دهکده پزشکان، روستای پزشک پروری که پزشک ندارد!

1 اکتبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/cj3v8

دهکده پزشکان، روستای پزشک پروری که پزشک ندارد!
تفرش 1404
درخت کهنسال روستای تراران (روستای دلارام) تفرش

دلیلی که روستای دلارام را از تمام روستاهای کشور متمایز کرده، پزشک و پروفسور پرور بودن آن است، برای همین هم به دهکده پزشکان معروف شده است.

روستایی است همچون بسیاری از روستاهای کشور؛ سرسبز و زیبا و تاریخی که البته اکثر جمعیت جوانش راهی شهرهای بزرگ شده اند، اما آنچه آن را از تمام روستاهای کشور متمایز و ممتاز کرده، پزشک و پروفسور پرور بودن آن است، برای همین هم به دهکده پزشکان معروف و مشهور شده است.

نامش دلارام است؛ روستایی در پنج کیلومتری شهرستان تفرش در استان مرکزی، خوش آب و هوا و آراسته به مزارع و باغات میوه و البته آثار متعدد تاریخی. می گویند قدمتش به دوره ایلامیان و حتی بیشتر یعنی به دوره مادها بر می گردد و نام قدیمش تراران بوده، به معنای «نشیمن گاه پادشاهان» که ریشه ساسانی دارد.

حال بزرگان و ریش سفیدان روستا می خواهند تراران را جایگزین نام فعلی دلارام کنند که حدود 40 سالی است با روستا عجین شده، اما چندان فرقی نمی کند، زیرا پیش از آن که مردم بخواهند آن را به هر نامی صدا کنند، با عنوان دهکده پزشکان می شناسندش و به همین نام صدایش می کنند.

دلیلش هم کاملا روشن است؛ از دل یک جمعیت 200 خانواری، 176 پزشک؛ از عمومی گرفته تا متخصص، فوق تخصص و پروفسور و همچنین دندانپزشک و داروساز سربرآورده و به خیل خدمتگزاران کشور پیوسته اند البته اردلان زیلابی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تفرش می گوید 176 پزشک فقط در دفاترشان ثبت شده و تعداد پزشکان دهکده از نسل قدیم گرفته تا فرزندان و نوادگانی که قدم در راه نیاکان خود گذاشته اند، به حدود 220 پزشک می رسد.

البته از این پزشکان (که البته برخی شان مرحوم شده اند)، سهم شهرستان تفرش فقط یک متخصص داخلی است؛ یعنی خانم دکتر مهسا کریمی زند و سهم اراک هم یک دکتر یعنی علی آرش انوشیروانی. بقیه یا در تهران مشغول کار و فعالیت هستند یا همچون پروفسور اردشیر قوام زاده؛ متخصص پیوند مغز و استخوان که در خارج از کشور سکونت دارد.

دهکده پزشکان یک دکتر شهید هم دارد؛ دکتر ایرج صالحی که زمان جنگ و حین خدمت در اهواز به شهادت رسیده است. شاید دانستن این نکته هم جالب باشد که اولین رئیس دانشکده پزشکی تهران هم دکتر شب افروز؛ یکی از اهالی دلارام بوده که در حرفه دندانپزشکی فعالیت می کردند و نوه ایشان هم مدرک فوق تخصص خون از دانشگاه پاریس دارد.

از همه جالب تر این که دهکده پزشکان یک درمانگاه دارد که دکتر ندارد، فقط یک بهورز که دیپلم دارد و از روستاهای مجاور به آنجا آمده است.

گنجعلی، دهیار جوان دهکده که یک خانم هنرمند طراح است و کمتر از 25 سال سن دارد، می گوید نبود دکتر در درمانگاه مشکلی برای ساکنان روستا ایجاد نمی کند، زیرا شهرستان تفرش که بیمارستان و متخصص دارد در 5 کیلومتری روستاست و با ماشین فقط حدود 10 دقیقه راه است، برای همین بیماران به جای درمانگاه خود را به بیمارستان تفرش می رسانند و اکثر اوقات درمانگاه سوت و کور است.

دهکده پزشکان کلا 200 خانوار داشته که اکثر آنها به شهرهای دیگر همچون تهران مهاجرت کرده اند و اکنون فقط حدود 20 خانوار در آن سکونت دائمی دارند. البته مابقی هم در ایامی همچون محرم یا اواخر هفته و تعطیلات به روستا و خانه های خود بازمی گردند و اقامت چند روزه ای دارند.

نکته جالب دیگر این که دهکده پزشکان مدرسه هم ندارد. یعنی تا حدود سال 80 یک مدرسه ابتدایی داشته که پس از آن به دلیل جمعیت کم روستا و نبود دانش آموز در این مقطع، همان یک مدرسه هم تعطیل شده است.

البته دهیار جوان روستا هم که در همان مدرسه دوران ابتدایی اش را به پایان رسانده، ساکن تفرش است، اما از همان جا هم هوای روستایش را دارد و به کمک اعضای شورای روستا و اهالی در حال زیباتر کردن روستاست و به طور مثال اکنون در حال سنگفرش کردن معابر و خیابان های دهکده است.

دهیار دهکده پزشکان یادآور می شود که گرچه پزشکان دهکده بیشتر به چشم آمده اند، اما دلارام تحصیلکرده های بسیاری هم در رشته های غیرپزشکی همچون رشته های فنی مهندسی، علوم سیاسی و اجتماعی دارد که بسیاری از آنان مدارج عالی دارند.

از دکتر مهندس های دهکده پزشکان که بگذریم، این روستا جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی دارد که لطف بازدید از آن را دوچندان می کند. از مناطق دیدنی آن می توان به آثار و جاذبه هایی چون دشت تراران، درخت هزار ساله و ثبت ملی شده گردو انوشیروان، قلعه دختر، قلعه معمار، تخت رستم، کوه سه سوراخ، شاه چنار و چشمه علی اشاره کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1