کدام راه حل آلودگی هوا اولویت دارد؟

4 اکتبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/qs05u

کدام راه حل آلودگی هوا اولویت دارد؟
قدس آنلاین
مرگ روزانه 30 تهرانی بخاطر هوای آلوده / وزیر بهداشت

با توجه به اینکه مطابق آمار رسمی، وسایل نقلیه عامل 80 درصد آلودگی هوا هستند، به نظر شما برای کاهش این آلودگی کدام راه حل باید در اولویت باشد؟

تردد 3 میلیون خودروی سواری، 780 هزار دستگاه موتورسیکلت و 100هزار خودروی دیزلی در پایتخت، عامل 80 درصد آلودگی هوای تهران هستند. رفت و آمد این تعداد وسیله نقلیه موجب می شود که هر سال 800 هزار تن انواع آلودگی ها وارد هوای پایتخت شود.

البته حدود نیمی از این 800 هزار تن، توسط خودروهای فرسوده ای تولید می شود که در کل 13 درصد وسایل نقلیه تهران را تشکیل می دهند. مقایسه این آمار نشان می دهد که تشدید در برخورد با خودروهای فرسوده که عمر مفید آنها به پایان رسیده یا از سیستم های قدیمی سوخت رسانی و احتراق برخوردارند، تأثیر بسیاری در کاهش آلودگی هوای تهران و حتی کلانشهرها خواهد داشت. برای رفع مشکل آلودگی هوا همچنین می توان صدور هر پلاک جدید را منوط به اسقاط یک خودروی فرسوده کرد.

با این کار دیگر سالانه 200 هزار خودروی جدید به خودروهای تهران اضافه نخواهد شد. افزایش ظرفیت مترو با توسعه شبکه و بیشتر شدن واگن های مترو اقدام دیگری است که می توان برای کاهش استفاده از خودروی شخصی انجام داد. پیشنهاد دیگری که از سوی کارشناسان ارائه می شود توقف خودروهای آلاینده و غیراستاندارد است که با کیفیت پایین تولید می شوند و سلامت فنی آن ها فقط چند هفته یا چند ماه دوام دارد. نمونه چنین تجربه ای مربوط به توقف تولید خودروی پیکان در اوایل دهه 80 است.

از سوی دیگر در سال های اخیر طرح های بسیاری برای کاهش ترافیک خیابان های پایتخت اجرا شده است که البته هدف اصلی از اجرای این طرح ها کاهش تعداد خودروها در خیابان ها بوده و نه کاهش آلودگی هوا. این در حالی است که طرح کاهش به پشتوانه 3 سال مطالعات علمی و کاربردی شهرداری تهران و با توجه به تجربیات 255 شهر، برای پایتخت تدوین شده است.

اگرچه پلیس در سال گذشته به بهانه نبود زیرساخت ها اجرای آن را به تأخیر انداخت اما با اجرایی شدن این طرح از ابتدای مهرماه امسال و جریمه دوربینی خودروهایی که بدون داشتن معاینه فنی در محدوده زوج و فرد تردد می کردند امیدها برای کاهش آلودگی هوای پایتخت و تبعیت مالکان خودروهای متخلف از قانون معاینه فنی در دل ها زنده شد. البته پلیس راهور تهران این بار هم جریمه دوربینی خودروها را از هفتم مهرماه متوقف کرد و حالا وعده داده شده است که از شنبه هفته آینده اجرای این قانون دوباره از سر گرفته می شود.

با توجه به اینکه مطابق آمار رسمی، وسایل نقلیه عامل 80 درصد آلودگی هوا هستند، به نظر شما برای کاهش این آلودگی کدام راه حل باید در اولویت باشد؟

  1. جریمه دوربینی خودروهای فاقد معاینه فنی
  2. صدور مجوز پلاک جدید فقط با اسقاط خودروی قدیمی
  3. افزایش ظرفیت مترو
  4. توقف شماره گذاری خودروهای آلاینده و غیراستاندارد

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1