http://dsfr.ir/7a4bqy

نبض سفر

رونمای از “کتاب راهنمای جامع گردشگری تهران به زبان انگلیسی”

کتاب راهنمای جامع گردشگری تهران به زبان انگلیسی با نام Tehran Travel guide که با هدف توسعه محتوا و اطلاع رسانی به گردشگران خارجی در مورد پایتخت ایران تهیه شده است، رونمایی شد.

موزه های خصوصی خوشنویسی در کشور تاسیس می شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: موزه های خصوصی خوشنویسی در کشور تاسیس می شود.

تنگ بستانک، بهشت گمشده فارس

در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز در منطقه کامفیروز، گمشده بهشتی ایران یافت شد. این منطقه که با پوشش گیاهی پوشیده شده است و دارای اقلیم تورانی است، تابستان های خشک و زمستان های بسیار سردی دارد که ریزش برف و یخبندان هایی بسیار دیدنی آن را فرا می گیرد.

 تقلای آژانس های گردشگری برای بقا

چندی پیش بود که رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از ایجاد کمیته ای در انجمن صنفی به منظور ورود آژانس ها در بخش تورهای ورودی خبر داد. کمیته ای که قرار بود بازار هدف را نه کشورهای اروپایی و آمریکایی بلکه کشورهایی همچون عراق، چین، پاکستان، افغانستان، عمان، روسیه و... در نظر بگیرد.

رصدخانه 800 ساله ایران در مراغه

از زمان های دور تاکنون ایرانیان در علوم مختلف دست داشته اند؛ آثار باقی مانده از دوران های حاکی از این است که ایرانی ها در هر دوره تاریخی نسبت به زمان خود پیشرفت های بسزایی داشته اند و این موضوع را در ساخت بناها و شهرسازی خود نیز تا حدی نشان داده اند. ۸۰۰ سال پیش در چنین روزهایی اولین رصدخانه ایران در مراغه ساخته شد و همین خود یکی از شگفت انگیزترین آثار باقی مانده از دوران باستانی ایران به شمار می رود.

ممنوعیت ورود حیوانات خانگی به تمامی هتل ها و مراکز اقامتی

به همراه بردن حیوانات خانگی در دنیا مرسوم است. بر اساس قوانینی و مقررات و شرع نمی توانیم سگ را همراه خود به هتل ها ببریم.

دومین ارگ باستانی ایران در روستای شهرسب، چشم انتظار مرمت

ارگ شهرسب بعد از ارگ بم بزرگترین مجتمع مسکونی در ایران باستان به شمار می رود که پس از ترک اهالی باقیمانده در خانه ها، متروکه شده و چشم انتظار حمایت مسئولین برای مرمت و تبدیل شدن به یک مرکز گردشگری است.

گردشگران مسلمان جذب مرغ همسایه شدند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: دیگر لازم نیست گردشگری ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم. به کشورهای همسایه توجه کنیم که گردشگران مسلمان و عرب به جای ایران، به آن ها روی آورده اند.

کفش پاشنه بلند ؛ مُدی که مردان سرباز ایران باستان آن را آغاز کردند

سربازان سوار بر اسب ایران باستان، کفش‎های پاشنه بلند می‎پوشیدند تا پایشان روی رکاب ثابت بایستد.

ونیز را در خرم آباد ببینید!

هر چند محله شاه آباد خرم آباد به ونیز ایران معروف است، اما متاسفانه مورد کم لطفی گردشگران قرار گرفته است.

بوژان، ماسوله ای در دل نیشابور

بوژان روستایی پلکانی در دامنه کوه است که به نوعی تفرجگاه مردم نیشابور و یکی از جاذبه های با ارزش استان خراسان محسوب می شود. روستایی که طبیعت آن گردشگران را به سوی خود جذب می کند.

دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است

پس از آنکه رئیس جمهور اوکراین از تصمیم خود در رابطه با تبدیل چرنوبیل به یک جاذبه توریستی رسمی رونمایی کرد، دانشمندان و استادان دانشگاه به این تصمیم واکنش نشان دادند.

