مانیفست 40 ماده ‏ای برای انقلاب هتل سازی

2 اکتبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/w497s

مانیفست 40 ماده ‏ای برای انقلاب هتل سازی
خبرگزاری تسنیم
طرح «صد هتل، صد کسب و کار» در همایش «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران»

همایش «سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران؛ با رویکرد اقتصاد مقاومتی» از امروز در تهران آغاز به کار می کند.

این گردهمایی دو روزه که با هدف برقراری ارتباط هرچه بیشتر میان سرمایه گذاران خارجی و مقامات دولتی ایران و همچنین فعالان این صنعت در کشور برگزار می شود، فرصت های گفت و گوی مستقیم و رو در رو میان طرف های مورد اشاره را فراهم و بر آمادگی ایران برای پذیرش سرمایه های خارجی به عنوان محلی امن و قابل اطمینان تاکید می کند.

طرح «صد هتل، صد کسب و کار» نیز با محوریت معرفی صد طرح قابل سرمایه گذاری به سرمایه گذاران، توسط هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی (هگتا) به عنوان مجموعه ای که در برگزاری این همایش با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همکاری می کند، در این همایش مطرح خواهد شد. بر همین اساس، مانیفست طرح «صد هتل، صد کسب و کار» در 40 بند تهیه شده و در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفته است.

هتل سازی؛ سکوی پرتاب گردشگری ایران

بر اساس بند نخست این مانیفست، در دنیای امروز گردشگری شاخص توسعه است و در رویکرد اقتصادی و اجتماعی نوین، هر کشوری که گردشگر ندارد عقب مانده، توسعه نیافته و نا امن تلقی می شود. صنعت گردشگری به عنوان بستر و بخشی از پدیده اجتماعی گردشگری، متشکل از 6 مولفه اصلی است که بخش نخست آن شامل جاذبه های طبیعی، فرهنگی، صنعتی و خدماتی می شود که اساس انگیزه و کشش گردشگران برای انتخاب مقصد و انجام سفر را تشکیل می دهد. حمل و نقل و خدمات مسافری در ابعاد هوایی، زمینی، ریلی و دریایی؛ اقامت و هتل؛ پذیرایی و رستوران، تامین مایحتاج خوراکی و نوشیدنی وابسته به سلیقه گردشگران و کیفیت ارائه آن توسط میزبان در مقصد، چه در اقامتگاه و چه در بیرون از آن؛ بازار، خرید، سوغات و صنایع دستی و خدمات اختصاصی گردشگری مثل مدیریت خاص گردشگری، تورگردانی، استفاده از راهنمایان تور حرفه ای و آشنا به زبان میهمان، آموزش و استفاده از کارکنان حرفه ای نیز 5 مولفه دیگر صنعت گردشگری به شمار می روند. این بیانیه باتوجه به موضوع اصلی همایش سرمایه گذاری، به اهمیت و ساخت اقامتگاه و هتل ها و ضرورت ایجاد و آغاز نهضت هتل سازی نوین در ایران کنونی پرداخته است.

در بند دوم این بیانیه، به قدمت ساخت و ساز و ارائه تمهیدات اقامتی و میهمان پذیری در ایران اشاره و ذیل بند سوم نیز، ساخت و ساز هتل اساس عرضه محصولات صنعت گردشگری عنوان شده است. همچنین در ادامه این بیانیه تصریح شده است: «دیدار از ایران، همیشه به دلیل جاذبه های فرهنگی، زیارتی، تاریخی و خدماتی قابل ملاحظه، مورد تقاضای جهانیان بوده و پس از برجام، این تقاضا افزایش یافته است. اما اکنون امکانات اقامتی کشور از نظر کمی و کیفی محدود و نابسامان است؛ به گونه ای که 70 درصد تورهای متقاضی سفر به اصفهان و دیگر مناطق فاخر توریستی ایران به دلیل نبود هتل مناسب با جواب رد مواجه می شوند. این در حالی است که اغلب متقاضیان این جاذبه ها، اروپایی و از کشورهای غربی و عمدتا ارزآور هستند.»

