6 ژوئن 2020 - 01:33

محوطه تاریخی دوره اتابکان در ایذه فرو ریخت

15 مارس 2017 - 17:00 dsfr.ir/d64ac

محوطه تاریخی دوره اتابکان در ایذه فرو ریخت
آنوبانینی
طاق طویله در ایذه

بخشی از محوطه #تاریخی «طاق طویله» در شهرستان #ایذه باقی مانده از دوره «اتابکان لر» باقی مانده از قرن هفتم هجری فرو ریخت.

فرامرز خوشاب، دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه با اعلام این خبر به ایسنا گفت: ابن بطوطه، جهانگرد مراکشی در سفرنامه خود درباره ی این بنای تاریخی نوشته است؛ «چهارشب در این قلعه که به عنوان کاروانسرا استفاده می شده، بیتوته کرده است.»

او ادامه داد: متاسفانه علی رغم تلاش های انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری ایذه و مسئول پایگاه آیاپیر و ارائه ی گزارش های متعدد از وضعیت بحرانی بنای فعلی و ارائه آن به متولیان اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان روز سه شنبه - 24 اسفند - شاهد ریزش این بنای تاریخی در شهر ایذه بودیم.

وی نبودِ مدیریت صحیح، تخصیص ندادن اعتبارات و رسیدگی به آثار تاریخی خوزستان را عاملی برای قرار گرفتن آثار تاریخی خوزستان در وضعیت بحرانی دانست و بیان کرد: متاسفانه علی رغم تلاش های استاندار خوزستان برای برطرف کردن مشکلات در این حوزه و پیگیری های شبانه روزی، وی هنوز موفق به اقدامی مناسب در این زمینه نشده ایم.

به اعتقاد خوشاب، اگر کمیته ای برای بررسی مشکلات موجود در خوزستان به صورت عملیاتی و فوری تشکیل نشود، حتما فاجعه از این فراتر خواهد رفت و امکان مدیریتِ آن در استان غیر ممکن خواهد شد.

خبرنگار ایسنا تلاش کرد با خسرو نشان، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگی استان خوزستان برای گرفتن توضیح در زمینه ی اقدامات این اداره کل برای جلوگیری از هر آسیبی به این محوطه ی تاریخی، «کوشک نورآباد ایذه»، «قلعه ی امیرمجاهد» و «کاروانسرای دهدز» ارتباط بگیرد، اما موفق نشد.

به گزارش ایسنا، ارگ اتابکی (تاق طویله) یک اثر منحصر به فرد و یک بنای بسیار زیبا و گسترده است که زیباترین تزئینات کاشی را دارد. کاشی کاری های معرق، ترکیب آجر و کاشی، گچ بری های رنگین و سازه های معماری پیچیده است. این بنا با یک پلان هشت ضلعی، دو پلکان عریض تر از پلکان عالی قاپو دارد، که ظرافت این معماری را نشان می دهد. حریم این قلعه حدود 25 تا 30 هزار متر است. در دوران اسلامی، ایذه به عنوان پایتخت اتابکان لر بزرگ انتخاب شد و بعد از حمله مغول، مرکز محلی حکومت مغولان خرابه های بنایی از دوران ایلخانی که به نام «ارگ اتابکی» یا «طاق طویله» شناخته می شود اکنون در مرکز شهر وجود دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1