19 نوامبر 2019 - 19:30

بلیط مسجد کبود با تصویر تخت جمشید!

6 آوریل 2017 - 14:00 dsfr.ir/ba3kd

بلیط مسجد کبود با تصویر تخت جمشید!
پریا توفیقی
انتشار تصویر چاپ شده «تخت جمشید» بر روی بلیط ورودی «مسجد کبود»

تصویر چاپ شده «تخت جمشید» بر روی بلیط ورودی «مسجد کبود»، به سوژه اصلی کانال های تلگرامی و فعالان #گردشگری در آذربایجان شرقی تبدیل شد.

تعطیلات عید نوروز بود که انتشار تصویر چاپ شده «تخت جمشید» بر روی بلیط ورودی «مسجد کبود»، به سوژه اصلی کانال های تلگرامی و فعالان عرصه گردشگری در آذربایجان شرقی تبدیل شد؛ تصاویر بلیط ها خیلی سریع در فضای مجازی دست به دست شده و باعث اعتراض فعالان این عرصه شد.

باتوجه به وجود جاذبه های گردشگری ویژه در جای جای کشور، انتظار می رفت در تصاویر چاپ شده بر روی بلیط های ورودی اماکن گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تنوع بیشتر و آثار تمامی استان ها استفاده می شد، با این حال در سراسر کشور تصاویر چاپ شده بر روی بلیط ورودی موزه ها و سایت های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به یک شکل است و تصاویری محدود از جاذبه های ایران همانند تخت جمشید، پاسارگاد و گاهی مسجد امام اصفهان است.

در این بین با مدنظر قرار دادن «تبریز 2018» به عنوان یکی از بزرگ ترین رویدادهای کشور در زمینه گردشگری، انتظار می رفت، نورورز 96 به اماکن گردشگری تبریز و آذربایجان شرقی عنایت ویژه تری می شد.

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان شرقی و نیز عضو علی البدل کانون راهنمایان گردشگری ایران با اشاره به اینکه بلیط های ورودی موزه های تحت حمایت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سال های اخیر تجدید چاپ شده اند، ولی تصاویر جاذبه های محدودی از کشور هم چنان بر روی آن ها به چشم می خورد، گفت: بهتر است در چاپ های بعدی به این موضوع توجه ویژه شود.

آیدین نظافت ضمن اشاره به اقدامات کانون راهنمایان کشور در این رابطه، خاطرنشان کرد: از طریق رئیس کانون راهنمایان کشور، این مسئله به رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور منتقل شد و امیدواریم در سریع ترین زمان ممکن نسبت به چاپ جاذبه های گردشگری کل کشور بر روی بلیط های ورودی موزه ها و سایت ها اقدام شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی از تنظیم نامه به رئیس میراث فرهنگی کشور خبر داد و تاکید کرد: مردم ساکن استان های کشور، تمایل دارند که جاذبه های هر استان بر روی بلیط ها چاپ شود و ایران و زیبایی هایش تنها در چند نقطه محدود خلاصه نمی شود و هر استان پتانسیل توسعه گردشگری را در خود دارد.

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی مجموعه ای بی نظیر از زیبایی های طبیعی و آثار تاریخی را در خود جای داده است، یادآور شد: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی، ضروری است اقدامات و تمهیداتی در سطح ملی در نظر گرفته شود و آثار تاریخی و طبیعی استان برای معرفی بهتر بر روی بلیط ها چاپ شود.

مهدی بزاز دستفروش، مدیر امور موزه های آذربایجان شرقی در این خصوص گفت: بلیط اماکن گردشگری تحت نظر میراث فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی چاپ شده و در اختیار استان ها قرار می گیرد و ما نیز درآمد حاصل از فروش این بلیط ها را به حساب سازمان واریز می کنیم.

وی ادامه داد: باتوجه به اوراق بهادار بودن بلیط ها، این امکان وجود ندارد که ما خودمان آن ها را در استان چاپ کنیم.

بزاز دستفروش با اعلام اینکه تصاویر چاپ شده بر روی بلیط ها از سوی سازمان میراث فرهنگی مشخص می شود، خاطرنشان کرد: سال های گذشته تصویر موزه قاجار، موزه مشروطه و مسجد کبود بر روی بلیط های اماکن گردشگری سراسر کشور چاپ شده بود و چه بسا بر روی بلیط امکان گردشگری استان های دیگر نیز تصاویر اماکن گردشگری ما چاپ شده است.

وی تأکید کرد: باتوجه به رویداد تبریز 2018، به دنبال آن هستیم که تصویر اماکن گردشگری آذربایجان شرقی بر روی بلیط های اماکن گردشگری چاپ شود.

بر اساس این گزارش، باتوجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی و پتانسیل های ویژه استان برای توسعه گردشگری کشور، ضروری است جاذبه های گردشگری این خطه بر روی بلیط های ورودی اماکن گردشگری سراسر کشور چاپ شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1