10 ژوئیه 2020 - 20:28

از همدان بدون تخلف تا اصفهان محبوب

30 مارس 2017 - 17:00 dsfr.ir/1g0s4

از همدان بدون تخلف تا اصفهان محبوب
زهرا باغبان
میدان نقش جهان میزبان مسافران نوروزی

استان های #اصفهان، #زنجان، #خوزستان و #همدان گزارش هایی را از وضعیت اسکان و بازدیدهای مسافران و همچنین شکایت ها ارائه کردند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، همزمان با پانزدهمین روز از تعطیلات نوروزی، استان های اصفهان، زنجان، خوزستان و همدان گزارش هایی را از وضعیت اسکان و بازدیدهای مسافران و همچنین شکایت ها ارائه کردند که در این میان، مقامات گردشگری زنجان و همدان با این ادعا که کمترین تخلف و شکایت را در این مدت داشته اند، نحوه خدمات رسانی به مسافران را در نوروز امسال، مطلوب ارزیابی کردند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: ظرفیت اقامتی این استان نسبت به سال گذشته 15 برابر افزایش داشته است.

محسن یارمحمدیان با اشاره به افزایش ظرفیت تأسیسات اصلی گردشگری، افزود: ظرفیت اماکن اقامتی در استان اصفهان در طول سال، حدود 25 هزار نفر شب اقامت است که در طول ایام نوروز با احتساب اماکنی که آموزش و پرورش و سایر دستگاه ها در اختیار مسافران قرار می دهند، این میزان به 370 هزار نفر شب افزایش یافته است.

او با اشاره به رشد 30 درصدی افزایش بازدید از بناهای تاریخی اظهار کرد: امسال به نسبت سال گذشته شاهد رشد خوبی از بازدیدها در اماکن تاریخی و فرهنگی در اصفهان هستیم که در کنار آن سعی شده با برپایی نمایشگاه‎ های صنایع دستی و نوروزگاه ها در 16 شهرستان و 40 نقطه در شهر اصفهان فضای شاد و مفرحی را برای گردشگران فراهم کنیم.

یارمحمدیان با اشاره به روند نظارت بر کیفیت صنایع دستی و جلوگیری از عرضه صنایع دستی خارجی گفت: حدود 70 غرفه با هدف عرضه صنایع دستی ایرانی در چهل ستون برپا شده و در بازرسی های به عمل آمده سعی شده هرگونه اجناس خارجی و قاچاق در نمایشگاه جمع آوری شود تا جایی که می توان ادعا کرد امروز هیچ کالای غیرایرانی در این نمایشگاه ها عرضه نمی شود. استان اصفهان که یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران خارجی است، نوروز امسال نیز جزو 5 مقصد اصلی گردشگران و مسافران نوروزی بوده است.

زنجان با کم ترین شکایت های نوروزی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز با اشاره به افزایش اقامت و بازدید از اماکن تاریخی این استان، گفت: بازدید از اماکن گردشگری و تاریخی زنجان رشدی 38 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

یحیی رحمتی با اشاره به وضعیت جوی استان زنجان، افزود: به وجود شرایط جوی نامناسب زنجان در روزهای ابتدایی سال جدید، شاهد افزایش اقامت و بازدید مسافران از اماکن تاریخی و باستانی زنجان بودیم.

وی افزود: در مجموع از ابتدای طرح نوروزی تاکنون اقامت مسافران 21 درصد و بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی 38 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است و با توجه به بهبود شرایط جوی پیش بینی می شود، حجم سفرها در روزهای آتی افزایش پیدا کند.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان با اشاره به ضرورت محقق شدن شعار سال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری با عنوان «نوروز متفاوت» بیان کرد: در راستای تحقق این شعار و زمینه سازی برای رشد و ماندگاری مسافر در زنجان، درصدد ارتقاء کیفیت خدمات رسانی در حوزه نظارت برآمدیم به گونه ای که هم اکنون جزء استانهای با کمترین شکایت هستیم.

رحمتی با اشاره به ویژه برنامه های نوروز متفاوت در زنجان، گفت: مراسمی که با عنوان نوروزگاه و آیین های میراث معنوی در پایگاه های ثبت جهانی زنجان برگزار شده، چهره متفاوتی از جاذبه های زنجان را به نمایش گذاشت.

وی با بیان بدیع بودن بیشتر برنامه های نوروزی 96، اظهار کرد: استفاده نظامند از راهنمایان گردشگری متخصص در تمام جاذبه های گردشگری، زمینه رضایت مندی نسبی مسافران نوروزی را به همراه داشته است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان زنجان با بیان اینکه این استان جزء چهار استان اصلی در تولید صنایع دستی کشور است، یادآور شد: زنجان رتبه اول در تولید مس، چاقو، ملیله نقره کشور و چاروق را دارد.

