رسمی در نوروز که دیگر نیست

17 مارس 2017 - 17:00 dsfr.ir/bp1ie

رسمی در نوروز که دیگر نیست
wisgoon.com
مراسم جشن نوروز در روستای آویهنگ کردستان

یک کارشناس میراث #فرهنگی، به آیینی در #نوروز پرداخت که امروز دیگر اجرا نمی شود و فراموش شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مریم نعمت طاووسی، کارشناس میراث فرهنگی به آیین «میر نوروزی امیر اشرب پیش از نظم» یکی از آیین های نمایشی از یاد رفته ایران پرداخت و اظهار داشت: جوهر این نمایش و آیین این است که طی چند روز جای فرودستان و فرادستان عوض می شود و عرف ها و هنجارها در آن زیر پای گذاشته می شوند.

نوروز روز خداست

همچنین فرج الله قنبری نیز در نشست علمی نوروز، تنوع فرهنگی و همبستگی ملی و منطقه ای، نوروز را از منظر آیت الله مطهری مورد بررسی قرار داد و گفت: آیت الله مطهری با اشاره به آیات قرآن کریم، نوروز را روز خدا و ایام الله می داند که در آن قدرت خداوند متجلی می شود.

وی با بیان اینکه نوروز متعلق به همه ملت ها است، افزود: اینکه نوروز از بین النهرین آمده، درست است اما در حقیقت نوروز مطابق فطرت انسان ها بوده است و به تمام جهان تعلق دارد.

ایران از جنوب میان رودان تا ورارودان طول دارد

همچنین محمد میرشکرایی، رئیس سابق پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با طرح این پرسش که ایران کجاست، گفت: از نظر من ایران یک هویت قومی نیست بلکه هویتی سرزمینی است؛ هویتی که از جنوب میان رودان تا ورارودان طول دارد.

به گفته این پیشکسوت مردم شناسی و ایران شناس، همه مردمی که در طول تاریخ در این پهنه گستره زندگی کردند فارغ از نژاد و قومیت شان، ایرانی محسوب می شوند.

میرشکرایی با تاکید بر اینکه ایرانی بودن فقط ویژگی آریایی ها نیست، گفت: اگر چه آریایی ها جزو مهمترین گروه قومی بودند که به این سرزمین آمدند و بسیار از این سرزمین پذیرفتند و روی آن اثر گذاشتند و نام ایران هم از آنها گرفته شده است اما در واقع آریایی هم تنها یک گروه از مردمی هستند که در این سرزمین زندگی کردند.

رئیس سابق پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود: نوروز فقط برای آریایی ها نیست و همه مردمان این سرزمین پهناور صاحب نوروز هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1