اسلام هراسی، توریسم ایالات متحده را تهدید می کند

24 اوت 2016 - 10:00 dsfr.ir/oj9ee

اسلام هراسی، توریسم ایالات متحده را تهدید می کند
cnbc.com
دونالد ترامپ نامزد منتخب حزب جمهوری خواه برای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

نامزد منتخب حزب جمهوری خواه در اظهارات خود مکررا توقف کامل ورود مسلمانان به آمریکا را خواستار شده و بهانه ای که برای این خواسته خود می آورد، حملات تروریستی داعش در ایالات متحده و سراسر دنیا بوده است.

تاکنون بسیاری از کارشناسان در مورد خطرات انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در زمینه های مختلف اقتصاد و سیاست سخن گفته اند. اعلام نظرات وی که همواره با جنجال همراه بوده، با واکنش های متفاوتی رو به رو شده است. در یکی از مهم ترین اظهار نظراتش، ترامپ ادعا کرده بود که از ورود مسلمانان به این کشور جلوگیری خواهد کرد. برخی کارشناسان به بررسی هزینه های مربوط به این اظهار نظر در صورت تحقق پرداخته اند و خطری را که در صورت ایجاد پاره ای مشکلات برای ورود مسلمانان به خاک این کشور برای گردشگری آن به وجود می آید، واکاوی کرده اند؛ هرچند این بحث عملا می تواند تنها برای جذب مخاطبان افراطی در ایالات متحده باشد و با توجه به تعداد مسلمانان در این کشور و میزان مخارجی که در این کشور از سوی گردشگران مسلمان و عمدتا اعراب ثروتمند صورت می گیرد، حتی پس از انتخاب احتمالی ترامپ به ریاست جمهوری این کشور چندان امکان پذیر نشود.

چوب اسلام هراسی بر سر گردشگری آمریکا

به اعتقاد کارشناسان، پیشنهاد دونالد ترامپ برای ممنوع کردن ورود تمام مسلمانان به آمریکا موجب این خواهد شد که هزینه ای معادل 18.4 میلیارد دلار (حدود 12.2 میلیارد پوند) به مخارج گردشگری این کشور تحمیل شود. این کار در واقع باعث می شود این کشور درآمد بیش از 215 میلیون دلاری را که تنها به واسطه بازدید مسلمانان بریتانیایی به دست می آورد، از دست بدهد.

نامزد منتخب حزب جمهوری خواه در اظهارات خود مکررا توقف کامل ورود مسلمانان به آمریکا را خواستار شده و بهانه ای که برای این خواسته خود می آورد، حملات تروریستی داعش در ایالات متحده و سراسر دنیا بوده است. در همین حال ملاحظات وی مورد اعتراض بسیاری از فعالان، آزادی خواهان و مسلمانان جهان قرار گرفته است. اما تحقیقاتی که در مورد میزان بازدید و مخارجی که اتباع مسلمان کشورهای مختلف در ایالات متحده آمریکا دارند، ثابت می کند عواقب چنین تصمیمی بسیار سنگین است. تحقیقی که از سوی روزنامه نگار آمریکایی، نیکی اکستین برای مجله سفر و فراغت صورت گرفته، نشان می دهد 6 کشور بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی حدود 37 درصد از کل گردشگران مسلمان در سراسر جهان را که از ایالات متحده آمریکا بازدید می کنند، تشکیل می دهند.

در سال 2013 بیش از یک میلیون گردشگر خاورمیانه ای از ایالات متحده آمریکا بازدید کرده بودند که هزینه کرد نسبتا خوبی نیز در این کشور داشتند. آنان به طور متوسط 6 هزار دلار به ازای هر نفر خرج کرده بودند که این رقم حدود 2 هزار دلار بیش از میانگین هزینه کرد هر گردشگر اروپایی در این کشور بود. این مقادیر در مجموع موجب می شد هزینه کرد گردشگران خاورمیانه ای در ایالات متحده آمریکا به 6.8 میلیارد دلار برسد.