موزه مجموعه جهانی تخت جمشید تا دو هفته تعطیل شد

موزه مجموعه جهانی تخت جمشید به دلیل سمپاشی تا دو هفته تعطیل می شود.

مصر پای «اینترپل» را به ماجرای مجسمه «توت عنخ آمون» کشاند

قاهره از پلیس «اینترپل» می خواهد مجسمه «توت عنخ آمون» را که به رغم تمامی تلاش های این کشور چندی پیش در حراج «کریستیز» به یک خریدار ناشناس فروخته شد، پیدا کند.

«جاده مقدس» یونان باستان کشف شد

باستان شناسان ترکیه ای موفق به کشف جاده ای باستانی موسوم به «جاده مقدس» در منطقه ای واقع در غرب ترکیه شدند.

مطرح شدن ثبت جهانی کوه سبلان در یونسکو در آینده ای نزدیک

شهردار اردبیل گفت: شهر اردبیل با پیشینه تاریخی، تمدنی و فرهنگی غنی آماده میزبانی و حضور گردشگران خارجی به ویژه از کشورهای اروپایی است تا زمینه و بستر توسعه همه جانبه فراهم آید.

بحران کاهش گردشگر چینی در جهان

کند شدن رشد اقتصادی چین و جنگ تجاری این کشور با آمریکا که به تضعیف ارزش پول آن هم منجر شده، باعث شده توریست های چینی در سفر به کشورهای خارجی، کمتر دست به جیب شوند.

انگلیس آثار باستانی عراق و افغانستان را پس می دهد

موزه بریتانیا مجسمه های باستانی بودایی و چندین اثر باستانی غارت شده از عراق و افغانستان را به زودی به کشورهای مبدا شان باز می گرداند.

بازارچه صنایع دستی زابل شهریور ماه به بهره برداری می رسد

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سیستان و بلوچستان گفت: بازارچه صنایع دستی زابل شهریور 98 به بهره برداری می رسد.

برگزاری کلاس پارچه بافی در روستای بصیران خوسف

دوره آموزش پارچه بافی در روستای بصیران برای آموزش افراد توانمند و ایجاد اشتغال در این حوزه توسط نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خوسف در حال برگزاری است.

هرمزگان میزبان یکی از 7 رویداد منتخب ملی گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی هرمزگان گفت: استان هرمزگان به عنوان برگزارکننده یکی از هفت رویداد ملی در حوزه گردشگری کشور انتخاب شد.

طرح سایت گردشگری غار قلایچی بوکان به تصویب رسید

طرح سایت گردشگری غار قلایچی بوکان تهیه و به تصویب رسید و سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند برای سرمایه گذاری در این محوطه طبیعی و کم نظیر، وارد عمل شوند.

نجات گردشگری با برندسازی مناطق آزاد

هفت منطقه آزاد تجاری در ایران یکی از مهم ترین شاهراه هایی است که می توان از طریق آن به بازارهای جهانی و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی وصل شد. پتانسیلی که باید از آن در پیشبرد اقتصاد کشور بهره برد. یکی از مهم ترین بهره برداری هایی که می توان با کمک این هفت منطقه انجام داد جذب گردشگر ورودی و البته سرمایه گذاران داخلی و به ویژه خارجی است.

لغو مجوز ۲۷ دفتر و شرکت گردشگری

رحیم عنبر، جانشین معاونت گردشگری استان تهران اعلام کرد: در فصل بهار سال جاری با رسیدگی به بیش از ۳۷۹ شکایت ۱۱۴ نامه اخطار صادر و در پی آن ۲۷ دفتر و شرکت خدمات مسافرتی در تهران لغو مجوز و ۸ دفتر تعلیق شدند که ملاک بررسی، شکایات مسافران از نحوه و میزان خدمات ارائه شده توسط دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری است.

برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال کشور برای همیشه ماندگار و اهمیت آن دو چندان شده است.

