ضوابط هتل های ایران بر اساس اصول شریعت اسلام است

27 سپتامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/ol72e

ضوابط هتل های ایران بر اساس اصول شریعت اسلام است
ecf21.eu
اصرار هتل های ایران بر روش های سنتی میزبانی

آنچه که موجب رشد گردشگر و جاذبه ایران اسلامی خواهد شد فضای جدید فکر و اندیشه و تحقیق در استعدادهای بالقوه ایران است.

گردشگری به عنوان یک پدیده چندوجهی مطرح بوده و دارای ابعاد اقتصادی، تجاری، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی است که ارتباط مستقیم با توسعه پایدار اقتصادی دارد و طبعا می تواند در هر کدام از محورهای یاد شده نقش آفرینی نماید. با توجه به استعدادهای بالقوه و پژوهش های انجام شده توسط کارشناسان این صنعت و اساتید دانشگاهی و برنامه ریزی متولیان امر، این موضوع می تواند به شکلی کاربردی بروز پیدا کند.

صاحب نظران و اندیشمندان در علم اقتصاد معتقدند، زمینه توسعه پایدار در حوزه گردشگری در هر یک از کشورها، در وهله اول تبلیغات مناسب است که می تواند تاثیری بسزا در جذب سرمایه گذاری و متعاقب آن ایجاد جاذبه های گردشگری طبق الگوهای جهانی داشته باشد.

برای مثال در نمایشگاه بین المللی فیتور 2013 در مادرید اسپانیا که عمده تمرکز آن روی توسعه پایدار در بخش "گردشگری سبز" (که از محیط زیست نشعت می گیرد) بود، این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و آغازی شد بر موجی به عنوان "هتل های سبز". برخی هتل ها تلاش کردند تا با ارائه غذاهای گیاهی ارگانیک، استفاده از اقلام و لوازم تجدید پذیر، تامین انرژی توسط سوخت های غیرفسیلی و صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی و ...، برند جدید گردشگری و هتلداری سبز را بیش از پیش توسعه دهند.

در دوره دیگر جاذبه های اکوتوریسم، بوم گردشگری، طبیعت گردی محور جذب گردشگران سایر کشورها گردید و یا در بخش اکوسیستم جاذبه های گونه های خاص پرندگان و جانوران جذب گردشگر خاص خود را ایجاد می نماید. همانگونه که در حوزه گردشگری سلامت یا ورزشی استعدادهای هر کشور در حوزه گردشگری طرح می شود.

پژوهشگران و نوآوران در این صنعت با نگاه اقتصاد گردشگری ارائه دهنده طرح های جدید را ابداء می کنند و با بهره گیری از پتانسیل های هر کشور جاذبه های جدید ایجاد می کنند تا بدین طریق اقتصاد پایدار صنعت گردشگری را قوام بخشند.

واژه حلال ابتدا برای محصولات حلال در غذا مطرح و جهت استانداردسازی آن از سال 2010 در استانبول ترکیه آغاز و به محصولات حلال در حوزه های مواد بهداشتی آرایشی و سایر موارد اضافه شود. اما آنچه که امروزه گردشگری حلال یا گردشگری اسلامی نامیده می شود بعنوان یک برند در صنعت گردشگری مطرح است و بیش از آنکه به خواستگاه مذهبی و فرهنگی مرتبط باشد نگاه اقتصادی دارد که با بهره برداری از آنچه که گردشگر مسلمان نیاز بدان دارد و کشورهای پیشگام شدند و برای استفاده از گشایش اقتصادی جهت رونق ان هدفمند حرکت کردند و هر یک از این کشورها با هدفی که مشخص کرده اند.

آنچه امروز عنوان حلال برای گردشگری حلال در هتل های ایران مطرح می شود، در ایرانی که خود ام القری اسلام است و اصل در آن رعایت احکام اسلام، اصول شریعت اسلام است و خود شامل قبور ائمه و فرزندان آن ها است و باعث جذب و حضور گردشگران زیادی می شود و با پتانسیل بالای قطب گردشگری حلال در میان مسلمانان جهان است اعطای گواهینامه حلال گردشگری به هتل های ایرانی مانند این است که سهوا یا عمدا سوار بر موجی ساخته و پرداخته کشورهایی است که ضوابط و معیار های اسلامی به صورت کامل در آن ها رعایت نمی شود.

آیا متولیان امر هیچ تأمل در آنچه بر اجرای آن مصر هستند نموده اند و چه توجیهی نسبت به اجرای این طرح دارند؟ آیا تا کنون هتلهای ایران فاقد ارائه خدمات و غذا و سایر مواردی که در گردشگری حلال بدان اشاره شده نبوده اند؟ آیا غذای غیرحلال در آن طبخ و سرو می گردد آیا هتل ها و اماکن ذی ربط اشاعه دهنده خلاف شرع مقدس بوده آیا تلقی از نصب پلاک حلال برای هتلها جز آنچه گفته شد استنباط دیگری خواهد داشت؟ ایرانی که مقصدی بذات سراسر حلال برای گردشگران مسلمان است و موقعیتی استثنایی در میان کشورهای اسلامی دارد؟ آیا بدلیل عدم برنامه ریزی و انجام اجرای مدون در بروزرسانی و توانمند نمودن بیش از پیش پتانسیل ها که درحوزه اکوتوریسم، طبیعت گردی در حوزه اکوسیستم که گونه های پرندگان و جانواران استثنایی دارد و در حوزه علم و ادب و اندیشمندان، فرهنگ غنی ایرانی اسلامی شعرایی که سرآمد شعرای جهان هستند، زبان و ادبیات فارسی که هر روز به دپارتمان های دانشگاهی کشورها اضافه می شود تأمل شده آیا به گردشگری سلامت که در کوتاه مدت رشد چشمگیری داشته از دریچه ایران اسلامی بدان نگاه شده، که امنیت خاطر برای استفاده کنندگان گردشگری سلامت موجب حضور آنها در ایران شده آیا این ایران اسلامی نبوده که این ذخایر و منابع غنی فرهنگی ادبی و نشر اسلام را مخصوصا پس از انقلاب اسلامی ام القری اسلامی را کسب کرده آیا می توان سر درب دروازه های آن بنویسند این کشور حلال و اسلامی شد؟ آیا می توان ضعف در جذب گردشگری و درآمد حدود سه درصد ایران را از گردشگری حلال سالانه 160 میلیارد دلار، به دلیل عدم اجرای شریعت اسلامی و آداب شرعی دانست؟

در نهایت آنچه که موجب رشد گردشگر و جاذبه ایران اسلامی خواهد شد فضای جدید فکر و اندیشه و تحقیق در استعدادهای بالقوه ایران است و امید است پیش از آنکه بر موجی که دیگران ایجاد کرده اند سوار شویم خود طرحی نو و برندی از توانمندی های ایران با ساز و کارهای جدید و شیوه های جدید تبلیغاتی و بازاریابی مدرن خود را به جهانیان بنمایانیم تا با تاریخچه کهن ایران اسلامی دریچه جدید دیگری برای صنعت گردشگری کشور شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1