آهوی گردشگری به خُتن خواهد رسید

27 سپتامبر 2016 - 19:00 dsfr.ir/qm6mb

آهوی گردشگری به خُتن خواهد رسید
میثم رودکی
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

آمارهای اولیه گردشگری داخلی در شش ماهه نخست سال جاری، گویای وقوع بیش از 75 میلیون نفر - شب اقامت از سوی شهروندان است.

16 میلیون گردشگر خارجی و نیم میلیارد سفر داخلی، کارنامه موفق دولت یازدهم طی سه سال و نیم گذشته در گردشگری است. در این میان هر یک از گردشگران خارجی به طور میانگین 1500 دلار در ایران هزینه کرده اند؛ به گونه ای که درآمدی 24 میلیارد دلاری را عاید کشور ما کرده و از این منظر، گردشگری یک سر و گردن بالاتر از دیگر صنایع کشور ایستاده است.

فراهم کردن زیرساخت ها و توسعه گردشگری داخلی سبب ارتقای توان کشور در جذب گردشگری خارجی می شود و این گونه می توان امیدوار بود که سیر صعودی صنعت گردشگری در سال های پیش رو نیز ادامه داشته باشد.

سازمان جهانی جهانگردی با شعار «گردشگری برای همه» کشورها، مقاصد، و دست اندرکاران صنعت گردشگری را به ارتقای دسترسی به گردشگری برای همگان فراخوانده است.

در پیام طالب ریفاعی، دبیر کل این سازمان با اشاره به این که حدود 15 درصد مردم جهان به علت ناتوانی یا کم توانی از موهبت سفر، گردش و لذت بردن از مزیت شناخت فرهنگ ها، تجربه طبیعت به طور کامل و تجربه هیجان سفر برای جست وجوی مکان های جدید محرومند، بر توجه به دسترسی همگانی به گردشگری همچون یک حق بشر و لزوم توسعه گردشگری برای معلولان و قرار گرفتن این بخش در دستور کار صنعت گردشگری به عنوان یک فرصت بزرگ در رأس سیاست ها و برنامه های کسب و کار گردشگری تاکید شده است.

آمارهای اولیه گردشگری داخلی در شش ماهه نخست سال جاری، گویای وقوع بیش از 75 میلیون نفر - شب اقامت از سوی شهروندان است.

این آمار حاکی از رشد گردشگری داخلی و فراگیر شدن فرهنگ سفر در کشور است. با این حال بخش عمده ای از مردم بویژه کم توانان و ناتوانان، همچنان از موهبت سفر و گردشگری برخوردار نیستند.

بر این اساس، پیگیری تعهدات جهانی و هماهنگی با جریان سازی مسائل مربوط به معلولان به عنوان بخشی از استراتژی های توسعه پایدار و اتخاذ سیاست ها و شیوه هایی برای دسترسی عادلانه افراد معلول در صنعت گردشگری در دستور کار معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

دولت نقش ویژه ای را برای گردشگری در تدوین برنامه ششم توسعه و در تبیین برنامه های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته است تا آن جانِ از تن رفته بازآید. گردشگری، آهوی مشکینی است که به مدد مردم ایران به ختن خواهد رسید و دل ما را به نسیمی خواهد نواخت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1