مشکلات گردشگران در مسیر سفر

2 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/kh01r

مشکلات گردشگران در مسیر سفر
مسعود محققی
یک مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در سمنان

وضعیت مجتمع های تفریحی و بین راهی برای خیلی از مسافران جاده های بین شهری وضعیت مساعدی نیست.

در نظرسنجی از مسافران، بخش زیادی از مراکز بین راهی که به عنوان مکانی برای آرامش چند ساعته مسافران در نظر گرفته شده، هنوز نتوانسته اند تا کنون رضایت مشتریان خود را صد در صد جلب کنند.

اما در این میان وضعیت مجتمع هایی که وابسته به بخش خصوصی اند از بقیه بهتر است. ایجاد راه و ساختمان های بین راهی در سرزمین ایران پیشینه ای کهن دارد. ایرانیان در مسیر و فواصل معین، مکان ها و اطراق گاه هایی ایجاد کرده بودندکه محل توقف و آسایش مسافران و کاروان های تجاری و بازرگانی بوده است اما منابع تاریخی حکایت از آن دارد که بنیانگذار احداث بناهای بین شهری، هخامنشیان بوده اند.

در دوره اشکانیان، همانند عهد هخامنشی توسعه راه ها و ایجاد ایستگاه های بین راهی به ویژه در مسیر تاریخی جاده ابریشم اهمیت فوق العاده ای یافت و در دوره اسلامی نیز عوامل متعددی در شکل یابی، توسعه وگسترش کاروانسراها دخالت داشته که اهم آنها عوامل مذهبی، نظامی و اقتصادی است. قرن پنجم هجری قمری عصر شکوفایی هنرهای اسلامی به ویژه هنر معماری است.

بنیان گسترش شبکه راه های تجاری و احداث کاروانسراهای متعدد در مسیر جاده ها و داخل شهرها در این دوره بوده است. همچنین، در دوره تیموری توسعه تجارت، معماری و ایجاد کاروانسراها شتاب بیشتری یافت ولی عصر طلایی ایجاد کاروانسراهای ایران متعلق به دوره صفوی است که بقایای 999 کاروانسرایی که در آن دوره ساخته شده هنوز در کنار جاده ها ایران پابر جاست.

آسایش مسافران و رانندگان در مجتمع های بین راهی

به طور حتم احداث مجتمع های خدماتی بین راهی فواید بسیاری می تواند داشته باشد که از آن جمله می توان به فراهم کردن آسایش بیشتر رانندگان و مسافران با ارائه خدمات متمرکز و مناسب، کاهش میزان تصادفات جاده ای و افزایش ضریب ایمنی جاده ها، کاهش مزاحمت های ترافیکی و روان ساختن ترافیک جاده ها، ارائه اطلاعات جاده ای، توریستی و زیارتی بصورت شبکه سراسری، تقویت جاذبه های توریستی و تفریحی درکشور، ایجاد بستری مناسب جهت اشتغالزایی، اشاره کرد.

مهم ترین نکته حائز اهمیت این است که ایران یک گذرگاه بین المللی برای همه راه ها و همه تمدن ها است. ایران کریدورهای آسیا را به اروپا و اروپا را به قفقاز و آسیای مرکزی متصل می کند. قرار گرفتن ایران در مسیر این کریدورها، گسترش احداث مجتمع های خدماتی - رفاهی را به منزله یک اقدام زیربنایی در حمل و نقل ضرورت حیات می بخشد.

وجود این مجتمع ها با ارائه خدمات متعدد و ارزشمند و ساختار زیبا و مدرن علاوه بر اینکه چشم نواز مسافران در طول راه های کشور است بلکه، شان ملی کشور را نزد گردشگران خارجی حفظ می کند.

با همه این مزایایی که برای مجتمع های خدماتی رفاهی شمرده شد به راحتی می توان به این نتیجه رسید وجود این مجتمع ها چقدر می تواند توسعه را به دنبال داشته باشد.

پیش از این شهریار افندی زاده رئیس سابق سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در باره وضعیت مجتمع های خدمات رفاهی در جاده های مواصلاتی کشور گفته بود: «طبق اصل 44 قانون اساسی، سرمایه گذاران بخش خصوصی موظفند که مجتمع های خدمات رفاهی را بسازند این در حالی است که طی چند سال گذشته در حدود 450 مجتمع ساخته شده و 400 مجتمع در حال ساخت است و در حدود 120 مجوز برای ساخت مجتمع های خدمات رفاهی به بخش خصوصی ارائه شده اما مهم ترین مشکلات ساخت و احداث این گونه مجتمع ها موانع وام بانکی است که باید از طریق بنگاه های زود بازده تامین شود.

گردشگران با مشکلات بسیاری از لحاظ بهداشتی مواجهند

افندی زاده در پاسخ به این سوال که گردشگران بسیاری با مشکلات بسیاری از لحاظ بهداشتی در این مجتمع ها مواجه اند گفته بود: «وظیفه سازمان راهداری ارائه مجوزها و نظارت بر ساخت آنهاست و به تنهایی نقشی در ارائه خدمات و بهره برداری از آنها ندارد این در حالی است که در استان ها هم تعدادی کمیته های نظارتی تشکیل شده تا از این طریق بر نحوه عملکرد این مجتمع ها نظارت داشه باشند.»

با این وجود همچنان مشکلات زیادی در ساخت مجتمع های گردشگری به علت نبود سرمایه گذاران وجود دارد و همچنان توالت های بین راهی از بهداشت بویی نبرده و بسیاری از مجتمع های خدماتی فقط منحصر به غذا خوردن است. در ضمن همه مسیرهای مواصلاتی هم از نعمت مجتمع های خدماتی برخوردار نیستند و ظاهرا این مشکل فقط به دست بخش خصوصی حل می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسکانیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1