آغاز دوره های آموزشی مرتبط با جذب گردشگران چینی از اول مرداد

مدیرکل دفتر آموزش و مطالعات گردشگری گفت: دوره های آموزشی مرتبط با موضوع جذب گردشگران چینی که در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته، از اول مرداد ماه آغاز می شود.

زلزله به تاریخ مسجد سلیمان آسیبی نزد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اعلام کرد: بر اساس بازدیدهای میدانی تاکنون هیچ گزارشی از آسیب به موزه ها، اشیاء و بناهای تاریخی مسجد سلیمان بعد از زلزله به این اداره کل اعلام نشده است.

راه ها را به سرزمین خورشید بسته اند

رئیس پژوهشکده باستان شناسی می گوید: این پژوهشکده، هیچ اهرم اجرائی برای جلوگیری از ورود شرکت های پتروشیمی به محوطه های تاریخی در بوشهر مانند نجیرم ندارد. در واقع ما یک نهاد صرفا پژوهشی هستیم که اهرم اجرائی و قانونی برای جلوگیری از این نوع پروژه ها در اختیار نداریم.

ورود گردشگران به میانکاله ممنوع شد

ورود گردشگران به پناهگاه حیات وحش میانکاله موقتا ممنوع شد.

جشنواره ای برای گسترش نشاط و گردشگری روستایی

جشنواره آسمان پالیز برای گسترش گردشگری روستایی، افزایش شادی و نشاط مردم روستا و ایجاد روحیه کارآفرینی، در استان مرکزی برگزار می شود.

برنامه ریزی برای افزایش تبادل گردشگران بین ایران و ترکیه

سرکنسول ترکیه در تبریز در بازدید از نهمین نمایشگاه صنایع دستی و نخستین نمایشگاه گردشگری تبریز با اشاره به برنامه های کشور ترکیه برای افزایش تبادل گردشگران بین دو کشور ایران و ترکیه اظهار کرد: برای تحقق این هدف تلاش می کنیم و در این زمینه در هفته های آتی با اتاق بازرگانی و دستگاه های مرتبط گردشگری جلساتی خواهیم داشت.

برپایی 24 سیاه چادر در پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد از برپایی نخستین سیاه چادر پنجمین جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین خبر داد.

کشف بقایایی از اسب های دوران نئاندرتال

سرپرست ایرانی دومین فصل از کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین از کشف بقایای جانوری در این غار خبر داد که نشان از شکار نئاندرتال ها در ۴۵ هزار سال پیش دارد.

ستاد همکاری های صنایع دستی و نانو تشکیل می شود

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تشکیل ستاد همکاری های صنایع دستی و نانو خبر داد و گفت: این ستاد از امروز به طور رسمی فعالیت خود را آغاز می کند.

ضرورت ورود صنایع دستی و ظرفیت های گردشگری به بازارهای بین المللی

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ورود محصولات صنایع دستی و ظرفیت های گردشگری به بازارهای بین المللی گفت: این نمایشگاه تاثیر بسیار زیادی در معرفی توانمندی های استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد و باید فضایی ایجاد شود تا محصولات مختلف سنتی و ظرفیت های گردشگری به بازارهای بین المللی عرضه شود.

آثار موزه آلیکانته اسپانیا به ایران می آید

گزیده ای از آثار موزه باستان شناسی آلیکانته با نمایش بیش از ۲۸۰ آثارتاریخیو فرهنگی در اوایل مهرماه سال جاری در موزه ملی ایران گشایش می یابد.

جنگل های هیرکانی ثبت جهانی شد

با تائید کارشناسان IUCN در چهل و سومین اجلاس یونسکو، جنگل های هیرکانی به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بازارچه دائمی صنایع دستی دلفان افتتاح شد

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از افتتاح نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستی دلفان خبر داد.

اهمیت بندر چابهار در رونق سفر و گردشگری دریایی

بندر چابهار با توجه به موقعیت های راهبردی، متصل به آب های آزاد اقیانوس هند و هم مرزی با کشورهای مختلف نقش مهمی در مسافرت های دریایی، بین المللی و گردشگری دریایی دارد و می تواند سبب توسعه و رونق این صنعت بزرگ گردشگری باشد.

