سوسک در شکم مارمولکی که خوراک یک مار شد

کشف فسیل بی نظیر در آلمان

11 سپتامبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/jh553

کشف فسیل بی نظیر در آلمان
germanpulse.com
مارمولکی یک سوسک را می خورد و سپس توسط یک مار پالئوپایتون یک متری بلعیده می شود.

بخشی از چرخه زندگی درون فسیلی بی نظیر و 48 میلیون ساله به دام افتاده است: یک سوسک در شکم یک مارمولک در شکم ماری 104 سانتیمتری.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، بخشی از چرخه حیات متعلق به زمان های بسیار قدیم در یک تکه فسیل به دام افتاده است: مارمولکی یک سوسک بد اقبال را می خورد و سپس توسط یک مار پالئوپایتون یک متری بلعیده می شود و پس از آن این مجموعه به صورت ناگهانی به نابودی کشیده شده و به فسیل تبدیل می شوند.

درست مانند عروسک های تودرتوی روسی یا ماتریوشکا این فسیل توالی سه گانه ای از یک سوسک، یک مارمولک و یک مار را به نمایش در می آورد. این فسیل در میدان فسیلی گودال مسل در آلمان کشف شده است، منطقه ای که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

به گفته محققان موسسه مطالعاتی سنکنبرگ و موزه طبیعی فرانکفورت در سال 2009 باستان شناسان موفق به برداشتن صفحه ای از بستر این گودال شده اند که بدن کامل یک مار را نشان می داد و پس از بررسی دقیق تر محققان به وجود فسیل هایی که در شکم مار بودند پی بردند.

نمونه دیگری از این فسیل ها وجود دارند که می توان آنچه توسط حیوان بلعیده شده را نیز در آن مشاهده کرد، برای مثال دانشمندان در شکم اسب های فسیل شده ای که در این منطقه یافته اند فسیل برگ و انگور یافته اند. اما این اولین باری است که فسیلی سه بخشی در این منطقه کشف شده است. تنها یک نمونه دیگر فسیل به این شکل در جهان کشف شده است که به یک کوسه باستانی تعلق دارد.

مارمولک فسیل شده در این تکه از تاریخ به یک مارمولک جیسلتالیلوس ماریوس تعلق دارد که از گونه مارمولک هایی است که می تواند در زمان خطر دمش را از بدن جدا کند، که البته در زمان بلعیده شدن توسط مار این کار را انجام نداده است.

به گفته دانشمندان اگرچه فرایند هضم درون شکم مار نسبتا سریع رخ می دهد، اما مارمولک درون شکم مار به خوبی حفظ شده است و این نشان می دهد مار یک تا دو روز پس از بلعیدن مارمولک مرده و به قعر گودال مسل سقوط کرده است، جایی که جسم این سه موجود برای همیشه تثبیت شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1