رحمتی با اشاره به قابلیت های گسترده و خاص زنجان در تولید صنایع دستی نیز گفت: در کنار بازارچه های دائمی، به واسطه حجم گردشگر در ورودی و کنار جاذبه های گردشگری بازارچه های موقتی صنایع دستی ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: 130 فروشگاه صنایع دستی در طول ایام نوروز به مسافران نوروزی خدمات رسانی می کنند که در این زمینه در این بازارچه ها فروش مس و چاقوی زنجان در صدر فروش قرار گرفته است.

تمرکز خوزستان روی مسافران راهیان نور

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نیز گزارشی از وضعیت اسکان و سفر کاروان های راهیان نور ارائه کرد و با اشاره به آماده سازی چند اردوگاه برای اقامت مسافران راهیان نور، گفت: بالغ بر 150 هزار نفر شب اقامت مسافران نوروزی بویژه پیش بینی شده است.

محمدعلی خلیلی با اشاره به محورهای اعزام کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی یادآور شد: سفر به مناطق عملیاتی جنوب در بازه 25 اسفندماه تا پایان 15 فروردین ماه انجام می شود که این سفر از ورودی اندیمشک که شلوغ ترین مسیر برای گردشگران نوروزی است شروع می شود و با عبور از مناطق عملیاتی فتح المبین، فکه، دهلاویه و چذابه و در نهایت با یادمان های دفاع مقدس به پایان می رسد.

وی افزود: معمولا جنس گردشگرانی که در ایام نوروز به استان خوزستان سفر می کنند، بیشتر خانوادگی است که با وسیله نقلیه شخصی وارد منطقه می شوند که در واقع نوعی سفر تلفیقی است که هم بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری استان و هم یادمان های شهدا را در بر می گیرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان با اشاره به وضعیت اسکان کاروان های راهیان نور، اظهار کرد: سه قرارگاه برای اسکان مسافران راهیان نور در نظر گرفته شده که اسکان بالغ بر 150 هزار نفر شب اقامت را شامل می شود که عمده آن ها نیز در قرارگاه شهید باکری و شهید تندگویان مستقر می شوند.

خلیلی اضافه کرد: توافق هایی با ستاد راهیان نور داشتیم که در کنار بازدید از مناطق عملیاتی جنوب، برای معرفی و شناساندن جاذبه های گردشگری استان، نمایشگاه های عرضه صنایع دستی نیز برپا شود و در معرض دید و خرید مسافران راهیان نور قرار گیرد.

او ادامه داد: در کنار مناطق عملیاتی، بازدیدکنندگان در مسیر از دو اثر جهانی چغازنبیل و محوطه تاریخی شوش هم بازدید دارند.

خلیلی با اشاره به تنوع بخشی در سفر راهیان نور، بیان کرد: سعی بر این است که با اعزام مسافران از مسیر اهواز-شادگان، به سمت خرمشهر و آبادان، زمینه بازدید از تالاب بین المللی شادگان و تنوع بخشی به سفر راهیان نور را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اثرات سفر تلفیقی در خوزستان گفت: مسافران در سفر تلفیقی به خوزستان، ضمن اینکه در مسیر با فرهنگ و تاریخ استان آشنا می شوند، حضورشان می تواند به درآمدزایی استان نیز کمک بزرگی کند.

همدان هیچ گزارشی از تخلفات نداشته

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان درباره برنامه های نوروزی این استان گفت: بازدید از اماکن تاریخی همدان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 30 درصدی داشته است.

علی خاکسار با اشاره به ظرفیت های گردشگری همدان، یادآور شد: همدان از جاذبه های متعدد تاریخی، طبیعی و صنایع دستی و نیز شهرت جهانی سفال لالجین برای جذب گردشگر برخوردار است که در ایام نوروز با هماهنگی های انجام شده، مقرر شد تا 176 برنامه فرهنگی در 9 شهرستان استان و نیز شهر جهانی سفال لالجین اجرا شود.

وی افزود: از دوم تا هشتم فروردین با اجرای برنامههای نوروزگاه و همچنین ویژه برنامه های آئینی فرهنگی، جنگهای شادی و برپایی نمایشگاه و جشنواره شاهد افزایش جذب گردشگر به این استان بودیم که حاصل آن رشد 30 درصدی بازدید از اماکن و جاذبه های فرهنگی و تاریخی استان بود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان با اشاره به ارتقاء کیفیت خدمات رسانی به مسافران نوروزی، گفت: تاکنون کیفیت خدمات رسانی بسیار خوب بوده و مشکلی در این زمینه نداشتیم، ضمن اینکه هیچ شکایتی از اماکن اقامتی و پذیرایی و ... هم دریافت نشده که حکایت از کیفیت خدمات رسانی دارد.

بنا بر این گزارش، خدمات دهی به مسافران نوروزی از 26 اسفندماه سال 95 آغاز شده و تا 15 فروردین ماه کماکان ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1