چاره احیای دریاچه ارومیه چیست؟

21 سپتامبر 2016 - 11:20 dsfr.ir/k68tj

چاره احیای دریاچه ارومیه چیست؟
ایرنا
دریاچه ارومیه

به باور نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو، منابع مالی داخلی و خارجی بی شک در احیای دریاچه ارومیه موثر واقع خواهد شد اما تنها در صورتی که شاهد مدیریت کارآمد بر منابع آب و الگوی کشت باشیم.

محمداسماعیل سعیدی در این باره به خبرگزاری تسنیم گفت: «احیای دریاچه امکان پذیر است، اما با توجه به اینکه سرنوشت کشاورزان اطراف دریاچه ارومیه وابسته به چاه هاست، ساماندهی چاه ها نیازمند تدابیر و برنامه های کارشناسی شده خواهد بود.»

وی افزود: «آنچه در حال حاضر اهمیت دارد این است که آب موجود را چگونه مدیریت می کنیم. هنوز بخش عمده ای از فاضلاب شهر تبریز به شبکه نپیوسته و در حال حاضر در هر ثانیه بیش از 4 متر مکعب از آن از شهر خارج می شود. همچنین تنها نیمی از فاضلاب خارج نشده تصفیه می شود. با تصفیه فاضلاب رها شده نه تنها از آلودگی محیط زیست جلوگیری می شود، بلکه می توان با آبیاری مکانیزه و حساب شده زمین های کشاورزی، مقدمات را برای مسدود کردن چاه های اطراف دریاچه فراهم آورد.»

سعیدی یکی دیگر از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه را انتقال آب رود زاب دانست و گفت: «آب این رودخانه از کشور خارج و وارد خاک عراق می شود.»

وی در پایان تاکید کرد: «در حال حاضر، کارشناسان، نظرات متعددی برای احیای دریاچه ارومیه ارائه می دهند؛ برخی انتقال آب به دریاچه را چاره کار می دانند و برخی دیگر، مدیریت آب را و برخی هر دو عامل را که همه اینها مستلزم اختصاص بودجه لازم است.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1