28 ژانویه 2022 - 03:21
http://dsfr.ir/n6ifno

نبض سفر

پای اتومبیلرانی به نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران باز شد

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران، علاوه بر معرفی فعالیت ها و برنامه های خود را در حوزه گردشگری، سفر و خدمات جانبی به بازدیدکنندگان تخفیف های ویژه خدمات خود را ارائه می کند.

عرصه مهیا برای سرمایه گذاری گردشگری در گیلان

اهمیت صنعت #گردشگری در سند تحول دولت جمهوری اسلامی به عنوان یکی از مهم ترین اسناد بالادستی کشور مطرح شده و استاندار #گیلان بعنوان نماینده عالی دولت در استانی که قطب گردشگری است هشدار داد، معطلی سرمایه گذاران قابل بخشش نیست و مدیران خاطی برکنار می شوند.

دل خوشی از پته های امروزی نداریم

پژوهشگر تاریخی #کرمان گفت: دل خوشی از پته های امروزی نداریم؛ آن همه زیبایی، طراوت و ظرافت کجا و پته ای که این روزها به دست مردم می دهند کجا.

آثار هنر اسلامی دوره قاجار به حراج گذاشته می شود

یازدهمین مزایده گالری آرتیبیشن که به هنر اسلامی دوره قاجار اختصاص یافته، در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ بهمن در کانال تلگرام این گالری برگزار می شود.

کشف یک کاسه رومی ۲ هزارساله در هلند

باستان شناسان یک کاسه رومی آبی رنگ با قدمت حدود ۲ هزار سال را در قدیمی ترین شهر #هلند کشف کردند.

حمایت از هنرمندان استان های کم برخوردار در نمایشگاه صنایع دستی

معاون صنایع دستی کشور گفت: از ۱۲ استان کم برخوردار در #نمایشگاه ملی صنایع دستی که امسال نیز با نمایشگاه #گردشگری تلفیق شده است به صورت ویژه حمایت خواهیم کرد.

عطر یاس مادران در کاخ نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی #نیاوران در سومین روز از هفته گرامیداشت مقام زن و در ویژه برنامه «افتخار ما، مادران ما» میزبان جمعی از مادران شهر #تهران شد.

کشف ۹۳۰ قلم عتیقه با قدمت تاریخی سه هزار ساله

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی و #گردشگری پلیس پیشگیری انتظامی کشور از کشف ۹۳۰ قلم #عتیقه با قدمت تاریخی سه هزار سال خبر داد.

تردد مسافر از مرز بازرگان بیش از دو برابر شد

مدیر پایانه مرزی #بازرگان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون به دلیل رفع محدودیت های کرونایی، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱۳ درصد افزایش یافته است.

طراحی و پیاده سازی سامانه نقشه باستان شناسی توسط دانشگاه تهران

سامانه اطلاعات مکانی نقشه باستان شناسی ایران در راستای تفاهم نامه معاونت پژوهشی #دانشگاه تهران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و #گردشگری طراحی و پیاده سازی شد.

اعلام جزئیات و قابلیت های سامانه جامع نقشه باستان شناسی کشور

عضو هیئت علمی دانشکده جغرافیا #دانشگاه #تهران به تشریح جزئیات طراحی و پیاده سازی سامانه جامع نقشه باستان شناسی کشور پرداخت.

افزایش بودجه میراث فرهنگی در سال 1401

معاون امور #مجلس، حقوقی و استان های وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی گفت: #دولت سیزدهم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش ۳۰ درصدی اعتبارات برای این سه بخش را مدنظر قرار داد.

گردهمایی انجمن های گردشگری سلامت در دبی

گردهمایی انجمن های #گردشگری سلامت و شرکت های گردشگری درمانی با مدیریت مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و انجمن گردشگری سلامت استان #تهران در #دبی برگزار شد.

ابلاغ مراتب ثبت ملی یازده میراث طبیعی به استاندار خراسان رضوی

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی در نامه های جداگانه به استاندار خراسان رضوی، مراتب ثبت ملی یازده میراث طبیعی را ابلاغ کرد.

کویرهای بکر سمنان مستعد توسعه گردشگری کویر

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی از استان #سمنان به عنوان یکی از مستعدترین استان ها برای توسعه #کویرنوردی و گردشگری کویر نام برد.

امسال در نمایشگاه گردشگری آش نمی فروشیم

معاون #گردشگری کشور درباره کیفیت برگزاری نمایشگاه پانزدهم گردشگری #تهران گفت: الزاما در #نمایشگاه امسال آش نمی فروشیم.

موزه مردم شناسی ارومیه چیزی فراتر از یک موزه

موزه مردم شناسی #ارومیه با همه آن چه در خود جای داده، چیزی فراتر از یک موزه معمولی است؛ اینجا محل مطالعه خوبی برای فهم غنای فرهنگی منطقه و پیرایش آن چیزی است که برخی می خواهند برای آذربایجان جعل کنند؛ چکمه قزاقی و جلیقه لزگی و کلاه روسی و ... .»

