3 اکتبر 2021 - 13:57
http://dsfr.ir/w5lsy8

نبض سفر

5 مهر روز جهانی گردشگری 27 سپتامبر 2021 - 12:00
5 مهر روز جهانی گردشگری

در سال 1980، سازمان ملل متحد روز 27 سپتامبر برابر با 5 مهر ماه را به عنوان #روز_جهانی_گردشگری معرفی کرد. گردشگری یا #توریسم در تعریف کلی به عنوان #مسافرت تفریحی در نظر گرفته می شود.

آشنایی با کنوانسیون رامسر

کنوانسیون رامسر (The Ramsar Convention on Wetlands) پیمانی بین المللی درباره حفاظت از تالاب های جهان است و در سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر ایران تهیه و به امضای نمایندگان ۱۸ کشور شرکت کننده رسید.

نقد کارنامه گردشگری در سال های کرونا

متولیان #گردشگری کارنامه قابل دفاعی در سال های #کرونا ندارند، بگویند چه کار مثبتی در حمایت انجام داده اند و چه جایگاه و پایگاهی را ایجاد کرده اند؟

مثلث به هم پیوسته گردشگری، میراث و صنایع دستی کرونا زده را دریابید

اقامتگاه ها و زیرساخت های اقامتی در آستانه ورشکستگی هستند، تورهای #گردشگری و راهنمایان نیز مشکلاتی جدی دارند، باید به این بخش مهم از بدنه گردشگری در سایه #کرونا، توجه شود چرا که بخش های میراث و صنایع دستی هم تحت تاثیر آن ها هستند.

پاییز گرم و کم بارشی پیش رو داریم

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان #هواشناسی ضمن اشاره به بارش های ناچیز در کشور طی دو ماه نخست تابستان، از پاییز نسبتا گرم و کم بارشی خبر داد.

پرواز ۲۰۸ ساعته بالگردهای هلال احمر برای اطفای حریق جنگل ها

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد که ناوگان هوایی هلال احمر برای اطفای حریق جنگل ها ۲۰۸ ساعت پرواز کرده است.

کاهش ۵۷ درصدی سفرهای هوایی در تعطیلات کرونایی

وزارت راه و شهرسازی از کاهش ۵۷ درصدی #سفر های هوایی در #تعطیلات کرونایی اخیر به نسبت ماه قبل خبر داد.

کشفی مربوط به جنگ ایران و یونان

باستان شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی ترکیه به کتیبه سنگی تاریخی برخوردند که تصاویری از صحنه های نبرد ایران و یونان را به تصویر می کشد.

واقعیت هایی جالب توجه در مورد کبک کانادا

یکی از استان های خاص و فوق العاده جذاب #کانادا، استان فرانسوی زبان #کبک است. در اینجا می خواهیم شما را با برخی از واقعیت های شنیدنی و جالب و شهرهای معروف و بزرگ این ایالت مشهور آشنا کنیم.

سیگنال منفی کرونا، گردشگری ایران را دچار مشکل کرده است

صدای بلندی که از کشور ما به بیرون مخابره می شود آمار مبتلایان و جانباختگان #کرونا و همچنین روند #واکسیناسیون است. تلاش های صنعت #گردشگری با وجود این صدای بلند راه به جایی نمی برد.

«ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی و گردشگری شد

نمایندگان #مجلس شورای اسلامی سیدعزت الله ضرغامی را به عنوان #وزیر میراث فرهنگی و #گردشگری در #دولت سیزدهم انتخاب کردند.

راهنمای راه اندازی یک آژانس مسافرتی

فکر می کنید راه اندازی یک دفتر #خدمات مسافرتی چقدر کار دارد؟ در اینجا راهنمای کاملی از مراحل راه اندازی آژانس از #مجوز گرفته تا #مدارک و #شرایط برای تاسیس یک آژانس #گردشگری، #زیارتی و #هواپیمایی را آورده ایم.

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

در این نوشته با برخی از نکات ایمنی مهم در هنگام #گردشگری در حین #سفر های داخلی و خارجی آشنا خواهید شد.

واکسیناسیون دریچه ای به بهبود گردشگری

بسیاری از کشورها از زمانی که برنامه واکسن های #کووید19 را اجرا کرده اند، به رونق #گردشگری و بهبود #سفر نیز امیدوار شدند.

حفاظت از تالاب های ایران با استفاده از رویکرد زیست بومی

هماهنگ کننده طرح حفاظت از #تالاب های ایران از استقرار رویکرد زیست بومی در حفاظت و #مدیریت تالاب های کشور خبر داد.

کاروانسراهای ایران در مسیر ثبت جهانی

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی از برنامه ریزی برای ارسال پرونده #کاروانسرا ها به #یونسکو برای ثبت جهانی خبر داد.

