خوش آمد گویی های سرد و بی حال

10 ژوئیه 2015 - 20:00 dsfr.ir/c144i

Welcome to colorful Colorado

تابلوهای خوش آمدگویی شهرها و روستاهای ایران، غالبا یک شکل هستند تا آنجا که اگر نام شهر را در تابلویی تغییر داده و آن را به ورودی شهری دیگر انتقال دهیم، کارکرد تابلو تغییر نمی کند و هیچ تناقضی نیز به چشم نخواهد آمد.

بخشی از جذابیت سفر خیره شدن به جاده و شمارش کیلومترها به کمک تابلوهای راهنمایی است. پیچ پشت پیچ و تابلو پشت تابلو می آید و می رود و این ما هستیم که هر بار به شهری دیگر می رسیم.

همه جا رسم است چند کیلومتر مانده به شهر تابلوی خوش آمدگویی به آن نصب گردد. اینکه مسافر بداند شهری را پشت سر گذاشته و شهری دیگر نزدیک است، همیشه خوش آیند بوده است. این تابلوها علاوه بر آن که خبر از شهری جدید می دهند، اولین پیام شهر را به مسافر انتقال می دهند و در طراحی آنها تلاش می شود تصویری از شهر را به بیننده آن انتقال دهند. تا آنجا که تابلوی ورودی هر شهر، بخشی از خاطره مسافران می شود و با آن عکس می گیرند.

مسوولان اغلب شهرهای دنیا از هر فرصتی برای معرفی شهر خود و ایجاد تمایز با شهرهای همسایه و یا شهرهای هم رده، استفاده می کنند و این تابلوها نیز در پروسه بازاریابی مقاصد گردشگری مورد توجه آن ها قرار می گیرد.

داستان تابلوهای خوش آمدگویی اما وقتی به ایران می رسد هیچ رنگ و بویی به خود نمی گیرد. هر چند که قرار است این تابلوها به ساختن تصویری از شهر در ذهن مسافران کمک کند، در عمل پیامی جز این ندارد که به شهری دیگر نزدیک می شوید. تابلوهای خوش آمدگویی شهرها و روستاهای ایران، غالبا یک شکل هستند تا آن جا که اگر نام شهر را در تابلویی تغییر داده و آن را به ورودی شهری دیگر انتقال دهیم، کارکرد تابلو تغییر نمی کند و هیچ تناقضی نیز به چشم نخواهد آمد.

المان ها بخشی از اثاثیه شهری اند و نقش مهمی در ایجاد حس مکان، هویت بخشی به شهر و استمرار حیات ذهنی و تداوم خاطره شهروندان از شهر، ارتقای هویت اجتماعی و القاء و ارتقای ارزشهای فرهنگی در شهر را بر عهده دارند. خاطره شهروندان از یک المان و مشارکت احتماعی آنها در خلق و نگهداشت آن که نتیجه شکل گیری حیات روزانه به جای حیات واقعه ای شهر است باید در فرایند سفارش، طراحی و مکان یابی المان ها مورد توجه قرار گیرد. (برگرفته از  آسیب شناسی منظر میادین شهری در راه یابی به شاخص های ساماندهی. علی و هاجر اسدپور)

نقص در چرخه مدیریت شهری، مشخصه هایی چون هماهنگی، جذابیت بصری، ایجاد آرامش محیطی، خوانایی و گرایش هنری مشخص را از المان ها می گیرد که به کاهش دلبستگی به مکان، ضعف در ایجاد تعاملات اجتماعی شهروندان و در نهایت حذف سرمایه اجتماعی شهر، که نیروی محرکه اصلی آن در باز آفرینی شهری است، بدل خواهد شد و نوسازی شهر در آینده را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

ما در دنیای سفر، تابلوی خوش آمدگویی چند شهر و روستای کشور را در کنار نمونه هایی در خارج از کشور قرار داده ایم. اگر تابلوی خوش آمدگویی شهر شما متفاوت است، آن را برای ما بفرستید. گالری عکس ویژه ای برای تابلوی خوش آمدگویی شهرها، به زودی در سایت قرار می گیرد.

 

دیدگاه ها

  • فاطمه 10 ژوئیه 2015 - 20:37

    جالب بود مطلب تون آقای رودکی

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1