«شیشلیک» ثبت جهانی شد

8 سپتامبر 2016 - 11:00 dsfr.ir/bu8hm

«شیشلیک» ثبت جهانی شد
ایسنا
آماده سازی شیشلیک 200 متری در شاندیز

جشن ثبت ملی مهارت پخت شیشلیک با حضور معاون رئیس جمهوری در شاندیز مشهد برگزار شد.

به گزارش «ایسنا»، در حاشیه این مراسم از تمبر ثبت مهارت پخت شیشلیک شاندیز رونمایی شد. در این برنامه همچنین شیشلیکی با طول 200 متر طبخ و به عنوان بلندترین شیشلیک جهان در فهرست گینس ثبت شد.

در پایان، عواید حاصل از فروش این شیشلیک 200 متری به نفع نیازمندان و خیریه اختصاص داده شد.

در همین رابطه، نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی گفت: «بعد از ثبت ملی غذای شیشلیک که غذای متعلق به شهرستان طرقبه -شاندیز است، باید متولیان برای ثبت جهانی این اثر ناملموس نیز اقدام کنند.»

محمد دهقانی با بیان اینکه شیشلیک نماد صداقت مردم شاندیز با گردشگران داخلی و خارجی است، افزود: «کیفیت و کمیت این غذای ویژه که بومی همین منطقه است طی گذشت سال‌ها نه‌تنها تغییری نکرده بلکه به مراتب افزایش نیز داشته است.»

این در حالی است که مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز می‌گوید، طبخ طولانی‌ترین شیشلیک جهان هنوز وارد گینس نشده و میراث فرهنگی این منطقه درصدد است تا مهارت پخت این کباب را به ثبت جهانی هم برسانند.

«حشمت‌الله متین‌فر»، مسئول میراث فرهنگی شهرستان طرقبه و شاندیز با بیان جزئیات ثبت ملی مهارت پخت شیشلیک شاندیز، گفت: شامگاه سه‌شنبه در جشن شیشلیک شاندیز، مهارت پخت این کباب با حضور مسئولین میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید. در این مراسم شیشلیکی به طول ۲۰۰ متر بصورت نمادین و به عنوان مقدمه‌ای برای ثبت در فهرست رکوردهای گینس طبخ شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
20 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1