13 آوریل 2024 - 15:15

گزارش "دیلی تلگراف" از افق مثبت گردشگری ایران

22 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/bk2fm

هتلداران و مجریان تورهای بین المللی از توافق هسته ای میان ایران و قدرت جهانی استقبال فراوانی کرده اند و خوب می دانند این امر موجب گشوده شدن درهای صنعت گردشگری ایران بر روی آنها خواهد شد.

در بخشی از گزارش نشریه تلگراف با عنوان «امیدواری ایران برای جذب 20 میلیون گردشگر یک سال پس از تحریم» آمده است: صنعت گردشگری ایران در آستانه رشدی سریع با رفع تحریم های اقتصادی قرار دارد و حالا تعداد بیشتری از مردم کشورهای غربی بی صبرانه در انتظار بازدید از ایران هستند و در داخل ایران نیز طرح هایی نیز برای توسعه شرکت های گردشگری، هتل و امکانات توریستی در دست اجرا است.

در این گزارش که به بررسی شرایط کنونی صنعت گردشگری و همچنین گشایش های احتمالی در این حوزه پس از رفع تحریم ها پرداخته، به ابتکار عمل گروه های هتل سازی بین المللی اشاره شده و می خوانیم: گروه هتل های «روتانا» که مرکز اصلی آن در شهر ابوظبی قرار دارد، تائید کرده است که 4 هتل جدید خود را که هم اکنون در 2 شهر تهران و مشهد در حال ساخت است در سال 2018 افتتاح خواهد کرد و همچنین «اکووهتل» یکی از پیشگامان و مهم ترین گروه های هتل در جهان نیز در پروژه ساخت 2 هتل 4 ستاره در تهران همکاری دارند.

ایرانی ها نیز از این فرصت استقبال کرده اند و به توسعه ساختمان های تاریخی کشور، محوطه های باستانی و کوهستان های ناهموار پرداخته اند که برای اسکی و کوهنوردی ایده آل هستند.

دیلی تلگراف نوشت: رفع تحریم ها علیه ایران احتمالا به سهولت سفر غربی ها به ایران خواهد انجامید که از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در سال 2013، بیش از پیش و به صورت روزافزون به این کشور سفر کرده اند. در صورتی که محدودیت های بانکی در ایران که همزمان با انقلاب اسلامی از سال 1979 پابرجاست رفع شود، رزرو وسایل نقلیه، برداشت وجه نقد و همچنین استفاده از کارت های اعتباری بین المللی در ایران تسهیل خواهد شد.

در حال حاضر گردشگران خارجی که به ایران می آیند برای استفاده از کارت های اعتباری خود فرآیند پیچیده ای را طی می کنند و بسیاری از پلتفورم های رزرو آنلاین در ایران کار نمی کنند. با بهبود ارتباط بانکی، مجریان تور در انگلیس می توانند طیف وسیع تری از تورهای گردشگری را به مقصد ایران ارائه دهند و با تورهای زمینی نیز همکاری داشته باشند. در حال حاضر انگلیسی ها تنها از طریق سفرهای سازماندهی شده می توانند به ایران سفر کنند، چرا که ویزا برای سفرهای مستقل صادر نمی شود و بدین صورت هیچ هتلی نیز نمی توان رزرو کرد.

«دیوید مک گینس»، مدیر کمپانی گردشگری «سفر به ناشناخته» که سفرهای منظمی به ایران دارد معتقد است که در حال حاضر مسائل مربوط به پرداخت در ایران بسیار دشوار است و حتی از پرداخت میان حساب های بانکی انگلیسی که در آن نام تور ایران باشد جلوگیری می شود. مشخص نیست که این وضعیت چه زمانی تغییر می کند اما حداقل افق روشنی برای آن وجود دارد.

در نظرسنجی "دیلی تلگراف" در رابطه با سپری کردن تعطیلات در ایران، 79 درصد انگلیسی ها ایران را کشوری فوق العاده می دانند، 12 درصد سفر به ایران را منوط به تایید وزارت خارجه کشورشان دانسته اند، 3 درصد از بابت سفر به ایران در تعطیلات مطمئن نیستند و تنها 6 درصد گفته اند هرگز به ایران سفر نمی کنند.

هنوز برنامه زمانی برای رفع محدودیت های بانکی اعلام نشده است و تحریم ها تا بررسی متن توافق در کنگره آمریکا که حداقل 60 روز به طول می انجامد، برداشته نخواهد شد.

مرتضی بخردی، مالک خانه تاریخی 400 ساله بخردی در اصفهان که حالا تبدیل به یک هتل شده معتقد است ایرانی ها مطمئن هستند که رفع تحریم ها به آنها اجازه می دهد تا کسب و کارهای مرتبط با گردشگری خود را توسعه دهند. وی ابراز امیدواری کرد فرآیند رزرو هتل و سایر امکانات تسهیل شود، چرا که در حال حاضر این فرآیند تنها از طریق ارتباط ایمیلی با میهمانان خارجی انجام می شود و اتاق ها بدون هیچ ضمانتی رزرو می شود و مطمئنا این شرایطی مناسب نه تنها برای هتلداران، بلکه برای گرشگران و سایر فعالان حوزه توریسم نیست.