دیوار بی تفاوتی در آتش سوزی محوطه های تاریخی بالاتر رفته!

سرپرست کاوش دیوار بزرگ تاریخی گرگان، آتش سوزی در محوطه های تاریخی را که معمولا به دنبال غفلت انسان ها رخ می دهد عاملی آسیب زا به بناها و لایه های تاریخی می داند که زیر محوطه های تاریخی قرار گرفته اند و حتی هنوز کاوشی روی آنها انجام نشده است.

متفاوت بودن مهمترین ویژگی صنایع دستی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که نمایشگاه برای معرفی توانمندی های یک منطقه است گفت: با توجه به عرضه محصولات متنوع در نمایشگاه، ظرفیت های زیادی برای حوزه گردشگری و صنایع دستی ایجاد می شود.

قوی ترین گذرنامه های جهان اعلام شد

تازه ترین رده بندی گذرنامه ها نشان می دهد سه اژدهای آسیایی گوی رقابت را از سایر کشورها ربوده اند و به صدر جدول قوی ترین پاسپورت ها صعود کرده اند، درحالی که قدرت گذرنامه های ایالات متحده آمریکا و انگلیس بیشترین افت را در یک دهه اخیر تجربه می کند. جایگاه ایران نیز در رده بندی جدید نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

سازمان میراث فرهنگی میزبان گلیم بافی مغان

نمایشگاه تخصصی گلیم بافی مغان در ساختمان مرکزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برپا شد.

برخی کشورها درصدد ثبت مشاهیر ایران به نام خودشان هستند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، گفت: کشورهای اطراف برای یافتن هویت به بهانه اینکه یکی از مشاهیر از یک کشور عبور کرده تلاش می کنند درخواست ثبت مفاخر و مشاهیر را مطرح می کنند و متاسفانه ما قدر این شخصیت ها را نمی دانیم.

«آزادی» از دست نرفته است

مدیرعامل بنیاد رودکی در واکنش به انتقادهایی که به نحوه نگهداری و مرمت برج آزادی تهران شده است، گفت: برخی با انتشار گزارش و تصاویری غرض آلود از برج آزادی ایجاد بدنامی می کنند که فقط بگویند «آزادی» از دست رفت، در حالی که درست نیست.

آنها چه می کنند که شاخ اینستاگرام می شوند؟

اینستاگرام فرصتی برای دیده شدن افراد و کسب و کارها فراهم آورده، اما برخی افراد با هدفی از پیش تعیین شده یا به طور اتفاق، بیش از حد دیده می شوند!

100 قطعه پرنده کمیاب از اتوبوسی در بیرجند کشف شد

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی گفت: ۱۰۰ قطعه پرنده کمیاب در شهرستان بیرجند از یک دستگاه اتوبوس کشف و ضبط شد.

چه خبر از آثار تاریخی آسیب دیده از سیل؟

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می گوید: هنوز برای آغاز مرمت های اضطراری بناهای تاریخی که از باران های سیل آسا آسیب دیده اند اعتباری دریافت نکرده ایم، اما با وجود همه تنگناها، تا جایی که در توان مان است، کارهایی را انجام می دهیم.

«گردشگران خارجی انفرادی» ساماندهی می شوند

معاون گردشگری از تهیه «طرح ساماندهی گردشگران انفرادی» در کمیسیون ارتقاء امنیت گردشگران خارجی خبر داد.

سنگ ناایمن، آرامگاه خواجوی کرمانی را تعطیل کرد

نام دروازه قرآن شیراز، یادآور سیل ویرانگر پنجم فروردین ۹۸ است اما پس از این رخداد، بار دیگر نام این دروازه با سنگ ناایمن پیوند خورد؛ همان سنگی که آرامگاه خواجوی کرمانی را در مجاور دروازه قرآن تعطیل کرده است.