بنا بر این بیانیه، به دلیل این کمبود امکانات، شرایط سازماندهی و ایجاد بسته های سفر بر حسب ضوابط معمول حرفه تورگردانی و تامین خدمات رفاهی استاندارد گردشگران در ایران، به رغم آنچه در کشورهای دیگر وجود دارد بسیار محدود است و زیرساخت ضعیف گردشگری ایران به ویژه در بخش هتل ها باعث شده تا دولت در اسناد پیوست لایحه برنامه ششم توجهی ویژه به ساخت هتل داشته باشد.

اقبال خارجی ها به «صد هتل - صد کسب وکار»

براساس این مانیفست، در نگارش طرح «صد هتل- صد کسب وکار»، علاوه بر مطالعات مربوط به برنامه ملی توسعه ایران، مطالعات و اسناد شرکت ها و سازمان های داخلی و خارجی معتبر دیگر نیز جمع بندی شده اند. در این طرح، افزون بر مطالعات اسنادی و نتیجه گیری از گزارش های موجود، رویکردهای نوین در توسعه گردشگری به ویژه در صنعت هتل به عنوان یک پدیده اقتصادی با کارکردهای متنوع و چندگانه مدنظر قرار گرفته است. علاوه بر این برای استفاده از آخرین دیدگاه ها و دستاوردهای کارشناسی کشور و تطبیق مطالعات با نظر مسوولان و دست اندرکاران ملی و محلی، 174 زمین برای پروژه ها و با نقشه های DWG و دیگر انواع نقشه ها و نمادها و مطالعات محیطی و محلی در قالب یک کتاب طرح منتشر شده است.

طبق بیانیه این طرح، بعد از مطرح شدن طرح مذکور، مدیران مجموعه هتل های زنجیره ای استاروود به منظور حفظ رهبری خود در صنعت هتلداری غرب آسیا، طرح صد هتل در خاورمیانه (امارات متحده، عربستان و قطر) را برای سال 2020 در کنفرانس AHIC شهر دبی مطرح کردند. علاوه بر این، وال استریت ژورنال نیز راجع به ضرورت انبوه سازی هتل ها در ایران، گزارشی منتشر کرد. همچنین شرکت های بین المللی چون گروه هتل های بین المللی آکور فرانسه و رودا، طرح صد هتل - صد کسب وکار را نظریه ای مناسب، متحول کننده و انقلابی برای توسعه صنعت گردشگری و هتل در ایران دانستند.

طبق بند سیزدهم این بیانیه «ساخت هتل ها به صورت زنجیره ای در ایران حدود چهل سال است که متوقف شده و هتل های جدید به صورت انفرادی و پراکنده و عمدتا با زحمات بخش خصوصی ساخته شده اند. از این رو طرح «صد هتل- صد کسب وکار» امکان ایجاد زنجیره ای معتبر از هتل ها را در سطح سه تا پنج ستاره در سراسر کشور فراهم می کند تا عرضه تورهای متنوع برای ایرانگردان داخلی و خارجی با ساماندهی و تورگردانی منظم میسر باشد و گردش به عنوان یک کالا به صورت رقابتی، با کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر در سراسر کشور ارائه شود. این طرح با پایبندی به اصول گردشگری پایدار بر مشارکت جوامع محلی نیز تاکید کرده و با برنامه ریزی های انجام شده، فرصت و امکان مشارکت تمامی اقشار جامعه اعم از ثروتمند و فقیر را برای فعالیت در صنعت گردشگری و کمک به توسعه اقتصادی کشور فراهم می کند.»

آمایش سرزمین، توسعه عدالت اجتماعی و به ویژه رویکرد عدالت محور در صنعت گردشگری، گسترش این صنعت در 31 استان کشور و تعریف مقاصد جدید و متنوع در سراسر ایران با ایجاد اقامتگاه ها و هتل های مناسب، از دیگر اهداف اصلی این طرح هستند و گستره زمین ها و پروژه هایی که معرفی شده اند، همین موضوع را نشان می دهد. علاوه بر این و همان طور که در این بیانیه عنوان شده، با اجرای این طرح بهبود فضای کسب وکار به ویژه در کل صنعت گردشگری ایران و کارکردهای متنوع در فرآیند طراحی، ساخت و بهره برداری برای هر یک از مشاغل و کسب و کارها به وجود خواهد آمد و هر یک از پروژه ها با رویکرد تخصصی به نحو مطلوب پرورش و هدایت خواهند شد. نویسندگان این طرح فراهم آمدن زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی از طریق طرح «صد هتل- صد کسب وکار» و به پشتوانه اعتمادی که از سوی دولت و سازمان تامین اجتماعی برانگیخته شده را از دیگر مزایای این طرح عنوان کرده اند و در بند 29 این بیانیه بر نیاز به همکاری با شبکه های بین المللی در برنامه ریزی بسته های تور تعاملی، چند جانبه و فراملیتی تاکید کرده اند.

