گردشگری حلال و کوبیدن آب در هاون!

20 سپتامبر 2016 - 11:10 dsfr.ir/fz1jo

گردشگری حلال و کوبیدن آب در هاون!
خبرآنلاین
گردشگر خارجی در حرم امام رضا

چند صباحی است که در ایران و در حوزه گردشگری کشورمان مبحثی با عنوان «گردشگری حلال» مطرح شده است.

گردشگری حلال محصول جدیدی از صنعت گردشگری و ویژه مسلمانان است که ابعاد گوناگونی چون غذا، تفریحات و خدمات گردشگری حلال را شامل شده و تمامی فعالیت های آن از نظر قوانین اسلامی مجاز شمرده می شود. ترکیه و مالزی از کشورهای پیشرو در این عرصه و سردمدار ورود گردشگران متقاضی این خدمات از کشورهای گوناگون به ویژه کشورهای آسیایی و آفریقایی هستند و در واقع توسعه گردشگری حلال را با هدف افزایش جذب گردشگران و رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری خود در دستور کار قرار داده اند. در این راستا این کشورها در کنار انواع خدماتی که برای جذب گردشگران تدارک دیده اند، امکاناتی را نیز برای استفاده گردشگران مسلمان فراهم آورده اند.

این خدمات شامل سرو غذاهای مختلف و نوشیدنی های حلال، عدم سرو نوشیدنی های الکلی، ارائه خدمات تفریحی-ورزشی ویژه زنان و مردان به شکل مجزا و همین طور سرو غذاهای حلال در پروازها است. با توجه به آنچه گفته شد سوالی که مطرح می شود این است که مگر خدمات گردشگری در ایران خدماتی حلال نیست که حال این چنین موضوع رونق گردشگری حلال در دستور کار برخی از مسوولان و فعالان این عرصه قرار گرفته است و حتی برای آن گواهینامه نیز تعریف می شود؟

ایران کشوری مسلمان است و از این رو احکام و موازین شرعی در تمامی ابعاد در آن اجرا می شود که گردشگری را نیز به عنوان یکی از رویکردهای فعالیت های اقتصادی تحت تاثیر خود قرار می دهد. علاوه بر این گردشگران مذاهب دیگر نیز هنگامی که به کشورمان وارد می شوند ملزم به رعایت موازین اسلامی هستند.

طبق قوانین، هتل ها حق سرو هیچ نوع خوراک حرام یا نوشیدنی های الکلی را ندارند؛ سالن های ورزشی و آرایشگاه ها برای زنان و مردان مجزا هستند و حتی در خطوط هوایی ایران نیز غذا و نوشیدنی غیرمجاز ارائه نمی شود. از این رو خواسته یا ناخواسته ایران مقصدی حلال برای گردشگران خواهد بود. با توجه به آنچه گفته شد باید این طور نتیجه گرفت که تب تندی که امروزه برای رونق گردشگری حلال در دستور کار متولیان گردشگری کشور قرار گرفته است تنها برای عقب نماندن از موج شکل گیری برند گردشگری حلال در دنیا است که نقش بسیار جدی در اقتصاد گردشگری برخی از کشورها دارد؛ درحالی که باید در نظر داشته باشیم گردشگری ایران در روال عادی خود گردشگری حلال است و ما نه در بحث خدمات بلکه در بحث اطلاع رسانی، تبلیغات و بازاریابی در این حوزه باید تمرکز کرده و با تبلیغ در بازارهای هدف به جذب هرچه بیشتر گردشگران مسلمان به کشورمان کمک کنیم.

پر واضح است که استانداردسازی خدمات در حوزه گردشگری می تواند شرایط مساعدتری را برای ایران در بازار رقابتی با سایر کشورهای فعال در این شاخه از گردشگری رقم بزند. نکته دیگری که باید از نظر گذراند اینکه گواهینامه گردشگری حلال که اخیرا از آن رونمایی شده و به صورت نمادین به تعدادی از مدیران هتل ها نیز اعطا شده است، در عمل تلاشی بی معنی در راستای برندسازی ایران در حوزه گردشگری حلال به شمار می رود؛ چراکه معضل اصلی گردشگری کشور ما در حال حاضر نبود زیرساخت های مناسب و استاندارد است وگرنه چنانچه گفته شد طبق ضوابط دینی و همین طور قوانین گردشگری هیچ یک از هتل ها مجاز به ارائه خدمات غیرحلال به گردشگران نیستند. در این راستا آنچه باید مورد توجه قرار گیرد استانداردسازی خدمات در حوزه گردشگری کشورمان است؛ خدماتی که تماما حلال است. بنابراین گردشگری حلال در کشور ظرفیتی بالقوه است که با استانداردسازی خدمات در کنار بازاریابی و تبلیغات بالفعل خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1