مرتضی بخردی که خانه قدیمی و قرن هفدهمی خود را از سال 2005 به یک هتل تبدیل کرده است، می گوید: ایرانی ها برای معرفی فرهنگ و تاریخ خود به خارجی بسیار مشتاق هستند و سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر در بخش توریسم به بهبود زیرساخت های این صنعت خواهد انجامید و برای بهتر شده شرایط علاوه بر رفع محدودیت های بانکی، پلتفورم های رزرو آنلاین چون «Booking.com» نیز باید برای همکاری با ایران از خود تمایل نشان دهند.

در ادامه گزارش تلگراف درباره وضعیت گردشگری ایران آمده است: انگلیسی هایی که خواهان سفر به ایران هستند همچنان با دشواری های فراوانی رو به رو می شوند و وزارت خارجه این کشور نیز آنها را به عدم بازدید از ایران ترغیب می کند. درخواست ویزا نیز مراحل پیچیده و پرهزینه ای دارد، چراکه سفارت ایران در لندن از سال 2011 بسته است.

«دیوید مک گینس»، مدیر کمپانی گردشگری «سفر به ناشناخته» معتقد است: پیچیدگی های کسب ویزا، مشکل را دوچندان کرده و اغلب گردشگران مصمم به سفر به ایران را دلسرد می کند، اما با این وجود برخی گروه ها که در حال افزایش هم هستند این سختی ها را به جان می خرند.

«فیلیپ هاموند»، وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا نسبت به بازگشایی سفارت انگلستان در ایران پیش از پایان سال جاری میلادی ابراز امیدواری و عنوان کرده که هر 2 کشور متعهد به بازگشایی سفارت های خود پس از حل مسائل عمده هستند.

مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز چندی پیش اعلام کرد که گروه های هتل خارجی از کشورهایی چون آلمان، یونان، کره جنوبی و سنگاپور برای بررسی بازار گردشگری و جذابیت روزافزون آن به ایران سفر کرده اند. سلطانی فر همچنین عنوان کرده است که گرچه زیرساخت های گردشگری در ایران همچنان به شکل خوبی توسعه نیافته، اما در سال گذشته 11 هتل در سراسر ایران ساخته شد و تعدادی بیشتری نیز ساخته خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران پیش از این با تاکید بر اهمیت گردشگری برای کشور از چشم انداز جذب سالانه 20 میلیون گردشگر تا 2025 و کسب درآمد 30 میلیارد دلاری از این بخش خبر داده بود، این در حالی است که هم اکنون سالانه 4 میلیون نفر گردشگر خارجی وارد ایران می شوند.

گروه هتل های «روتانا» که در حال حاضر مشغول ساخت 2 هتل در تهران و 2 هتل در شهر مشهد است اعلام کرده که همه آنها تا سال 2018 افتتاح خواهند شد. «عمر کادوری»، مدیر گروه هتل های «روتانا» عنوان کرد: با رفع تحریم ها مطمئنا تمامی توسعه دهندگان و مجریان برای تضمین جایگاه خود در ایران به عنوان یکی از بکرترین بازارهای گردشگری جهان با هم رقابت خواهند کرد.

هتل «اینترکانتیننتال» تهران که در اواخر دوران پهلوی یکی از اقامتگاه های مورد علاقه خبرنگاران، دیپلمات ها و میهمانان خارجی بود در حال حاضر توسط گروه هتل های ایرانی لاله اداره می شود.

گروه هتل های «آکور» نیز در ساخت 2 هتل در تهران شرکت دارد، چراکه بازار ایران را بازاری بسیار مناسب برای سرمایه گذاری می داند. «کریستوف لندس»، مدیر ارشد اجرایی گروه هتل های «آکور» در خاورمیانه تائید کرد که این کمپانی مذاکرات پیشرفته ای را با ایران برای به دست گرفتن مدیریت 2 هتل در تهران تحت برندهای «ibis» و«Novotel» داشته است و اضافه کرد انتظار داریم توافقات اخیر به ایجاد فرصت های بی سابقه ای برای رشد سریع صنعت گردشگری در ایران بیانجامد.

گروه هتل های «استاروود» و «هیلتون» که پیش از سابقه مدیریت هتل در ایران را داشته اند از اظهارنظر درباره طرح های توسعه احتمالی خود در ایران خودداری کردند، در حالی که مقامات گروه هیلتون چندی پیش برای ارزیابی شرایط به ایران سفر کرده بودند.

با ثبت 2 اثر محوطه تاریخی شوش و منظر فرهنگی میمند در جریان اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سال 2015، ایران دارای 19 محوطه جهانی در فهرست میراث جهانی یونسکو است که این رقم بیش از هر کشور دیگری در خاورمیانه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1