تشریح ویژه برنامه های گردشگری در «قلب طهران»

12 مارس 2017 - 16:30 dsfr.ir/k1258

تشریح ویژه برنامه های گردشگری در «قلب طهران»
هادی زند
میدان حسن آباد تهران

شهردار منطقه 12 #تهران جزئیات ویژه برنامه های #گردشگری این منطقه در محدوده بافت تاریخی پایتخت را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، عابد ملکی صبح امروز در نشستی خبری که به منظور تشریح اقدامات شهرداری منطقه 12 در سال جاری و همچنین برنامه های گردشگری ویژه نوروز 96 برگزار شد، با بیان اینکه در سال 95، شش جلسه شورای شهر به بررسی برنامه ها و عملکرد منطقه 12 اختصاص داده شد و این مساله نشان دهنده اهمیت این منطقه است، گفت: با حمایت شورای شهر و شهرداری تهران برنامه و پروژه های زیادی در منطقه 12 طراحی و به تصویب رسید و بر همین اساس بودجه اختصاصی به این بافت تاریخی تهران داده شد.

وی با بیان اینکه سعی کردیم با ایجاد شبکه پروژه های هم افزا در درون محلات بافت تاریخی، موجب ارتقای سطح زندگی در منطقه شویم، ادامه داد: یکی از مهم ترین کارهایی که طی سال جاری در منطقه 12 انجام شده است، رفع زواید بصری و احیای بافت های تاریخی بوده است به گونه ای که میادین بزرگی همچون بهارستان و خیابان هایی همچون مصطفی خمینی، ناصرخسرو، بازار زرگرها و کفاش ها و همچنین باب همایون در این طرح رفع زواید بصری و احیای نمای تاریخی قرار گرفته اند که خوشبختانه پروژه آنها به اتمام رسیده و شاهد استقبال گسترده مردم هستیم.

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه توسعه زیرساخت های خدمات شهری یکی از مهم ترین برنامه های شهرداری است، گفت: 60 محله در منطقه 12 حتی یک بوستان نیز ندارند و بر همین اساس توسعه فضای سبز و تملک املاک برای ایجاد آنها به فضای سبز در دستور کار قرار گرفت و به زودی در دو محله ایران و دروازه شمیران دو بوستان مورد بهره گیری قرار خواهد گرفت.

ملکی از اتمام پروژه مرمت سردر باغ ملی خبر داد و اظهار کرد: از هفت صبح تا 12 شب شهروندان می توانند از باغ ملی و میدان مشق بازدید کنند. همچنین طی برنامه ای، سردر ساختمان های عمومی و خصوصی درون بافت تاریخی، مورد شناسایی قرار گرفت و سردرهایی که از لحاظ معماری واجد شرایط هستند در لیست مرمت قرار گرفتند.

وی همچنین از ایجاد پاتوق های مردمی در محلات بافت تاریخی منطقه خبر داد و گفت: متاسفانه در برخی از محلات منطقه 12 شاهد بروز پدیده شب مردگی هستیم که سعی داریم با ایجاد این پاتوق ها این آفت را دور کنیم.

شهردار منطقه 12 همچنین با اشاره به پروژه های عمرانی منطقه 12، گفت: یکی از بزرگ ترین پروژه های ما پیاده راه سازی بود که توانستیم در برخی از محورهای تاریخی از جمله خیابان 30 تیر این مهم را محقق کنیم.

ملکی از احیای خانه شهر با بلدیه در ضلع شمالی میدان امام خمینی (ره) خبر داد و گفت: مصوبات احیای این خانه و اصلاح میدان امام خمینی از کمیسیون ماده 5 اخذ شده است و به زودی این خانه با کاربری صرفا فرهنگی مورد ساخت و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

احیای سه دروازه تاریخی در منطقه

وی همچنین از احیای دروازه های قدیمی منطقه خبر داد و گفت: احیای دروازه دولت، عبدالعظیم و غار یکی از پروژه های مهم منطقه است که اسکلت دروازه زده شده است و امیدواریم با احیای این دروازه ها موضوعات گردشگری در منطقه رونق بگیرد.

ورود LRT و اتوبوس های دو طبقه کورک

شهردار منطقه 12 با بیان اینکه با تکمیل خط شش و هفت مترو بخش زیادی از معضلات ترافیکی منطقه مرتفع می شود، گفت: همچنین مجوزهای لازم برای راه اندازی خط LRT و سایر خطوط انبوه بر پاک به تصویب رسیده و در سال 1404 خودروها و وسیله های غیرپاک نمی توانند در درون محدوده تاریخی تردد کنند.

وی همچنین به موضوع جمع آوری معتادان از پارک هرندی اشاره کرد و گفت: توانستیم با راه اندازی مراکز بهاران نسبت به ادامه سیر بهبود معتادان کمک کنیم و همچنین زنان سرپرست خانوار در معرض فرآیند مهارت آموزی قرار گرفته و از لحاظ علمی و عملی به آنها رسیدگی شد تا در معرض فضاهای آسیب های اجتماعی قرار نگیرند.

