سرمایه گذاری خارجی در خانه های تاریخی کاشان

12 مارس 2017 - 15:30 dsfr.ir/5o0vx

سرمایه گذاری خارجی در خانه های تاریخی کاشان
میثم رودکی / دنیای سفر
کاشان شهر خانه های تاریخی

شهردار منطقه یک بافت تاریخی #کاشان گفت: 250 خانه تاریخی که ارزش ثبت ملی دارند، شناسایی و توسط بخش خصوصی خریداری شده و در حال مرمت است.

مجتبی والی زاده شهردار منطقه یک بافت تاریخی کاشان به خبرنگار مهر گفت: خانه عبدالرزاق احیاگر خانه های کاشان را تملک خواهیم کرد، این خانه هنوز ثبت ملی نشده است، ولی باید آن را خرید و بعد مرمت کرد. برآورد ما، قیمتی حدود دو تا سه میلیارد تومان بوده است که حدود 30 درصد این خانه سالم باقی مانده است.

وی ادامه داد: امسال حدود 15 میلیارد تومان برای بافت تاریخی هزینه گذاشته ایم که شامل تملک بناها نیز می شود، بخشی ا زاین هزینه ها زیاد است که مربوط به تشویق و ترغیب مالکان بناها و یا خانه های مخروبه خواهد شد. شهرداری طرحی را دارد که در آن زمین های بایر به شکل قدیم خودش طراحی و ساخته می شود و در آن خانه هایی به شکل گودال باغچه منطبق بر اصول شهرسازی فعلی ساخته خواهد شد و یکسری الزامات دیگری را نیز مانند پارکینگ و آسانسور دارند. نمای این خانه ها نیز همانند خانه های قدیمی بازسازی می شوند. این یکی از تسهیلات شهرداری بافت تاریخی کاشان به زمین های بایر است. ما می خواهیم که بافت قدیمی کاشان را به شکل قدیم احیاء کنیم.

والی زاده بیان کرد: گردشگران خارجی زیادی از بافت تاریخی کاشان دیدن می کنند و دیدن خانه های بروجرودی ها برای آنها بسیار جالب توجه است. خانه هایی از جمله بروجردی ها و طباطبایی ها اولین بار توسط شهرداری احیاء شد. آن زمان برخی از مردم می گفتند که چرا شهرداری پولش را در خانه های خرابه خرج می کند، اما در همین اوضاع آقای رضوانیان یکی از اولین هایی بود که شروع به احیای چند خانه تاریخی در بافت کاشان کرد که با استقبال توریست های خارجی مواجه شد. ما می خواهیم مردم به این سمت گرایش پیدا کنند. اکنون می بینیم که خانه های تاریخی کاشان تنقریباً از حضور سه گردشگر خارجی همیشه پر است.

شهردار منطقه یک بافت تاریخی کاشان افزود: اکنون 100 خانه تاریخی در کاشان مرمت شده که یا در حال بهره برداری هستند و یا به اقامتگاه تبدیل شده اند. همچنین 250 خانه تاریخی که ارزش ثبت دارند، شناسایی شده و توسط بخش خصوصی خریداری و در حال مرمت هستند. سه، چهار مورد سرمایه گذار خارجی از ایتالیا و سوئد نیز داشته ایم که می خواهند در زمینه احیای خانه های تاریخی فعالیت کنند.

1