7 ژوئیه 2020 - 16:15

چند تَرَک تنها آسیب بناهای تاریخی خراسان

6 آوریل 2017 - 12:50 dsfr.ir/bn9vr

چند تَرَک تنها آسیب بناهای تاریخی خراسان
ایران ویوو
کاروانسرای با شکوه "رباط شرف" نگینی در کویر سرخس

براساس بررسی های انجام شده در محدوده ی قرار گرفته روی گسل #زلزله، خوشبختانه آسیب جدی به ابنیه تاریخی قرار گرفته در این محدوده وارد نشده است.

"مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی"

محمدحسین زارع صفت در گفت و گو با ایسنا گفت: به بناهای قرار گرفته در محدوده ی شهرستان های تربت جام، خواف، تایباد، سرخس، فریمان و دیگر مناطق قرار گرفته در محدوده گسل زلزله، خوشبختانه آسیب جدی به ابنیه تاریخی وارد نشده است و فقط در یکی، دو مورد گزارش به دست مان رسیده که درز ترک های قبلی در تعدادی از ابنیه ی تاریخی پیشرفتی جزئی داشته اند.

او با تأکید بر اینکه تقریبا همه بناهای تاریخی ارزشمند قرار گرفته در محدود گسل زلزله مانند رباط شرف، بابا لقمان، هَزار احمد جامی و خواف آسیبی ندیده اند، گفت: تقریبا همه ابنیه اصلی بررسی شده اند، مگر این که در حالت احتمالات یک حمام یا یک خانه روستایی در موقعیت نامناسب مکانی قرار گرفته باشد که امکان بررسی آن وجود نداشته است.

وی همچنین تأکید کرد: درباره وضعیت آستان قدس رضوی نیز به ما هیچ گزارشی اعلام نشده است. حتما این مکان نیز تحت کنترل کامل قرار دارد و امیدواریم که به هیچ کدام از مردم و بناهای تاریخی خسارت جانی و مالی وارد نشده باشد.

زارع صفت همچنین درباره عکسی که از ترک های بازار رضا در شهر مشهد منتشر شده و به زلزله امروز صبح نسبت داده شده است، بیان کرد: بازار رضا جزو آثار تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی نیست و وضعیت ان به سازمان میراث فرهنگی ارتباطی ندارد.

علت عمده تخریب حمام گلشن بارندگی است نه زلزله

محمدرضا پهلوان، مدیرکل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: پس از وقوع زلزله به همه مسئولان شهرستان ها اعلام کردیم که همه بناهای قرار گرفته در محدوده مرزی خود را بررسی کنند و احیانا اگر آسیبی به آن ها وارد شده به ما اعلام کنند.

او اظهار کرد: در حال حاضر فقط یک مورد تخریب در حمام گلشن گزارش شده که در نیشابور قرار دارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا که پرسید؛ گفته شده این تخریب به دلیل بارندگی های چند روز گذشته در نیشابور است، بیان کرد: البته درصد بیش تر تخریب آن مربوط به بارندگی های چند روز گذشته است، اما زلزله نیز روی درصد تخریب آن تأثیر گذاشته است.

در ساعت 10:39 صبح دیروز (چهارشنبه، 16 فروردین ماه) زمین لرزه ای به قدرت 6 ریشتر بخش هایی از خراسان رضوی را لرزاند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1