معرفی خانه های تاریخی یزد

خانه های تاریخی #یزد بسیار متنوع هستند و نماد #فرهنگ این شهر باستانی محسوب می شوند. #معماری و #طراحی این خانه های قدیمی واقعا حیرت انگیز بوده و جلوه خاصی به شهر تاریخی یزد می بخشند.

آشنایی با جاذبه های گردشگری یزد

یزد از استان های مرکزی در کشور و یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که نام آن در سازمان #یونسکو به ثبت رسیده و از آن به عنوان یک شهر بین المللی #یزد یاد می شود. در اینجا به معرفی جاذبه های #گردشگری یزد می پردازیم.

ماجرای راهروهای پنهان زیرین خانه های تاریخی یزد چیست؟

راهروهای زیرزمینی منجر به اتصال خانه های تاریخی #یزد به همدیگر می‎ شود، اما ماجرای این راهروهای زیرزمینی که در برخی از خانه های #تاریخی باقی مانده چیست؟

ستاد کرونا ورود گردشگران خارجی را وتو کرده است؟

معاون #گردشگری می گوید: با وجود تایید و موافقت مهم ترین کمیته های ستاد ملی #کرونا با ازسرگیری صدور #ویزا ی ایران، اما ستاد این طرح را وتو و یا به نوعی حذف کرده است.

کشف یک مومیایی در «پمپئی»

سرویس #میراث فرهنگی دنیای سفر: #مومیایی یک مرد که در وضعیت مطلوبی قرار دارد در مقبره ای واقع در شهر تاریخی #پمپئی کشف شد.

برنامه های وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی اعلام شد

برنامه های عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی #میراث فرهنگی دولت سیزدهم اعلام شد و یکی از برنامه های تحولی پیشنهادی وی راه اندازی شبکه تلویزیون #اینترنت تخصصی حوزه #گردشگری است.

کرونا آخرین ایستگاه مشکلات اقامتگاه های بوم گردی خواهد بود؟

#کرونا همچنان در ایران می تازد و هنوز به ایستگاه پایانی نرسیده و در حالی که در پنجمین پیک خود به سر می برد، به بسیاری از فعالیت ها و مشاغل #گردشگری پایان داده است.

ضرغامی باید برای سونامی سفر در پساکرونا برنامه داشته باشد

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی علاوه بر آمادگی در مواجهه با سونامی #سفر به عنوان چالش پساکرونا، برای مهار و مدیریت افرایش تقاضای گردشگری، از هم اکنون باید برنامه داشته باشد.

بی محلی وزارت بهداشت به یک مطالبه

معاون گردشگری در نامه ای از وزارت بهداشت درخواست کرد مشاغل گردشگری را برای ایمن سازی سفر در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار دهند. این درخواست حدود یک ماه پیش به وزارت بهداشت ارائه شده، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

توسعه گردشگری سلامت نیازمند برنامه جامع راهبردی است

مدرس گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی گفت: توسعه #گردشگری سلامت نیازمند برنامه جامع راهبردی است.

ژاپن هشدار امنیتی سفر به ایران را حذف کرد

دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی #گردشگری کره جنوبی و #ژاپن در انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: ژاپن هشدار امنیتی #سفر به #ایران را حذف کرد.

هیچ مجوزی برای برگزاری تور گردشگری در گیلان صادر نشده است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان #گیلان گفت: هیچ مجوزی برای برگزاری تور #گردشگری در گیلان صادر نشده است.

میراث ناملموس ایران در لیست میراث جهانی یونسکو

ایران هم به عنوان یک کشور غنی در میراث فرهنگی، علاوه بر آثاری ملموسی که در #یونسکو به ثبت رسانده، تا کنون 16 اثر #ناملموس هم در میراث جهانی دارد.

خوزستان به دنبال جذب گردشگران اکسپو دبی

سرپرست معاونت گردشگری #خوزستان گفت: «در بازه زمانی برگزاری نمایشگاه دبی #اکسپو، با توجه به نزدیک بودن محل برگزاری آن به استان خوزستان، برنامه ریزی لازم برای تورهای #گردشگری برای غرفه داران و بازدیدکنندگان بیش از 192 کشور صورت گرفته است.»

کاهش محسوس پروازهای مشهد

پروازهای ورودی امروز فرودگاه مشهد در نخستین روز از تعطیلات ۶ روزه کرونایی به ۳۰ پرواز کاهش یافت.

ادامه کاوش ها برای کشف شهر گمشده اوجان

با آغاز فصل چهارم کاوش باستان شناسی در قلعه و ارگ حکومتی شهر تاریخی #اوجان، جست‌وجوها برای کشف جزئیاتی بیشتر از شهر گمشدۀ سلجوقی ـ ایلخانی ادامه دارد.

آشنایی با مسیرهای پر طرفدار کوهنوردی تهران

در شهر تهران، مسیرهای متعددی برای کوهنوردی وجود دارد که هر کدام ویژگی های خودشان را دارند. چه تصمیم به کوهنوردی داشته باشید چه کوه پیمایی، لازم است از پیش مسیرتان را تعیین کنید.

