6 ژوئن 2020 - 01:52

محوطه کشف شده در فهرج، تاریخی از آب درآمد

10 آوریل 2017 - 12:10 dsfr.ir/ta2py

محوطه کشف شده در فهرج، تاریخی از آب درآمد
لیلا خواجویی
محوطه کشف شده در فهرج کرمان

مطالعات اولیه در محوطه تاریخی تازه کشف شده در #فهرج انجام شده و دستور بررسی های تکمیلی تر در این محوطه به پژوهشکده باستان شناسی فرستاده شده است.

"معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در آخرین روزهای تعطیلات نوروزی، طوفان شن در فهرج استان کرمان، خبری جدید برای این شهر داشت، «نمایان شدن محوطه ای که فرماندار فهرج آن را تاریخی می دانست»، محوطه ای با آثار معماری و سفال های خرد شده در اطرافش!

تا این که سرانجام کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان با پیمودن 248 کیلومتر مساحت بین کرمان و فهرج، بررسی های اولیه را روی این محوطه انجام داده و رای به تاریخی بودن آن دادند.

حمید روحی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان با تائید انجام مطالعات و بررسی های اولیه ی کارشناسان میراث فرهنگی استانی روی این محوطه ی تازه کشف شده، به خبرنگار ایسنا توضیح می دهد: محوطه کشف شده در شهرستان فهرج یک محوطه متعلق به اوایل دوران میانی اسلامی است که به دنبال بروز طوفان یکسری آثار مانند آثار خشتی و سفال های خرد شده در این منطقه و سازه های معماری نیز کشف شده اند.

وی می گوید: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان در حال پیگیری برای صدور مجوز حفاری های علمی باستان شناسی از پژوهشکده باستان شناسی کشور است، تا با انجام بررسی، شناسایی و مستندسازی محوطه بتوان آن را در فهرست آثار ملی به ثبت رساند.

او تاکید می کند: در حال حاضر نیروهای نظامی، انتظامی و یگان حفاظت استان کرمان کار حفاظت فیزیکی این محوطه تاریخی را بر عهده دارند.

به گفته روحی آثار معماری به دست آمده از این محوطه برای نخستین بار است که نمایان شده اند و تا زمان بررسی کامل محوطه هیچ اطلاعاتی درباره ی قدمت و تاریخ آن ها در اختیار نخواهیم داشت، بنابراین کاوش های باستان شناسی در این منطقه ضروری است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان؛ با بیان این که در اطراف منطقه «فهرج» و «ریگان» پراکندگی محوطه های باستانی زیادی وجود دارند، ادامه می دهد: در منطقه ی «ریگان» به دنبال وقئع سیل در چند مدت گذشته؛ نزدیک به 200 تا 300 هکتار محوطه تاریخی کشف شده و به تازگی مجوز فعالیت های باستان شناسی آن ها صادر شده است. از سوی دیگر منطقه «نگین» نیز حدود چهار محوطه ی تاریخی را به تازگی نمایان کرده است که آن ها نیز باید بررسی باستان شناسی شوند.

وی می افزاید: امنیت کامل این محوطه های تاریخی و عملیات بررسی و شناسایی این محوطه های تاریخی در دستور کار قرار دارد و تا پایان بررسی ها و مطالعات مورد نظر آن ها به طور کامل اجرائی می شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1