پایان سردرگمی ها با کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱»

مولف کتاب «صنعت ژئوتوریسم در قرن ۲۱» گفت: این کتاب با دعوت دقیق از افراد صاحب نظر گوناگون در سطح جهان با این نیت تالیف شد تا مسیر علم #ژئوتوریسم از جریان اصلی خود منحرف نشود.

نگاه به جشنواره های فرهنگی باید اقتصادی شود

مدیرکل مجامع، تشکل ها و فعالیت های #فرهنگی گفت: جشنواره های فرهنگی باید از صرف نگاه فرهنگی خارج و به موضوع #اقتصادی تبدیل شوند تا کسب وکار #هنرمندان بهبود یابد.

کشف لنگر تاریخی از دریای خزر

یک باستان شناس خبر داد: بیستم دی ماه امسال یک لنگر تاریخی از بستر دریای کاسپین در اطراف کرانه های شهرستان نور در تور صیادان شیلات #ایزدشهر گیر کرد، که به ساحل منتقل شد.

هنرمندان حوزه پته دوزی ناشناخته مانده اند

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان #کرمان گفت: کسانی که در حوزه پته دوزی فعالیت می کنند جزء ناشناخته ترین هنرمندان هستند که این در شأن آن ها نیست.

اکسپو دبی زیر فشار شایعه

تعداد بازدیدکنندگان اکسپو دبی در سه ماه گذشته مرز ۱۰ میلیون نفر را رد کرده است. با این حال در چند روز گذشته شایعه هایی درباره کاهش تعداد بازدیدکنندگان و یا تعطیلی پاویون برخی کشورها به خاطر شدت گرفتن سویه "اُمیکرون" کرونا پخش شده است که مقامات اکسپو صراحتا اعلام کرده اند: هیچ یک از پاویون ها به این خاطر تعطیل نشده اند و تعداد بازدیدکنندگان نیز کاهش داده نمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان منصوب شد

طی حکمی از سوی وزیر میراث فرهنگی و #گردشگری امیر کرم زاده به عنوان مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان #سمنان منصوب و از خدمات حمیدرضا دوست محمدی تقدیر شد.

رازهایی در طراحی گنبد حرم حضرت معصومه

در طراحی، ساخت و بازسازی گنبد مطهر حرم حضرت معصومه (س) رمز و رازهای خاصی نهفته است که تشریح آن می تواند زیبایی و ظرافت فرهنگ ایرانی اسلامی را برای مشتاقان و گردشگران داخلی و خارجی نمایان و جلوه های الهی در نمادهای ساختاری و معماری اصیل ایرانی و اسلامی را آشکار کند.

بهره برداری از ۶ پروژه گردشگری در استان مرکزی

مدیر کل میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: تا پایان سال ۶ پروژه گردشگری در استان مرکزی بهره برداری می شود.

ثبت ۱۲ اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: ۱۲ اثر از استان #کردستان در فهرست آثار منقول و ملی کشور به ثبت رسید.

دستگیری یک گردشگر به خاطر «سلام نازی»

یک گردشگر هلندی به دلیل ادای «سلام نازی» در #لهستان دستگیر شد.

تاریخ شکل گیری واژه اکوتوریسم

با نگاهی به تاریخ شکل گیری واژه اکوتوریسم در جهان، ایران نیز از ابتدای توجه به #گردشگری با برخورداری از پیشنیه باستانی و طبیعی در زمینه #اکوتوریسم با دنیا همگام بوده است.

تسهیل مقررات سفر به انگلستان و اسکاتلند

بر اساس مقررات جدید، لزوم انجام آزمایش کرونا برای مسافران واکسینه شده ای که به #اسکاتلند و #انگلستان #سفر می کنند، لغو خواهد شد.

پرونده اکسپو در «تجربه» باز شد

پنجمین شماره ی ماهنامه ی تجربه با پرونده ای مفصل درباره ی اکسپوی #دبی و کیفیت حضور ایران در آن، به مدیر مسئولی کتایون بناساز و سردبیری «پژمان موسوی» منتشر شد.

پیش ثبت نام سفر سوریه آغاز شد

رییس سازمان حج و زیارت از آغاز پیش ثبت نام #سفر زیارتی سوریه از چهارشنبه، ششم بهمن ماه در سراسر کشور خبر داد.

چرا فرهنگ ایرانی را باید «موسیقایی» نامید؟

شناسه ی ملی ایرانی از اندام هایی چون؛ سرزمین، تاریخ، زبان فارسی، دین، جشن ها، استوره ها، هنر، ادبیات و ... پدید آمده است. بی گمان خنیای ایرانی، برآیند همه ی این ویژگی ها است که جایگاهی شگرف در ماندگاری و شکوفایی آن ها داشته، گاه زمینه ساز یکپارچگی ملی نیز بوده است. از این رو فرهنگ ایرانی را باید «موسیقایی» نامید.

برگزاری کارگاه های تخصصی در پانزدهمین نمایشگاه گردشگری

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی #گردشگری با ۶۲ نشست متنوع، پنل ها، کارگاه ها و میزگردهای تخصصی با حضور اساتید و فعالان حوزه گردشگری همراه خواهد بود.