اتمام عملیات بهسازی سیستم برق قلعه فلک الافلاک

فصل دوم عملیات بهسازی و ایمن سازی سیستم برق موزه قلعه فلک الافلاک #لرستان با اعتباری حدود 14 میلیارد ریال انجام گرفت.

یخچال تاریخی مهاباد در شهرستان اردستان مرمت می شود

بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده، یخچال تاریخی #مهاباد در شهرستان #اردستان مرمت می شود.

آگاهی از قوانین و خرید بیمه شخص ثالث خودرو: خیال راحت در سفر

بیمه شخص ثالث چیست؟ چرا بیمه شخص ثالث بخریم؟ چگونه خرید بیمه شخص ثالث برای سفرهای داخلی را به صورت آسان و سریع تجربه کنیم؟

آغاز وبینارهای سمپوزیوم گردشگری از هفته آینده

مرحله دوم #وبینارهای #سمپوزیوم ملی یکصد سال #گردشگری ایران از هفته آینده آغاز به کار می کند.

مقررات پذیرش مسافر به ایران اصلاح شد

با خیز پنجم #کرونا در کشور، مقررات پذیرش مسافر در مبادی ورودی #ایران نیز مطابقِ شرایط کنونی با تغییراتی همراه شد.

درخواست باستان شناسان برای حفظ میراث فرهنگی افغانستان

از همه کنش گران نظامی، سیاسی و اجتماعی در تحولات اخیر در #افغانستان می خواهیم مسئولانه و متعهدانه نسبت به حفظ میراث #فرهنگی و #تاریخی افغانستان تلاش کرده و از تکرار فجایعی مانند انفجار مجسمه های #بودا در #بامیان جلوگیری کنند.

بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در ۵ استان منتخب

معاون گردشگری #وزارت #میراث #فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: «بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ از تاریخ ۶ تا ۱۱ مهرماه سال جاری در پنج استان منتخب به عنوان نمایندگان مسیرهای جدید و سنتی #گردشگری کشور برگزار می شود.»

میراث فرهنگی در دست تخریب گران!

با به قدرت رسیدن گروه #طالبان در کشور #افغانستان، حالا ده ها هزار اثر و محوطه #تاریخی در کنترل این گروه قرار گرفته که سابقه خوبی در این زمینه ندارد.

وضعیت نابسامان و کم رونق اقامتگاه های بومگردی خراسان

هرچند در چند سال اخیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تلاش های زیادی در راستای انعطاف گردشگری به خارج از مشهد انجام داده اما باز هم آن طور که باید تلاش درستی صورت نگرفته است.

صدور چهار مجوز اقامتگاه بومگردی در آذربایجان شرقی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از صدور چهار مجوز اقامتگاه بومگردی در استان طی سال جاری خبر داد.

لزوم واکسیناسیون تمام فعالان عرصه های گردشگری

یک کارشناس حوزه گردشگری گفت: واکسیناسیون تمام فعالان عرصه های گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی از جمله خواسته های این حوزه است.

ثبت جهانی اورامان و راه آهن سراسری در فهرست یونسکو

ثبت جهانی راه آهن و منظر فرهنگی اورامانات، احیای سینماهای خیابان لاله زار و ابلاغ ثبت هفت اثر تاریخی به استاندار تهران از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

۳۶ اقامتگاه بوم گردی جدید در کردستان ایجاد می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری #کردستان گفت: هم اکنون ۲۵ اقامتگاه #بومگردی در استان فعال هستند و طی ماه های آتی ۳۶ باب دیگر ایجاد می شود.

فرصتی برای کارآفرینان گردشگری

شرکت در چهاردهمین دوره #جشنواره کارآفرینان برتر ضمن فراهم آوردن فرصتی ویژه برای افراد خلاق، صاحبان کسب و کارهای متمایز و در نهایت کارآفرینان حوزه #گردشگری کشور، امکان محک و رقابت میان آن ها را برای دستیابی به برترین های این حوزه ایجاد خواهد کرد.

روزهای روشن همدان، ارمغان پیوند ورزش با اقتصاد و گردشگری

نماینده هیئت های ورزشی استان #همدان گفت: استان همدان قابلیت برگزاری اردوهای تیم ملی را دارد و پیوند #ورزش با #اقتصاد و صنعت #گرشگری می تواند روزهای روشنی برای استان به همراه داشته باشد.

تزریق ۷ هزار میلیارد تومان به گردشگری و صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی از تزریق ۷ هزارمیلیارد تومانی جدا از #بودجه مصوب، به دو حوزه گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

معرفی محله های ارزان تهران برای اجاره خانه روزانه در تهران

اجاره خانه روزانه در تهران یکی از پیچیده ترین مشکلاتی است که ساکنین و مسافران این شهر با آن رو به رو می شوند.