اصل اساسی برد - برد

همچنین بنا بر این نگارش، اتکا به منابع داخلی و تعامل اقتصادی برد - برد با خارج، از مهم ترین اصول طرح «صد هتل - صد کسب وکار» است که بر اساس آخرین رویکردهای تخصصی صنعت گردشگری، هتل سازی و هتلداری با کارکردهای متنوع و اقتصادی برای همه پروژه های صدگانه در سراسر کشور طراحی شده و از سرمایه گذاری داخلی و خارجی و پروژه های مشترک استقبال می کند، اما جذب سرمایه گذاری داخلی و عدم انتظار و اتکا به خارج را نیز بیشتر مورد ملاحظه قرار داده و به همین دلیل، با رویکرد اقتصاد مقاومتی نیز تعریف و تطبیق داده شده است.

در بند بیست و سوم این بیانیه آورده شده است: «کارکردهای چندگانه در طراحی هتل ها موجب شده مجتمع های اقامتی گردشگری فقط محل خواب و استراحت نباشند. در رویکرد جدید، هتل یک پدیده اقتصادی است که مجموعه ای از خدمات را برای میهمانان و حتی مردم شهر میزبان فراهم می کند.» علاوه بر اینها در این بیانیه تاکید شده که طرح «صد هتل - صد کسب وکار»، امکان ایجاد شبکه تهیه و توزیع خدمات و کالاها به صورت یکنواخت در سطوح ملی و بین المللی را برای گردشگران و جوامع محلی میزبان فراهم و بستر مناسبی برای طراحی و بنیان گذاری یک شبکه از خدمات و ارائه کالا و محصولات دارای کیفیت و با قیمت مناسب تر از بازار معمول را به صورت زنجیره ای برای مردم مهیا می کند.»

هتل سازی؛ راهکار خروج از رکود

به گفته مدیر این پروژه که نظرش در این بیانیه منعکس شده است، با توجه به اصل چهارم راهبرد هلدینگ هگتا مبنی بر رویکرد اقتصادی به تعالی فرهنگ، در طراحی «صد هتل - صد کسب و کار»، توجه به معماری ایرانی - اسلامی به عنوان یک امر مسلم لحاظ شده و هر گردشگر با حضور در این هتل ها تفاوت فضا و امتیاز حضور در ایران را با مشاهده هنر فاخر ملی این سرزمین احساس خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: «با توجه به آینده پرسود گردشگری ایران، هیات های تجاری بسیاری از داخل و خارج برای سرمایه گذاری در پروژه های مرحله نخست طرح «صد هتل - صد کسب وکار» مراجعه کرده و با عنایت به کمبود هتل در شهرهای بزرگ توریستی ایران، برای مشارکت در ساخت آنها داوطلب شده اند که از آن میان می توان به شرکت های بزرگ بین المللی چون وینسی، آکور، بوئیک، اسکوت و دایلم اشاره کرد؛ شرکت هایی که با ارائه طرح های معماری برای ساخت هتل با برند هگتا و هما در شهرهایی مانند تهران، اصفهان، مشهد، قم، همدان، شیراز، بندرعباس و دیگر مقاصد نسبت به حضور خود در ایران ابراز تمایل کرده اند.

همچنین در بند بیست و هفتم بیانیه تاکید شده است: «در طرح «صد هتل - صد کسب وکار» پیش بینی های لازم برای مشارکت و ارتقای شرکت های بزرگ ساختمانی و شرکت های وابسته به آنها مثل شیشه، کاشی، گچ، سیمان، چوب، سرامیک، آسانسور و تولیدکنندگان تجهیزات هتلی همچون صنایع مبلمان و دکوراسیون، ظروف و تزئینات پرده، لباس، فرش، تجهیزات و تاسیسات بهداشتی، شوینده و آشپزخانه و دیگر صنایع ضروری انجام شده و با تسهیل و سازماندهی و ایجاد پروژه های مشترک میان این صنایع با شرکت هایی که در سطح بین المللی فعالیت می کنند، زمینه مساعدی برای انتقال تکنولوژی و دانش فنی و افزایش کمیت و کیفیت آنها فراهم خواهد شد.»

