معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تشریح کرد؛

وضعیت سرمایه گذاری های خارجی در ایران

2 اکتبر 2016 - 15:30 dsfr.ir/9h66h

وضعیت سرمایه گذاری های خارجی در ایران
اصغر خمسه
همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری

واگذاری زمین به سرمایه گذاران خارجی با شرایط خاص انجام می شود و دوستان ما نباید نگران هیاهوهای سیاسی درباره نقل و انتقالات پولی باشند.

"معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی"

به گزارش خبرگزاری مهر، همایش بین المللی «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» از امروز در سالن اجلاس سران برگزار شده و تا فردا نیز با حضور مقامات دولتی و سرمایه گذاران بخش خصوصی ادامه خواهد داشت.

در این برنامه محمد خزاعی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس که در سال 81 به تصویب رسیده، دولت از همه سرمایه گذاری های خارجی در مقابل ریسک های غیر تجاری حمایت و ضمانت می کند و موارد متعدد دیگری هم در ضمانت نامه ای که صادر می کنیم از سوی دولت ایران شامل می شود از قبیل نقل و انتقال سود و سهام و صدور اجازه اقامت سه ساله به کارکنان متخصص امر سرمایه گذاری.

وی گفت: وزارت خارجه اقامت سه ساله قابل تمدید برای سرمایه گذاران صادر می کند. اینها همه یک قانون هستند که با تغییر کابینه دولت تغییری نخواهند کرد حتی به سرمایه گذارانی که فکر می کنند در آینده می خواهند سرمایه خود در گردشگری هزینه کنند هم می گوییم که نگران انتقال سود حاصل از سرمایه به خارج از کشور نباشند. اگر خواستند تاسیسات توریستی را به خارج منتقل کنند، نگرانی در این زمینه وجود ندارد. حتی یک مورد سراغ داریم که 900 میلیون دلار به سرمایه گذار خارجی بابت ضمانت داده شد. این ها نشان دهنده تعهد قانونی دولت ایران برای سرمایه گذاری خارجی است.

وی گفت: اگر سرمایه گذاران خارجی به ما برای گرفتن ضمانت نامه مراجعه نکنند، تحت پوشش این حمایت ها قرار نخواهند گرفت. آنها اجباری برای مراجعه به ما ندارند ولی اگر این مراجعه را انجام دهند حمایت خواهند شد. همچنین دوستان نگران هیاهوهای سیاسی علیه ایران درباره نقل و انتقال پولی نباشند. شنیدم که وزیر اقتصاد آلمان گفته در شرایط کنونی سرمایه گذاری در ایران درست نیست. در حالی که من این موضوع را تکذیب می کنم.

خزاعی تأکید کرد: البته تعهدات مورد انتظار به اندازه کامل از سوی آمریکائی ها انجام نشده است. ما هم درخواست همکاری اقتصادی با آنها را نداریم اما درباره سایر کشورهای اروپایی هجوم و درخواست برای ثبت سرمایه و گرفتن ضمانت در ایران باید گفت بی سابقه بوده است. از ابتدای سال 94 تا الان از میان درخواست های متعدد سرمایه گذاری های خارجی عمدتاً اروپایی بیش از 9 میلیارد دلار ضمانت نامه صادر کرده ایم. اینها فقط درباره سرمایه گذاری های خارجی بخش فاینانس است. ژاپن با باندهای آلمانی، ایتالیایی، کره ای همکاری کرده و درخواست همکاری زیادی از هرمس آلمان، ایتالیا و سایر بنگاه های اقتصادی اروپایی داشته ایم.

وی گفت: از حدود 6 ماه قبل تا الان شاهد نقل و انتقالات پولی به کشور از طریق سیستم بانکی بوده ایم. سرمایه ای که توسط سرمایه گذاران خارجی وارد کشور می شود را از طریق سیستم بانکی ثبت می کنیم که وقتی خواستند آن را خارج کنند بدانیم میزان آن چقدر بوده است. حتی برخی از سرمایه گذاران خارجی مجدد درخواست سرمایه گذاری کرده اند. همین مقدار کافی است که بدانیم از نظر سیاسی مراجعات و رقابت ها مناسب است.

وی در پاسخ به یکی از سوالات سرمایه گذاران در رابطه با استفاده از نیروی انسانی خارجی، گفت: منعی نیست که برای افراد دارای تخصص، اقامت سه ساله بدهیم.

خزاعی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر کمک های صندوق توسعه ملی نیز گفت: این امکان وجود دارد، منتها شرایطی دارد. توصیه ما این است که روی منابع خودتان تکیه کنید.

خزاعی درباره واگذاری زمین به سرمایه گذاران خارجی نیز گفت: بر اساس قانون اساسی ایران، یک شخصیت حقیقی یا حقوقی خارجی نمی تواند در ایران مالک زمین شود اما در قانون سرمایه گذاری خارجی مصوب مجلس پیش بینی شده اگر یک سرمایه گذار خارجی یا یک شرکت خارجی به زمینی نیاز دارد، باید یک شرکت ثبت کند. صددرصد سهام آن شرکت نیز متعلق به خودش خواهد بود ولی چون آن شرکت در ایران ثبت شده می تواند به اندازه ای که زمین نیاز دارد، از دولت ملک بخرد. پس مشکل زمین از نظر سرمایه گذاران خارجی نداریم.

وی گفت: بر اساس آخرین تغییرات در قانون مالیات ها، کلیه فعالیت ها در حوزه بیمارستانی و توریستی بین 5 تا 13 سال در مناطق محروم از مالیات معاف هستند.

وی درباره کریدیت کارت گفت: فعالیت های خوبی را با بانک مرکزی در این زمینه آغاز کرده ایم. مذاکرات خوبی هم در حال انجام است. همچنین مذاکراتی با اتحادیه اروپا و موسسات اعتبارسنجی نیز داشته ایم. اولین ثمره آن این بود که ریسک سرمایه گذاری از 7 به 6 درصد رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1