6 اکتبر 2021 - 01:02

دومین ایرباس به ناوگان هوایی ایران پیوست

11 مارس 2017 - 12:10 dsfr.ir/vp3te

دومین ایرباس به ناوگان هوایی ایران پیوست
امین جلالی
ورود دومین هواپیمای ایرباس خریداری شده به فرودگاه مهرآباد

دومین هواپیمای #ایرباس خریداری شده که از مدل 330 سری 200 است ساعت 8 و 57 دقیقه صبح شنبه 21 اسفند در #فرودگاه #مهرآباد به زمین نشست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، برگ زرین دیگری از دستاوردهای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز با ورود نخستین هواپیمای ایرباس از نوع 330 سری 200 به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) رقم خورد تا ارمغان آن ایمنی و رفاه سفر هوایی برای مردم ایران زمین باشد.

این هواپیما دارای 238 صندلی شامل 32 صندلی بیزینس کلاس و 206 صندلی اکونومی کلاس است و برای مسافت های دور کاربرد دارد.

با لغو تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و امضای قرارداد خرید 200 فروند هواپیمای جدید برای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، نوسازی ناوگان هوایی ایران وارد عرصه جدیدی شد. نخستین فروند هواپیمای ایرباس از نوع 321 عصر روز پنجشنبه 23 دی سال جاری وارد ناوگان هوایی ایران ایر شد و پروازهای خود را در مسیرهای داخلی و خارجی آغاز کرد.

فرودگاه مهرآباد امروز شاهد ورود نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس با مدل 330 است که روز گذشته در شهر تولوز فرانسه به طور رسمی به خلبانان و کادر پروازی ایران ایر تحویل داده شد تا در آستانه نوروز 1396 هم وطنان بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سفرهایی هوایی را انجام دهند.

در مجموع، شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید 100 فروند هواپیما را با شرکت اروپایی ایرباس و 80 فروند را با شرکت هواپیماسازی آمریکایی بویینگ امضا کرده و قرارداد خرید 20 فروند هواپیمای 70نفره نیز با شرکت ATR، از شرکت های زیرمجموعه ایرباس، نیز به زودی نهایی می شود.

جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری دور و متوسط و کوتاه برد با بیش از 50 هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت های اشتغال زایی مستقیم را برای بیش از 20 هزار نفر در داخل فراهم می کند.

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد.

با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت های بویینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید و درنتیجه قراردادی حدوداً 10میلیارددلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید 100 فروند هواپیما امضا شد.

براساس این قرارداد، ایران ایر 46 فروند هواپیمای 321 از ایرباس می خرد که در مجموع بیش از 8300 صندلی را به ظرفیت هما اضافه می کند.

همچنین ایران ایر 38 فروند ایرباس از نوع 330 تحویل می گیرد که 253 صندلی دارد و درمجموع شمار صندلی های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از 11400 صندلی ظرفیت ایجاد می کند.

ایران ایر همچنین 16 فروند هواپیمای ایرباس 350 را برای پروازهای دوربرد خود متشکل از 5600 صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده کند.

صنعت هوایی کشور در سال های گذشته به واسطه تحریم های ناعادلانه که به بهانه های واهی علیه کشورمان اعمال شده بود، بازسازی و نوسازی نشده بود و متخصصان صنعت هوایی ایران، در سال های گذشته در اوضاع بسیار سخت به دلیل نبودِ دسترس آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی های خود توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند، کاری که شاید به نظر آسان برسد، اما مسئولیتی بس دشوار و سنگین بود.

براساس قراردادی که ایران ایر با بویینگ منعقد کرده قرار است نخستین فروند از این هواپیماها در 2018 به ایران ایر تحویل شود. شرکت ای تی آر نیز قرار است، از 20 فروند هواپیمای 72 نفره، 3 فروند را در آینده نزدیک تحویل ایران ایر دهد.

1