با استناد به این بیانیه همچنین می توان گفت که این طرح می تواند با فعال کردن شرکت های طراحی و معماری و مشارکت شرکت های ساختمانی، یکی از محورهای رهایی از دوران رکود و ایجاد دوره رونق و جذب سرمایه های سرگردان داخلی باشد.

در بند دیگری از این بیانیه می خوانیم: «کتاب صد هتل - صد کسب وکار، طرح موضوع و ارائه 174 پروژه مشخص است که 40 پروژه آن متعلق به سازمان تامین اجتماعی و هگتا است و دیگر پروژه ها از سوی استانداران، شهرداران و مسوولان مناطق و دیگر سازمان ها و اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه شده است. بدیهی است که با انتشار مانیفست و کتاب «صد هتل - صدکسب وکار» فصل نخست این پرونده گشوده شده است.»

در این بیانیه تصریح شده است: «علاوه بر پروژه هایی که مشخصات آنها در نسخه اول طرح آمده، هم اکنون بسیاری از پروژه های دیگر متقاضی پیوستن به این طرح عظیم شده اند که تاکنون امکان طرح آنها فراهم نشده و بی تردید امکان سنجی آنها مورد بررسی دفتر فنی هلدینگ قرار خواهد گرفت و در سایت هگتا و چاپ های طرح کتاب انتشار خواهد یافت. بنابراین، این پرونده همچنان باز است و امکان بازنگری در آن تا ساخت صد هتل در مرحله اول وجود دارد.»

بازیگر اصلی هتل سازی

در بند سی ام بیانیه نیز بانک مجموعه هگتا عاملی برای هم افزایی، تامین مواد و تولید تجهیزات لازم برای ساخت و بهره برداری از این طرح معرفی و از بخش خصوصی نیز به عنوان بازیگر اصلی اجرای طرح «صد هتل - صد کسب وکار» نام برده شده است. به باور نویسندگان این بیانیه، بزرگ کردن بازار گردشگری ایران در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی و ایجاد گفتمان توسعه و پیشرفت با رویکرد نو با برانگیختن عزم ملی، انگیزه پیشرفت و مشارکت جوامع محلی در گستره سرزمین و ایجاد صدها کسب وکار مفید و پایدار، هدف اصلی تدوین طرح «صدهتل - صد کسب وکار» هگتا بوده است و بازار کنونی گردشگری در ایران به دلیل سنتی و کم وسعت بودنش امکان مانور اقتصادی موثر در سطوح کلان را ندارد.

بر این اساس، طرح مذکور عمدتا بر محور ساخت هتل های چهار و پنج ستاره در شهرهای بزرگ و توریستی ارائه شده است؛ اما در شهرهای کوچک و مناطق کم برخوردار نیز به تناسب موقعیت، هتل هایی درحد سه ستاره و با رعایت استانداردهای بین المللی احداث خواهند شد و برای هریک از پروژه ها طرح توجیه فنی و اقتصادی (FS) با رویکرد کارکرد متنوع، ایجاد مجتمع های گردشگری و بهبود دائم فضای کسب وکار تدوین می شود.

در ادامه و در بند 39، صنعت هتل همانند صنعت خودرو و حتی بیشتر از آن، پیچیده و تخصصی توصیف شده و در نهایت ذیل بند پایانی یعنی بند چهلم این بیانیه آمده است: «در ویرایش اول کتاب «صد هتل - صد کسب و کار»، 174 نقشه از زمین های مناسب و تعیین شده به همراه توضیحات آن در 31 استان کشور به منظور انتخاب و مشارکت سرمایه گذاران از سوی سازمان ها، نهادها و مقامات استانی و شهری ارائه شده است؛ تعداد زیادی نقشه و اطلاعات به همین صورت ارسال شده اما برای برخی از پروژه ها نقشه های ساده تری وجود دارد که ممکن است کیفیت بالایی نداشته نباشند. اما از آنجا که هدف اصلی معرفی و نامزد کردن پروژه ها است، پس از انتخاب اولیه هر یک از آنها، اطلاعات بیشتری برای تهیه طرح های توجیه اقتصادی و ارائه بسته های کامل تر براساس رویکردهای تخصصی فراهم خواهد شد.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1