16 آوریل 2024 - 21:14

جایزه سال 2015 ایکوموس به یک ایرانی تعلق گرفت

21 ژوئیه 2015 - 15:10 dsfr.ir/7n8hj

شرکت کننده ایرانی به عنوان یکی از 8 برنده جهانی صندوق ایکوموس انتخاب و جایزه ای به وی تعلق گرفت.

لادن جعفری تهرانی، مدیر کل دفتر امور بین الملل با اعلام این خبر افزود: برای نخستین بار ریموند لومر، دبیرکل شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس) به منظور تشویق دانشجویان میراث و افراد متبحر در این زمینه اقدام به راه اندازی صندوقی به نام صندوق کمک هزینه تحصیلی ریموند لومر کرده است.

این صندوق که با هدف آموزش و ترویج میراث در میان جوانان و افراد علاقه مند تشکیل شده است از میان شرکت کنندگان بهترین دانشجویان را انتخاب و آنها را بورسیه می کند. در همین راستا، اولین برندگان این صندوق در سال 2015 انتخاب و اسامی 8 نفر به عنوان برندگان جهانی اعلام شد که از آن میان سحر احمدی نژاد به عنوان یک شرکت کننده ایرانی جزء هشت نفر برتر انتخاب و جایزه ای به وی تعلق گرفت.

برنده ایرانی این رویداد فارغ التحصیل رشته هنر در سال 2015 با گرایش مرمت آثار فرهنگی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران بوده و موضوع پایان نامه وی حفاظت و مرمت سایت باستانی خوروه است. وی در سال های اخیر بصورت داوطلبانه در پروژه های حفاظتی موزه ملی و میراث جهانی کاخ گلستان فعالیت کرده است.

گفتنی است صندوق لومر این بانوی ایرانی را برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین المللی که در نوامبر سال 2015 در ایتالیا برگزار می شود، دعوت کرده و قرار است مقاله ای در خصوص مدیریت برنامه ریزی برای سایت های ایرانی در مناطق شهری و روستایی و مطالعه موردی چشم انداز میراث جهانی در زمینه سایت تاریخی خوروه ارائه دهد.

گفتنی است به برندگان امسال علاوه بر اعطای کمک هزینه تحصیلی به مبلغ  500 تا 1500 یورو، 2 سال عضویت رایگان در ایکوموس و همچنین مشاوره شخصی توسط عضو ارشد ایکوموس تعلق خواهد گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1