جشنواره ای برای ایجاد پل دوستی بین گردشگری و محیط زیست

14 سپتامبر 2016 - 18:00 dsfr.ir/ux46s

جشنواره ای برای ایجاد پل دوستی بین گردشگری و محیط زیست
dittacasale.it
جشنواره «تجربه های موفق سمن های محیط زیستی، گردشگری پایدار و انجمن های دانشجویی»

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: گردشگری پایدار و بوم گردی با ملاحظات محیط زیستی تقابل ندارد و هم راستاست.

محمد درویش در نشست خبری نخستین جشنواره «تجربه های موفق سمن های محیط زیستی، گردشگری پایدار و انجمن های دانشجویی»، گفت: جشنواره انتخاب مهم ترین تجربه های سمن های حوزه محیط زیست، انجمن های دانشجویی و میراث فرهنگی، تلاش می کند اتفاقاتی را که در گوشه گوشه کشور رخ می دهد؛ اما پوشش رسانه ای مناسبی ندارد، پوشش دهد و کمک می کند توانایی اکولوژیک سرزمین ارتقا پیدا کند و ضمن تقدیر از این اتفاقات، شرایطی را فراهم می کند تا بتواند در کارگاه هایی این تجربیات را ارائه دهد.

وی افزود: اگر گروهی در میاندشت توانسته اند تپه های ماسه ای را مهار کنند؛ یعنی کاری را انجام دادند که دولت به تنهایی نتوانست. اگر توانستیم تعداد وحوش در منصورآباد رفسنجان را از 20 به 700 حیوان افزایش دهیم، آن هم در دشتی که دشت مُرده نامیده می شد و بیشترین نشست زمین را داشته است، با کمک تشکل های مردم نهاد بوده است.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر در منطقه حفاظت شده هِلن، خانواده هایی که بلوط ها را زغال می کردند؛ ولی اکنون به صنایع دستی روی آورده اند، با کمک سمن ها بوده است. ما توانسته ایم در اوج شرایط خشک سالی که اغلب تالاب های ما با شرایط شکننده ای روبه رو هستند، سه تالاب کانی برازان در مهاباد، گندمان در بروجن و کمجان در استان فارس را احیا کنیم. توانسته ایم به تنوع زیستی کمک کنیم و مثلا درباره خرس سیاه بلوچی که به خطر افتاده بود، در منطقه باهو کلات آگاه سازی کنیم.

درویش تصریح کرد: در آغاز برای این جشنواره شاخص هایی تعیین و هیأت داورانی مشخص شد و تا 30 شهریور ماه فرصتی گذاشتیم که آن را تا 15 مهر تمدید خواهیم کرد و جشنواره در تاریخ 11 آبان 95 با حضور رؤسای سه سازمان برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: افرادی که در حوزه بوم گردی فعالیت می کنند، حتما می توانند در این جشنواره شرکت کنند و لازم نیست حتما سمن ثبت شده ای در وزارت کشور داشته باشند و تنها کافی است در قالب یک نهاد حقوقی مشترک، فعالیت های خود را به جشنواره ارائه کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1