسیون گردشگری کانادا، مسوول بازاریابی و تحقیقات گردشگری است و دفترهایی بین المللی در ایالات متحده، مکزیک، انگلستان، فرانسه، آلمان، چین، ژاپن، کره و استرالیا و نمایندگان فروش در هند و برزیل دارد. دولت های ایالتی، محلی و شهری نیز نهادهایی را با تمرکز بر بازاریابی گردشگری تاسیس کرده اند.

در ژانویه سال 2009، وجوه موقتی ای به خاطر کمک به بخش گردشگری برای مصون ماندن از اثرات بحران اقتصادی از محل اعتبارات طرح جامع مشوق اقتصادی برای گسترش فعالیت های ترفیعی در بازارهای بین المللی و نیز تشویق گردشگری داخلی اختصاص داده شد.

از اقدامات اساسی گردشگری در طرح جامع مشوق اقتصادی می توان به تخصیص 100 میلیون دلار کانادا در طول دو سال به جشنواره های کمپی و دیگر رویدادها با قابلیت جذب گردشگران و همچنین تخصیص 150 میلیون دلار کانادا در طول دو سال برای تقویت و بهبود پارک های ملی و سایت های تاریخی ملی اشاره کرد.

سیاست ها و برنامه ها

در دسامبر 2006، وزرای متولی گردشگری در سطوح فدرال، ایالتی و محلی «استراتژی گردشگری ملی» را تصویب کردند. چند ایالت کانادا نیز، همگام با گردشگری ملی، به تعیین استراتژی گردشگری ایالت خودشان اقدام کرده اند. بنابر طرح جامع مشوق اقتصادی، دولت فدرال نیز متعهد شده است تا برای هدایت سرمایه گذاری های آتی و انسجام بیشتر فعالیت های حمایتی دولت از گردشگری، به تدوین «استراتژی گردشگری فدرال» بپردازد. در سپتامبر سال 2009، وزرای فدرال، ایالتی و محلی گردشگری توافق کردند برای رسیدن به هدف کسب درآمد 100 میلیون دلار از گردشگری ملی تا سال 2015 تلاش کنند.

در همین حال، در نوامبر سال 2006 دولت کانادا سیاست آسمان آبی را در مورد حمل ونقل هوایی بین المللی معرفی کرد. این رویکرد پیگیری فعالانه توافق نامه های آسمان باز را جایگزین آزادسازی تدریجی خدمات هوایی کرد. این خط مشی به صنعت حمل ونقل هوایی کمک کرد مهم ترین نقش را در رشد و رفاه کانادا ایفا کند.

انتخاب این خط مشی منبعث از ماهیت متغیر بازار هواپیمایی و هدف آن ایجاد بازارهای جدید، خدمات جدید و رقابت بیشتر است. اتخاذ خط مشی آسمان آبی نتایج مطلوبی را به همراه داشت. بیست توافق نامه جدید یا بسط یافته به امضا رسید.

همچنین توافق نامه ای نیز با اتحادیه اروپا صورت پذیرفت. این توافق نامه ها به همراه توافق نامه های پیشین تقریبا 90 درصد بازار حمل ونقل هوایی کانادا را تشکیل می دهند. این درحالی است که کانادا نظامی انعطاف پذیر در خدمات هوایی چارتر دارد و ابزار موثری برای صنعت گردشگری برای غلبه بر چالش های بازارهای در حال توسعه به شمار می آید.

ابزارهای ارزیابی

نهادها و ادارات فدرال، سالانه برای گزارش هزینه های مرتبط با گردشگری بررسی می شوند. انجام این پیمایش نشان دهنده این است که دولت فدرال در بسیاری از زمینه های گردشگری سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای انجام می دهد. در سال 2007 کمیسیون گردشگری کانادا مطالعه ردیابی سالانه ای را با نام «نظارت بر گردشگری جهانی» برای جمع آوری اطلاعات هر یک از بازارهای اصلی اش شروع کرد.

این پژوهش، اطلاعاتی اصولی و منطقی در مورد سطوح آگاهی و ادراکات مسافران از کانادا ارائه می دهد. کمیسیون گردشگری کانادا در سال 2008، مدل کارت امتیازی متوازن را که یک چارچوب برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت عملکرد جامع و انعطاف پذیر است، اقتباس کرد تا از طریق آن، عملکرد این کشور را به عنوان مقصد گردشگری و نیز موفقیت برنامه ها و اقدامات کمیسیون گردشگری کانادا را اندازه گیری و ارزیابی کند.

پیشتاز در آمار گردشگری

مرکز آمار کانادا مسوول اعلام آمار در این کشور است. این نهاد پیمایش های مختلفی را در صنایع گردشگری در حوزه های حمل ونقل هوایی، قایق، ریلی، اتوبوس و تاکسی، اقامت مسافر، خدمات غذا و نوشیدنی، سرگرمی و تجدید قوا و تفریح انجام می دهد. در سمت تقاضا نیز دو پیمایش مهم وجود دارد؛ پیمایش مسافرت بین المللی که آمار شمارش مسافران مرزی و کشورهای مبدا مسافران را منتشر می کند و پیمایش مسافرت افراد مقیم کانادا که آمار بازدیدهای درون ایالتی، بین ایالتی و سفرهای شخصی کانادایی ها را منتشر می کند.

مرکز آمار کانادا با استفاده از داده های تحقیقات ذکرشده، دو محصول عمده برای ارزیابی اقتصاد کلان گردشگری طراحی کرده است؛ حساب اقماری گردشگری و شاخص های گردشگری ملی. شاخص های گردشگری ملی برای به روزرسانی حساب اقماری گردشگری به صورت فصلی تدوین شده اند. همچنین مرکز آمار کانادا، درآمد دولت از گردشگری را تخمین می زند.

از سوی دیگر، مرکز آمار کانادا مطالعه ای را با هدف پیوند دادن به حساب اقماری گردشگری کانادا و حساب های اقماری زیست محیطی انجام داد که هدف آن، بررسی این موضوع بود که اثرات زیست محیطی برای دو صنعت حمل ونقل هوایی و خدمات غذا و آشامیدنی چگونه باید تخمین زده شود. نتایج بیانگر آن بود که پیوند این دو نوع حساب اقماری گردشگری امکان پذیر است. اگر چنین کاری انجام شود، امکان غلبه بر شکاف اطلاعاتی فعلی درخصوص رابطه کلان گردشگری و محیط زیست ممکن خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1