گردشگری در سرگشتگی

27 سپتامبر 2016 - 18:00 dsfr.ir/ym268

دست اندرکاران حوزه گردشگری از نبود زیرساخت های استاندارد و ریزش گردشگران ورودی به کشور و سرگشتگی این حوزه مهم می گویند.

در حالی که مدیران و مسئولان گردشگری کشور از ورود سالانه پنج میلیون گردشگر به کشور خبر می دهند و همواره بر توسعه گردشگری و نقش آن در اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند، دست اندرکاران حوزه گردشگری از نبود زیرساخت های استاندارد و ریزش گردشگران ورودی به کشور و سرگشتگی این حوزه مهم می گویند.

27 سپتامبر یعنی امروز مصادف است با روز جهانی گردشگری روزی که در کشور ما هم گرامی داشته می شود و برنامه های متعددی در سراسر کشور به پاسداشت این روز اختصاص دارد. در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری که دیروز با حضور رئیس جمهور برگزار شد، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش برای جذب گردشگران خارجی با رویکرد رشد 10 درصدی سالانه همچون سه سال گذشته، رونق گردشگری داخلی و ایجاد تسهیلات مناسب برای امکان اقامت همه اقشار مختلف مردم، توسعه گردشگری الکترونیکی و استفاده از ظرفیت تمام بخش ها با توجه به اقلیم مناسب ایران را چهار رویکرد اساسی و اصلی سازمان متبوعش خواند.

مسعود سلطانی فر با بیان این که در سه سال گذشته شاهد رشد 10 درصدی سالانه جذب گردشگران خارجی بودیم که دو برابر میانگین رشد جهانی است، ادعا می کند: با این روند تا پایان سال 1404 شاهد جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در هر سال هستیم. به گفته او، در حال حاضر 1750 پروژه در بخش گردشگری با سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوص در دست اجراست و در این میان 820 هتل یک تا پنج ستاره ساخته خواهد شد.

هر چند گفته های متولی گردشگری افق روشنی را پیش روی فعالان گردشگری کشور ترسیم می کند، اما این فعالان معتقدند اگر زیرساخت های استاندارد جهانی در کشور فراهم نشود، امید داشتن 20 میلیون گردشگر در دهه آینده، سرابی بیش نیست. آنان همچنین از وجود چالش های متعدد برسررشد بخش گردشگری سخن می گویند ومانند معاون رئیس جمهور چندان خوشبین هم نیستند.

مانع تراشی بر سر راه بخش خصوصی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به بحران ترکیه طی یک سال گذشته و ریزش گردشگران خارجی این کشور، از انفعال مسئولان گردشگری ایران در جذب این گردشگران به عنوان نمونه ای از بی برنامگی بخش گردشگری یاد کرده و می گوید: متاسفانه مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طرح جامعی برای توسعه گردشگری ندارند. محمدحسن کرمانی با اشاره به ناکارآمد خواندن برخی طرح های بخش گردشگری می افزاید: برای توسعه گردشگری فقط و فقط نیاز به ایجادزیرساخت است که متاسفانه توجهی به آن نمی شود. وی افزایش ده برابری مالیات دفاتر خدمات مسافرتی رانشانه ای دیگر از عملکرد وارونه دولت در برخورد با بخش گردشگری ذکر کرده و می گوید: همه دولت ها از بخش خصوصی برای رونق گردشگری حمایت می کند، اما در ایران به جای حمایت مانع تراشی می کنند؛ یعنی برعکس عمل می کنند. این مقام صنفی از کم کاری سازمان میراث فرهنگی در تبلیغ و معرفی ایران به گردگشران خارجی گلایه می کند و می افزاید: چرا در هیچ یک از خیابان های فرانسه یا انگلستان بنر یا بیلبوردی برای معرفی ایران وجود ندارد؟

کرمانی با انتقاد از آمار و ارقام مسئولان گردشگری درباره تعداد گردشگران ورودی به کشور، عنوان می کند: سازمان میراث فرهنگی برای افزایش بودجه اش از آژانس های مسافرتی درخواست می کند که این آمار را تائید کنند.

اتکای گردشگری به پروازهای بیگانه

از سوی دیگر، رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به مشکلات راهنمایان گردشگری از جمله نداشتن امنیت شغلی و بیمه اشاره می کند و می گوید: از دولت و مجلس می خواهیم توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و با حمایت از بخش گردشگری به افزایش کیفیت خدمات کمک کنند.

مسعود عبداللهی، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آمار 16 میلیونی معاون گردشگری سازمان درباره تعداد گردشگران ورودی در طول سه سال گذشته تا چه اندازه در رونق کار فعالان گردشگری نقش داشته است، بیان می کند: ظرفیت هتل های ما مشخص است. این در حالی است که پس از بحران ترکیه از تعداد گردشگران خارجی به دلیل ترس استفاده از پروازهای ترکیه به مقصد ایران کاسته شده است. او با تأکید بر این که متکی بودن گردشگری کشور به پروازهای خطوط هوایی کشورهای دیگر سبب آسیب دیدن این بخش شده است، می افزاید: ما برای حل این موضوع باید خطوط هواپیمایی خود را فعال کنیم.

عبداللهی همچنین به ضرورت واردات اتوبوس های ویژه گردشگری اشاره می کند.

کاهش 15 درصدی ضریب اشغال هتل ها

به گمان کارشناسان گردشگری هتل مهم ترین نقش را در گردشگری بازی می کند. اما هتل های کشور ما به عنوان مهم ترین زیرساخت گردشگری در چه شرایطی هستند؟ رئیس جامعه هتلداران ایران، درباره مشکلات هتلداری می گوید: هتل های موجود برای ارائه خدمات متحمل هزینه هایی هستند که برای تأمین آن مجبورند نرخ خدمات شان را افزایش دهند. جمشید حمزه زاده، با بیان این که بخش اعظم گردشگران ما را گردشگران داخلی تشکیل می دهند، می افزاید: مالیات های متعدد و هزینه های دیگر، سبب بالا بودن نرخ خدمات هتل شده و گردشگر داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی توان استفاده از هتل را ندارد.

او پیشنهاد می دهد دولت برای مدتی معافیت 100 درصدی را برای هتل ها در نظر بگیرد تا مردم هم توان استفاده از خدمات این بخش را داشته باشند.

حمزه زاده با بیان این که ضریب اشغال هتل های سراسر کشور به صورت میانگین 15 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، می افزاید: متأسفانه توزیع گردشگران خارجی در کشور همگن نیست و به همین دلیل می بینیم هتل های چند شهر بزرگ مانند اصفهان، شیراز و ... پر است ولی هتل های شهرهای دیگر خالی است که همین سبب شده اگر برای مثال در اصفهان اتاق خالی نباشد، کل تور خارجی کنسل شود که شامل چند شهر است.

رونمایی از تمبر روز گردشگری

روز گذشته سالن همایش های بین المللی صدا و سیما میزبان مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری بود که با حضور رئیس جمهور برگزار شد. در حاشیه این مراسم تمبر یادبود روز جهانی گردشگری توسط مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و محمود واعظی وزیر ارتباطات رونمایی شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « جام جم آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1