ملکی با بیان اینکه راه اندازی سه مدرسه ویژه کودکان کار از افتخارات شهرداری منطقه 12 است، گفت: معتقدیم که پیشگیری از آسیب ها بهتر از درمان است و بر همین اساس سعی کردیم با راه اندازی مدارسی ویژه نسبت به آموزش کودکان کار اقدام کنیم تا آنها در آینده سرنوشت دیگری داشته باشند.

وی با بیان اینکه منطقه 12 جزء رتبه های اول میزان بافت فرسوده بود اما حالا توانسته وضعیت بهبودی خوبی داشته باشد، گفت: یکی از معضلات منطقه 12 به غیر از بافت فرسوده، استفاده غیرمسکونی از ساختمان های مسکونی و تبدیل آنها به انباری و تولیدی بود که امسال با برنامه ریزی های صورت گرفته توانستیم جزء رتبه های برتر نوسازی بافت فرسوده باشیم و تعداد پروانه های صادر شده در سال 95 نسبت به سال 94 رشد دو برابری داشته است.

ملکی با بیان اینکه 200 پروانه ساخت و ساز در سال جاری در منطقه 12 صادر شده است، ادامه داد: همچنین اصلاح و پایش طرح تفصیلی منطقه متناسب با بافت تاریخی در دستور کار قرار گرفت و تمامی پهنه ها و میزان تراکم تغییر و کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه هدف ما ارتقای سطح گردشگری در قلب تاریخی تهران است، عنوان کرد: امسال لوگوی «قلب طهران» که به عنوان نماد و برند گردشگری تاریخی است رونمایی می شود و همچنین در راستای توسعه زیرساخت های گردشگری تمهیدات خاصی در صدور پروانه برای هتل ها، رستوران ها و گالری های هنری اندیشیده شده است.

ملکی همچنین از تملک تعدادی از ساختمان های میراثی از جمله "خانه اتحاد" در راستای حفظ بناهای تاریخی، گفت: برای اولین بار جایزه «قلب طهران» در حوزه هنرهای تجسمی آغاز به کار خواهد کرد و اولین جایزه جشنواره تهران محسوب می شود و امیدواریم در سال های بعد نیز استمرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه شهرداری منطقه 12 برنامه های ویژه گردشگری در ایام نوروز در نظر گرفته، گفت: تورهای تهرانگردی یک روزه و نیم روزه و همچنین تورهای پیاده روی در محورهای تاریخی در نظر گرفته شده و تور ویژه خانواده های محروم نیز در دستور کار قرار دارد.

ملکی با اشاره به ورود اتوبوس های دو طبقه کوروک در محور تاریخی، خاطرنشان کرد: این اتوبوس ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی وارد شدند و امیدواریم شاهد تردد تعداد بیشتری از این اتوبوس ها در سطح شهر باشیم.

بازخوردی از رضایت ویژه کسبه و مردم در پی بازگشایی پیاده راه 17 شهریور نداشتیم

وی در خصوص سرانجام بازگشایی محور پیاده راه 17 شهریور، گفت: بازگشایی بخشی از این پیاده راه بر اساس مصوبات شورای شهر بوده است و از خیابان صفا به سمت میدان شهداء بازگشایی شده و به نظرم مهم ترین دستاورد این بازگشایی افزایش تعداد پارک حاشیه ای و نفوذ سواره به پیاده راه بوده و بازگشایی اتفاق مهمی را رقم نزد و کمافی السابق شاهد اعتراض برخی از کسبه هستیم.

ملکی با بیان اینکه در همه شهرهای دنیا پیاده راه سازی انجام می گیرد و این یک تصمیم برای کل شهر و نه افراد خاص است، گفت: بازخورد زیادی از میزان رضایت ویژه مردم نداشتیم و از آنجایی که قرار شده پس از یک دوره بازگشایی نظرسنجی در مورد میزان رضایتمندی مردم انجام گیرد قطعا تا آن زمان نمی توانیم تصمیم خاصی در خصوص تعویض کف خیابان از سنگ فرش به آسفالت اتخاذ کنیم و باید منتظر نظر شورای شهر بمانیم.

وی در پایان در خصوص وضعیت ایمنی ساختمان های منطقه 12 با بیان اینکه ایمنی یکی از معضلات این منطقه است، بیان کرد: پلاسکو هزینه های سنگینی به جامعه تحمیل کرد و باید همه مسئولان از این ماجرا درس بگیرند و تامین ایمنی به یک مطالبه عمومی بدل شود که بر همین اساس با مالکان املاک بخصوص املاک دولتی و با کسبه به عنوان بهره برداران مکاتبه شده و به آنها تذکر داده شده که باید موضوعات ایمنی همچون دستورالعمل ایمنی، بهسازی و نوسازی در دستور کار قرار گیرد و آنها به عنوان بهره برداران ملک این موضوع را در دستور کار قرار دهند که متاسفانه شاهد بی توجهی هستیم به گونه ای که در حادثه حریق روز گذشته خیابان 17 شهریور شاهد بودیم که حریق در یک ساختمان نیمه کاره رخ داده که متاسفانه مالکان حتی به ساختمان نیمه کاره و در حال ساخت هم رحم نکرده و آن را به انباری بدل کرده بودند که باید با این ساختمان ها و مالکان برخورد شود.

1