با توجه به اینکه مسلمانان در مناطق و کشورهای خارج از خاورمیانه نیز زندگی می کنند و کشورهایی نظیر ترکیه، اندونزی و مالزی را که جمعیت، اقتصاد و درآمد سرانه خوبی دارد نیز در بر می گیرد، این رقم بسیار بیشتر خواهد شد و از این رو، اعلام احتمالی ممنوعیت یا اختلال در روند ورود گردشگران مسلمان به آمریکا، موجب از دست رفتن درآمد 18.4 میلیارد دلاری برای این کشور خواهد شد.

سود مداوم گردشگران مسلمان برای آمریکا

این گزارش که بر اساس آمار منتشر شده از سوی دفتر ملی سفر و گردشگری ایالات متحده آمریکا نوشته شده است، نشان می دهد تعداد گردشگران وارد شده به ایالات متحده از خاورمیانه به طور مداوم از سال 2009 به این سو افزایش داشته است.

بر اساس همین آمار، در سال 2014 گردشگران بریتانیایی در آمریکا 4.3 میلیارد پوند خرج کرده اند و حدود 5 درصد از این میزان متعلق به مسلمانان این کشور بوده است. سفر اتباع بریتانیا به ایالات متحده آمریکا نیازی به صدور ویزا برای ورود به آن کشور ندارد و تحت برنامه ویزا ویور قرار دارد. از جمله نکات مهم دیگر این آمار، این است که به شمار گردشگران خاورمیانه ای اشاره شده است. در سال 2007 تعداد گردشگران خاورمیانه ای که از آمریکا بازدید کرده بودند حدود 620 هزار نفر بود؛ آماری که به جز سال 2009 همواره رشد مثبت داشته و در پایان سال 2014 از مرز یک میلیون و 225 هزار بازدیدکننده عبور کرده است. در واقع این ارقام در طول 7 سال حدودا دوبرابر شده است.

اتباع خاورمیانه ای در بخش های مختلف از جمله آموزش، سفرهای شخصی و مربوط به تجارت و حمل ونقل هوایی هزینه کردی قابل توجه صورت داده بودند. در سال 2007 کل هزینه کرد مربوط به سفر و گردشگری، 2 هزار و 809 میلیون دلار بود که با افزایشی مستمر در طول زمان، در 6 سال بعد از آن یعنی تا پایان سال 2013، به 6 هزار و 773 میلیون دلار رسید؛ یعنی 2.4 برابر شد. هزینه های مرتبط با بخش آموزش برای اتباع خاورمیانه ای در آمریکا نیز از 607 میلیون دلار در سال 2007، به 2 هزار و 130 میلیون دلار در سال 2013 رسیده بود که نشان از رشد هزینه کرد مسلمانان ثروتمند و مرفه در حیطه های مختلف گردشگری در ایالات متحده آمریکا در سال های اخیر دارد؛ امری که می تواند با سیاست های غلط و نابه جای هیات حاکم بر این کشور از دست برود. در عین حال میزان هزینه کرد مربوط به حمل و نقل هوایی نیز تقریبا به اندازه بخش های دیگر افزایش یافته و از 326 میلیون دلار در سال 2007 به 595 میلیون دلار در سال 2013 رسیده است.

از سوی دیگر، بررسی اهداف اصلی سفر به ایالات متحده آمریکا در سال 2013 و 2014 نیز بیانگر این است که بیشترین هدف برای سفر اتباع خاورمیانه ای به این کشور، گذراندن تعطیلات بوده است. پس از آن ملاقات دوستان و خویشاوندان در رتبه دوم قرار داشته است. در رده های بعد نیز اهداف مربوط به تجارت و کسب وکار، آموزش، کنفرانس ها و موارد مشابه آن، درمان پزشکی و در نهایت امور مذهبی قرار داشته است.

در نهایت، بررسی سطوح خرد نشان می دهد گردشگران خاورمیانه ای در کشور آمریکا به چه فعالیتی پرداخته اند. در صدر این فعالیت ها به ترتیب خرید کردن، بازدید از پارک های ملی و حفاظت گاه ها، گالری های هنری و موزه ها، مکان های تاریخی، کنسرت و موسیقی و برخی فعالیت های دیگر بوده است. حالا به نظر می رسد، انتخاب احتمالی ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا علاوه بر اینکه ضربه های مهلکی را به بدنه سیاسی و اقتصادی این کشور وارد می آورد، گردشگری این کشور را نیز در بازار مهم مسلمانان با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1