گزارش گاردین از امیدواری برای احیای دریاچه ارومیه

16 سپتامبر 2016 - 13:00 dsfr.ir/fr0wh

گزارش گاردین از امیدواری برای احیای دریاچه ارومیه
ناسا
تغییر رنگ دریاچه ارومیه

گاردین در یک گزارش تصویری، وضعیت احیای دریاچه ارومیه را تحلیل و بررسی کرده است.

در این گزارش کوتاه آمده است: «امیدها برای احیای دریاچه ارومیه به دنبال افزایش بارندگی ها دوباره زنده شده و باران ها در ماه سپتامبر می تواند جانی تازه به دریاچه ببخشد.»

براساس این گزارش، این دریاچه 10 درصد نسبت به اندازه اصلی اش کوچک شده که بخش عمده آن از کاهش سطح آب های زیرزمینی ناشی می شود.

این گزارش با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه زمانی بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه و ششمین دریاچه شور جهان بود؛ افزوده است: «این دریاچه مدت هاست که فرآیند کوچک شدن را آغاز کرده است اما در سال 2015 حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از تخصیص 660 میلیون دلار برای مقابله با بیابان زایی و سیستم جدید آبیاری خبر داد.»

گاردین با اشاره به رنگ این دریاچه در حال حاضر، توضیح داده است: «کاهش سطح آب این دریاچه باعث تغییر رنگ آن شده است که بخشی از آن به دلیل باکتری هایی است که زنده شده اند. طبق گزارش های ناسا این تغییر رنگ از دو موجود ناشی شده است؛ گونه خاصی از جلبک ها و نوع خاصی از باکتری ها. البته در برخی بخش ها این دریاچه به رنگ سبز دیده می شود، اما در دیگر بخش ها به ویژه در تابستان قرمز است. با این همه باران های اخیر باعث بازگشت رنگ طبیعی به دریاچه شده است.» این گزارش افزوده است: «در این سال ها دریاچه به طور دائم بین قرمز و آبی در حال تغییر رنگ بوده است اما برخی دانشمندان معتقدند ممکن است قرمز به رنگ دائمی آن بدل شود.»

گاردین همچنین به خواص درمانی این دریاچه نیز اشاره کرده و نوشته است: «مردم در اطراف این دریاچه بدن خود را با نمک آن می پوشانند.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1