آس بادهای غول آسایِ ایران در راه جهانی شدن

13 مارس 2017 - 20:10 dsfr.ir/bm48w

آس بادهای غول آسایِ ایران در راه جهانی شدن
سمیه حسنلو
آس بادهای سیستان و بلوچستان

قرار است پرونده ی آس بادهای تاریخی #سیستان و بلوچستان برای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو فرستاده شود.

لوتک، دشت مسطحی در مسیر زابل زاهدان است که بیش ترین آس بادهای خشتی اغلب بازمانده از دوران صفویه و قاجاریه را می توان در آن یافت. سازه هایی که زمانی مهارکننده باد بوده اند و حالا تسلیم همان باد شده اند. در این منطقه تنها شش آس باد به یادگار مانده است.

بزرگ ترین این آس بادها در 70 کیلومتری جنوب غربی زابل، پس از شهر سوخته، خارج از جاده اصلی و در محوطه قلعه رستم هنوز سرپا ایستاده، هرچند در برابر طوفان اخیر اندکی قد خم کرده و جز اتاق های خشتی به ظاهر مرمت شده، رد دیگری از آن باقی نمانده است.

کامبیز مشتاق گوهری - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان - به آس باد بزرگ اشاره می کند و درباره ی آن می گوید: این آس در سال 1380 شناسایی شد، در حالی که روپا بود، اما موقعیت بیابانی منطقه، آن را در مخاطره و البته هدف کاوش های غیرمجاز قرار داد.

حفاری به خاطر یک قطعه الماس کاذب

او به حفاری های غیرمجازی که در محیط اطراف آس بادها به خاطر باورهای اشتباه مردم برای یافتن گنج صورت گرفته اشاره می کند و می گوید: در منطقه سَرایان مردم بر باورند که در سنگ آس باد الماس کار گذاشته می شد، برای همین آس بادهای آن منطقه زیاد کاوش غیرمجاز شده. ممکن است مردم این منطقه هم چنین باورهایی داشته باشند، چون حفاری های عجیب و غریبی اتفاق افتاده است که نمی دانم با چه تصوری چنین کاری را انجام داده اند.

او سپس به جاده ای که در نزدیکی آس بادهای تاریخی درحال ساخت است، اشاره می کند و ادامه می دهد: این جاده به قلعه اربابی، متعلق به «رستم رییسی»، یکی از خان های سیستان و بلوچستان کشیده شده، البته که آن مجموعه باارزش است، ولی در اولویت استان نیست، اما یکی از نمایندگان مردم در مجلس در حال کمک برای احیای آن قلعه است!

مدیرکل میاث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان تاکید می کند: اگر از این آثار حفاظت نکنیم آن ها خیلی سریع تر از تصور ما از بین می روند، بویژه در شرایط حاضر که دولت با این وضعیت اعتباری امکان استخدام ندارد و به همین دلیل حفاظت همزمانِ شهرسوخته، آس بادها، کوه خواجه و دهانه غلامان برای ما امکان پذیر نیست و مجبوریم از روش های مختلف مثل سرکشی های سرزده و تعیین نیروهایی به صورت مقطعی، از این آثار حفاظت کنیم، اما باز هم به این حفاری ها و دست اندازها برمی خوریم.

اختلاف نظر؛ ثبت آس باد به نام ایران باشد نه افغانستان

او که پی گیری پرونده ثبت آس بادهای این استان در فهرست جهانی یونسکو را در اولویت قرار داده، در این باره می گوید: این پرونده مشترک است، اما اصرار داریم روی آس بادهای سیستان تاکید بیشتری شود، چون اختراع مردم این منطقه بوده و باید حق آن ها استیفا شود. در منابع تاریخی حتی یک جمله پیدا نمی کنید که خاستگاه آس بادها را جایی غیر از سیستان و بلوچستان دانسته باشد. در همه آن منابع تاریخی بلااستثناء نام خطه آورده شده است.

گوهری اضافه می کند: پرونده آس بادها برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو مشترک بین سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی و احتمالا هرات افغانستان خواهد بود، چرا که این آس بادها هنوز در روستای شکیبان و خواجه قلعه در نزدیکی هرات افغانستان وجود دارند که اتفاقا یکی از آن ها را ایرانی ها مرمت کرده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان اصرار دارد پیشنهاد ثبت این پرونده از سوی ایران در یونسکو مطرح شود و نه افغانستان و در این باره می گوید: دوستان در میراث فرهنگی می خواهند استفاده حداکثری ببرند و این پرونده از طرق دیگری ثبت شود، ولی ما اصرار داریم از سهیمه ی ایران برای ثبت این پرونده استفاده شود، چون اگر بخواهیم از سهمیه افغانستان استفاده کنیم، آن ها آس بادها را به نام خود ثبت می کنند. این اختلاف نظر ما با حوزه ثبت است، چرا که بعضا نگاهشان به موضوع سیاسی می شود، ولی ما این نگاه را نداریم، چون می خواهیم حق این منطقه به شیوه ای مناسب محقق شود.

او تاکید می کند: آس بادها بدون هیچ تردیدی ابداع مردم خطه ی سیستان است. اگرچه آس بادهای دیگری از خراسان تا هرات افغانستان وجود دارد، اما آنچه در این منطقه ساخته شده کاملا متمایز از آن ها است، برای همین در پرونده آن تاکید زیادی بر پررنگ نشان دادن اهمیت سیستان و بلوچستان داریم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان ادامه می دهد: آس بادهای سیستان به دلیل نوع بادی که در این منطقه می وزد، ابعاد بزرگتری دارند و برخی از آن ها نزدیک به 85 اسب بخار قدرت داشته اند و نوع سنگ آسِ آن ها کاملا متفاوت بوده، چون در این منطقه سنگی وجود نداشته و مجبور بودند خاک موجود را بپزند تا نیاز خود را تامین کنند. علاوه بر این در آس بادهای خراسان و هرات، فقط یک تیغه زاویه دار و یک دهانه مشاهده شده که ابعاد آن ها از 9 متر عرض و ارتفاع بزرگتر نمی شود، درحالی که آس بادهای این خطه، پره هایی به طول 12 متر و دو دهانه ورودی داشتند.

سمبل هلند، ابداع سیستان و بلوچستان است

او در ادامه درباره ی هویت این سازه های غول آسا که از آن ها جز اتاق های خشتی چیز دیگری باقی نمانده و شکل کنونی آن ها به هیچ وجه تداعی کننده ی آس باد نیست، می گوید: سیستان و بلوچستان زادگاه آس باد است و در تمام منابع تاریخی به این موضوع اشاره شده و بیشتر مورخان و مفسران بر این ابداع صحه گذاشته اند. در واقع آس بادها زمانی در این منطقه قد علم کردند که ساکنان سایر نقاط جهان، استفاده از باد را هنوز نمی دانستند.

گوهری در این باره می گوید: تمام آس بادهای موجود ایران از این آثار الگو گرفته اند و دانش ساخت آن توسط تمدن اسلامی به منطقه شرق و غرب مدیراته و از طریق جزایر سیسیل به شمال اروپا منتقل شده. در واقع آنچه امروز سمبل هلند است، از سیستان و بلوچستان الگو گرفته شده.

او یادآور می شود که آس باد در آزاد کردن جامعه ی فئودال اروپا نقش پررنگی داشته، چون در آن دوره زمین و آب در اختیار گرفته شده بود؛ اما کسی نمی توانست باد را مهار کند، بنابراین آس بادسازهای اروپا توانستند با مهار باد، جامعه محلی را مقتدر کنند. آس بادها حتی در انقلاب صنعتی هم نقش داشتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1