حضور زودتر از موعد بوئینگ در ایران

10 آوریل 2017 - 15:30 dsfr.ir/7y9zd

حضور زودتر از موعد بوئینگ در ایران
airwaysnews.com
شرکت بوئینگ

ایران ایر و #بوئینگ مذاکراتی را برای جا به جایی زمان اجرای قرارداد انجام داده اند تا نخستین هواپیمای سفارش ایران ایر بزودی به ناوگان ایران اضافه شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پس از آنکه مقامات ایرانی موفق شدند با پیگیری همزمان مذاکرات خود با ایرباس و بوئینگ شرایط را برای نهایی کردن قرارداد خرید هواپیما از این دو شرکت بزرگ فراهم کنند، این بار به نظر می رسد رقابت این دو هواپیماساز بر سر تحویل هواپیماهای خود به ایران آغاز شده است.

ایرباس در طول هفته های گذشته سه فروند هواپیمای خریداری شده ایران ایر را رسما به ناوگان ایران اضافه کرد تا در این زمینه گوی سبقت را از رقیب آمریکایی اش برباید. در چنین شرایطی به نظر می رسد که بوئینگ نیز احساس خطر کرده و به دنبال آن است تا تغییری هر چند محدود در اجرای قرارداد خود با هما به کار ببندد.

همان طور که ایرباس نیز موفق شد با جا به جایی قراردادهای اقتصادی خود شرایط را برای ورود جدیدترین هواپیماهایش به ناوگان های ایران فراهم کند، این بار بوئینگ نیز به دنبال آن است تا از فضای به وجود آمده نهایت استفاده را ببرد و به این ترتیب نخستین هواپیمای ایران را تا حدود یک ماه آینده تحویل دهد.

در قرارداد ابتدایی بسته شده میان ایران ایر و بوئینگ بنا بر آن بود که نخستین هواپیماهای خریداری شده ایران در اردیبهشت ماه سال 97 تحویل شود؛ اما به نظر می رسد با شرایطی که برای یکی از قراردادهای شرکت بوئینگ به وجود آمده امکان آن وجود داشته باشد که آغاز اجرای این قرارداد بزرگ یک سال جلو بیفتد. یک مقام آگاه در این زمینه گفت: شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین به دلیل حوادث سیاسی و ناامنی های به وجود آمده در ترکیه زیان های اقتصادی قابل توجهی را متحمل شده است و به همین دلیل بعضی از قراردادهای خود برای خرید هواپیماهای جدید را یا کاهش داده یا به تعویق انداخته است. به گفته وی، این تغییرات هم در قراردادهای این شرکت ترکیه ای با ایرباس و هم در تعامل با بوئینگ شکل گرفته است.

به دنبال این اتفاقات شرایطی فراهم شده تا ایران ایر و بوئینگ مذاکراتی را برای جا به جایی زمان اجرای قرارداد انجام دهند تا به این ترتیب نخستین هواپیمای سفارش ایران ظرف هفته های آینده به ناوگان کشور اضافه شود. البته هنوز مذاکرات مربوط به این حوزه نهایی نشده و نمی توان به طور قطع درباره آن اظهارنظر کرد؛ اما در صورتی که مشکلی پیش نیاید، می توان به ورود نخستین هواپیما در هفته های آینده امیدوار بود.

1