تصویب ضوابط حفاظتی بناهای زرتشتیان یزد

آثار به جا مانده از #زرتشتیان در #یزد بسیار است، آثاری که خیلی از آنها در زمره آثار #تاریخی به ثبت ملی رسیده و حالا ضوابط حفاظتی این آثار نیز به تصویب رسیده است.

سفرهای هیجان انگیز در گردشگری با دوچرخه

گردشگری دوچرخه موارد فراوانی از #گردشگری را در بر می گیرد و در کل به هر فعالیت مرتبط با #سفر که با هدف لذت صورت می گیرد و دوچرخه سواری را در خود جای می دهد، گفته می شود.

سفر یک میلیون و ۴۷۱ هزار گردشگر خارجی به ایران

با در نظر گرفتن توقف ۲۰ ماهه صدور ویزای #گردشگری؛ یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۶۷۷ نفر از اول فروردین ۱۴۰۰ تا ۱۱ دی ماه به ایران آمده اند.

رضا مستوفی فرد باستان شناس پیشکسوت درگذشت

استاد رضا مستوفی فرد باستان شناس پیشکسوت صبح امروز سه شنبه به دلیل کهولت سن در ۸۸ سالگی درگذشت.

کتاب مجموعه سکه های ساسانی منتشر شد

کتاب مجموعه سکه های ساسانی موزه بانک ملی معروف به مجموعه پیروزان به کوشش داریوش اکبرزاده و نیکولاوس شیندل با همیاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و #گردشگری چاپ و منتشر شد.

عودلاجان را زخمی و نیمه جان رها نکنید

#عودلاجان، محله ی عیان نشینی که افراد نامداری را به خود دیده و بخشی از هویت #تهران را شکل می هد، روزگاری است که دیگر جایگاه ارزشمندی ندارد و با وعده حفظ و بازسازی آن به شرط حفظ بافت تاریخی اش به دل کوچه ها و بناهای تاریخی و قدیمی اش چنگ می زنند تا آن را مدرن و خاطرات تهران را مخدوش کنند.

کشف سکه قدیمی توسط یک جوینده گنج

یک جوینده #گنج آماتور موفق شد یکی از قدیمی ترین سکه های طلای #انگلستان را کشف کند.

قلعه قائن یکی از بزرگ ترین و مهم ترین قلعه های اسماعیلیه

یک پژوهشگر و باستان شناس خراسانی گفت: در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شهر #قاین بر فراز «کوه ابوذر» یکی از بزرگترین و مهم ترین قلعه های اسماعیلیه واقع شده که برخی به آن «قلعه حسین قاینی» می گویند.

نئاندرتال ها در سمنان هم بوده اند؟

در نتیجۀ بررسی روشمندِ باستان شناختی در منطقۀ #ایوانکی در غرب استان #سمنان، چشم اندازهای وسیعی از دوران پارینه سنگی و تعداد قابل توجهی دست ساخته های سنگی #نئاندرتال کشف شد.

رونمایی از سایت انگلیسی ستاد گردشگری تا نوروز ۱۴۰۱

رئیس ستاد #گزدشگری تهران گفت: جهت هم افزایی بیشتر با سایر کشورها قالب سایت انگلیسی ستاد گردشگری تا پیش از #نوروز ۱۴۰۱ رونمایی خواهد شد.

ظرفیت های گردشگری بم مغفول مانده است

فرماندار #بم گفت: بم با وجود چهار اثر ثبت جهانی، ظرفیت ها و پتانسیل های خوب #گردشگری می تواند به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

مقررات جدید سفر از ایران به آلمان

#آلمان همزمان با شیوع بیشتر سویه امیکرون مقررات جدیدی را برای #سفر از ایران به این کشور وضع کرد.

مسجد شیخ لطف الله جای آزمون و خطا نیست

مدیرکل میراث فرهنگی #اصفهان اعتقاد دارد که توسعه از همسوگرایی می گذرد و در عین حال مخالف جزیره ای عمل کردن است.

کشف سنگ قبر ۳۰۰ ساله در میناب بعد از بارندگی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی #هرمزگان از کشف سنگ قبر ۳۰۰ ساله در #میناب پس از بارندگی های اخیر خبر داد.

بازگشت قوهای مهاجر به تالاب «سرخ رود»

قوهای مهاجر از اواسط آذر ماه وارد تالاب های استان #مازندران شده و با افزایش تدریجی دما از اواخر بهمن ماه، #مهاجرت به مناطق #سیبری را آغاز می کنند.

ماجرای فرونشست قلعه فلک الافلاک لرستان چیست؟

اعلام خبر فرونشست قلعه تاریخی فلک الافلاک از سوی یکی از نمایندگان #لرستان در مجلس، با واکنش های زیادی در لرستان رو به رو شده است.

نمایشگاه «فیتور» اسپانیا مقدمه احیای صنعت گردشگری جهان است

مدیرعامل کانون #جهانگردی و اتومبیلرانی گفت: نمایشگاه فیتور ٢٠٢٢ اسپانیا مقدمه احیا و فعال شدن #گردشگری در جهان پس از #کرونا است و می تواند موجب رونق مجدد این صنعت شود.