5 اکتبر 2021 - 16:25

کلاهبرداری اینترنتی با ترفند تهیه بلیط های نوروزی

13 مارس 2017 - 09:30 dsfr.ir/ns8y5

کلاهبرداری اینترنتی با ترفند تهیه بلیط های نوروزی
localfa.ir
310 سایت غیرمجاز گردشگری شناسایی شده اند

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: کلاهبرداران سایبری این بار به بهانه تهیه بلیط های نوروزی به حساب های مردم دستبرد می زنند.

به گزارش وب سایت پلیس، سرگرد "مهدی شکیب" در این باره گفت: در ایام نوروز به علت افزایش مسافرت های نوروزی، تهیه بلیط از مهم ترین دغدغه های هموطنان به شمار می آید به گونه ای که گاهی اوقات مسافران مجبور هستند با مبالغی بالاتر از نرخ معمول بلیط تهیه کنند که این امر موجب می شود تا پای دلالان به بستر اینترنت و فضای مجازی نیز باز شود.

وی، یکی از نارضایتی های عمده شهروندان در طول سال های اخیر را نحوه تهیه و رزرو بلیط اینترنتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه برخی از دلالان فضای مجازی اقدام به فروش بلیط هایی با قیمت های بالاتر می کنند.

این مقام مسئول به مسافران نوروزی، توصیه کرد: هموطنان برای تهیه بلیط به مراکز و سایت های مجاز در پورتال رسمی هر یک از ارگان های حمل و نقل عمومی مانند هواپیمایی کشوری (www.cao.ir)، حمل و نقل ریلی (www.raja.ir) و حمل و نقل جاده ای (سایت تعاونی های مجاز) مراجعه کنند؛ همچنین از سایت های واسط که به صورت غیر مجاز و بعضا گران تر از قیمت مصوب، بلیط به فروش می رسانند، خودداری نمایند.

وی با اشاره به شگردهای کلاهبرداری در این حوزه، گفت: افراد سودجو با طراحی سایت های جعلی، اقدام به فروش بلیط اینترنتی کرده و با استفاده از این شگرد توانسته اند مبالغ زیادی به سرقت ببرند؛ این شگرد که به فیشینگ معروف شده که طعمه، رمزهای عبور و اطلاعات بانکی را در دسترس مجرم قرار می دهد؛ مجرم که در اصطلاح به آن ها فیشر گفته می شود با استفاده از این اطلاعات در فرصتی مناسب اقدام به برداشت از حساب بانکی قربانیان می کنند.

شکیب ادامه داد: فیشرها با طراحی صفحات جعلی که بسیار به صفحه اصلی فروش بلیط الکترونیکی شبیه است، تمامی اطلاعات بانکی که قربانی در هنگام خرید بلیط وارد می کند را به سرقت می برد و در ادامه می تواند خرید اینترنتی، انتقال وجه و ... را انجام دهد.

این مقام انتظامی به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: همیشه آدرس سایت های بانکی و سایر سایت های مهم را شخصا در آدرس بار تایپ کرده و از رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف و یا در شبکه های اجتماعی ارائه شده، خودداری کنند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا، سایت این پلیس را دریچه ارتباطی با شهروندان عنوان کرد و گفت: پلیس فتا از هموطنان درخواست می کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

1