9 ژوئیه 2020 - 01:58
معاون میراث فرهنگی مطرح کرد:

درخواست ویژه از مردم برای حفظ بناهای تاریخی در نوروز

15 مارس 2017 - 16:30 dsfr.ir/et4k5

درخواست ویژه از مردم برای حفظ بناهای تاریخی در نوروز
میثم رودکی
مجموعه باستانی تخت سلیمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

من از مردم می خواهم تا خودشان حافظ هویت و بناهای #تاریخی کشور باشند و اجازه تخریب بناها و بافت های تاریخی را به کسی ندهند.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری"

به گزارش ایسنا، تعطیلات نوروز هر سال، معمولا بیش ترین درصد تخریب ها را به دنبال دارد، اتفاقاتی که به طور مخفیانه در بافت ها و بناهای تاریخی سراسر کشور به خصوص در تهران، قم، کرمان، شیراز و دیگر شهرهای تاریخی کشور رخ می دهد و تا ماه ها بعد، کسی از آن مطلع نمی شود.

حالا محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت وگو با ایسنا از مردم و به خصوص مالکان آثار تاریخی در سراسر کشور یک درخواست ویژه دارد.

او می گوید: درخواست ویژه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از مردم این است که خودشان در نوروز باستانی از فرهنگ و ثروت فرهنگی کشورشان حفاظت کنند و برای دیگران الگو باشند تا بتوانند آن ها نیز در این زمینه قدم بردارند.

وی همچنین مالکان و بهره برداران آثار تاریخی را بهترین افرادی می داند که می توانند با اندیشیدن تمهیداتی ویژه، کاری کنند تا گردشگران داخلی و احیانا خارجی نیز در نوروز خود را یک حافظ میراث فرهنگی بدانند.

او تعطیلات نوروز را بهترین فرصت برای بازدید از بناهای تاریخی می داند و بیان می کند: مالکان آثار تاریخی می توانند با ساماندهی بناهای خود و اجازه بازدید مردم از این بناها به نسل آینده آموزش دهند که چطور از تاریخ و فرهنگ کشور خود حفاظت کنند.

کنترل مکان های پرتردد گردشگران در دستور کار است

طالبیان همچنین با بیان اینکه در پایگاه های میراث فرهنگی مانند تخت جمشید، توس یا حافظیه که معمولا پیکِ حضور گردشگران را در خود دارد، بیشتر در معرض مخاطره یا فرسایش هستند، ادامه می دهد: در این پایگاه ها و مکان های تاریخی، مسیرهای گردشگری و بخش هایی مانند راه های چوبی که نیاز به مرمت دارند، ساماندهی شده یا در دست کار هستند، از سوی دیگر با افزایش تعداد راهنماها و توجیه های حفاظتی و تذکرهای مورد نیاز، آموزش های لازم به افراد داده شده وتیم های ویژه در نقاط مختلف این پایگاه ها حضور دارند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه هر بافت تاریخی در شهرهای مختلف کشور که احتمال حضور گردشگران را دارد، افرادِ راهنما با لباس مخصوص راهنمای سازمان میراث فرهنگی تعبیه شده اند، ادامه می دهد: بافت ها و بناهای تاریخی که در اختیار دستگاه های دولتی هستند و امکان بازدید رسمی دارند به طور مرتب برای جلوگیری از هر آسیبی کنترل می شوند، از نمونه ی این موارد هسته تاریخی یزد، کاشان و اصفهان را می توان نام برد.

او همچنین به ارسال بخشنامه ای به همه ادارات کل میراث فرهنگی سراسر کشور اشاره و تأکید می کند: در این بخشنامه تأکید شده است تا با برنامه ریزی همه ی دستگاه ها، اقدامات مورد نیاز در قالب برنامه های تعامل یافته با یکدیگر در سطح استان ها انجام شوند.

طالبیان می گوید: اگر همراهی و مشارکت مردم برای حفاظت از آثار تاریخی نباشد، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به هیچ عنوان در حفاظت از آثار و هویت تاریخی کشور موفق نمی شود، زمانی به این موفقیت دست پیدا می کنیم که مردم نیز با ما همسو، همفکر و در تعامل باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1