21 مارس 2023 - 22:06
به منظور حفظ آثار و یادمان های دفاع مقدس:

سازمان میراث فرهنگی و ستاد مرکزی راهیان نور تفاهم نامه همکاری مشترک امضاء کردند

21 ژوئیه 2015 - 17:50 dsfr.ir/418z8

سازمان میراث فرهنگی و ستاد مرکزی راهیان نور تفاهم نامه همکاری مشترک امضاء کردند. این تفاهم نامه به منظور حفظ و حراست از آثار و ارزش های 8 سال دفاع مقدس به امضای مسعود سلطانی فر، سردار بهمن کارگر و حسام الدین آشنا رسید.

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور و حسام الدین آشنا نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد راهیان نور، تفاهم نامه همکاری مشترک این سازمان با ستاد مرکزی راهیان نور را امضاء کردند.

معاون رئیس جمهور در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: ستاد راهیان نور، حرکت ماندگار و گسترده ای است که با تدبیر مقام معظم رهبری و در جهت حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس آغاز شد. با تفاهم نامه ای که امروز به امضاء رسید، همکاری هایی که از گذشته بین ستاد راهیان نور و سازمان وجود داشت در قالب یک برنامه منسجم ادامه می یابد.

سلطانی فر ادامه داد: جنگ یکی از مهم ترین رشته هایی است که کشورهایی که در طول تاریخ خود درگیر جنگ بوده اند در قالب موزه ها و ارائه آثار هنری، آثار به مانده از این مقاطع حساس تاریخی را به نسل های بعدی خود منتقل می کنند. 8 سال دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین مقاطع تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که آثار و ارزش های آن باید به نسل های آینده منتقل شود.

معاون رئیس جمهور افزود: حفظ یادمان های دفاع مقدس، ایجاد موزه های منطقه ای و استانی، کمک به جریان عظیم راهیان نور، ایجاد شرایط اسکان برای گردشگران راهیان نور از جمله مواردی است که در تفاهم مشترک سازمان میراث فرهنگی و ستاد مرکزی راهیان نور مورد تاکید قرار گرفته است. حرکت های خوبی در زمینه ساخت صنایع دستی که منعکس کننده ارزش های دفاع مقدس است آغاز شده و ما باید از تمامی امکانات و ظرفیت ها برای حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استفاده کنیم.

سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور هم در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت: بر اساس آمار، سال گذشته حدود 5 میلیون نفر از 44 یادمان دفاع مقدس در استان های خوزستان، ایلام، کردستان، آذربایجان شرقی و 7 یادمان در استان های هرمزگان و بوشهر بازدید کردند. نیمی از این گردشگران بانوان و نیمی دیگر آقایان هستند و 80 درصد از این رقم 5 میلیونی را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند که با وجود اینکه دفاع مقدس را ندیدند مشتاق بازدید از این مناطق هستند.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور اضافه کرد: افزایش تعداد گردشگران راهیان نور به 5 میلیون نفر در سال گذشته نشان از توجه دولت تدبیر و امید و به ویژه رئیس جمهور دولت یازدهم به راهیان نور است. از سازمان میراث فرهنگی می خواهیم با سرعت و دقت در حفظ و نگهداری آثار دفاع مقدس تلاش کند تا آثار به جا مانده از این دوران با افتخار از بین نرود.

حسام الدین آشنا نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد راهیان نور هم در این مراسم، گفت: تفاهم نامه میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ستاد راهیان نور یک واقعه نیست بلکه یک روند ادامه دار است. دستگاه های دولتی بنا بر وظایف ذاتی خود باید با ستاد راهیان نور در جهت حفظ آثار دفاع مقدس همکاری داشته باشند، چراکه ایجاد بزرگ ترین حرکت فرهنگی کشور بدون همکاری دستگاه های مسئول امکانپذیر نیست.

آشنا با اشاره به اینکه حرکت صورت گرفته در ستاد راهیان نور یکی از ابزارهای مقابله با تهاجم فرهنگی است، اضافه کرد: وظیفه ما این است که تعامل بین دستگاه های مختلف با ستاد راهیان نور را ایجاد و حفظ کنیم. در تعامل و همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی و ستاد راهیان نور، هر دو مجموعه می توانند مسائل و موضوعات مختلفی را از یکدیگر بیاموزند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. این تفاهم نامه زمینه بین المللی شدن ستاد راهیان نور را فراهم می آورد و به عنوان یکی از افتخارات دولت یازدهم ثبت می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1