شماره گذاری گازسوزها متوقف شد

20 اوت 2016 - 12:00 dsfr.ir/ah8r6

شماره گذاری گازسوزها متوقف شد
www.1616.ir
خودرو دوگانه سوز

شماره گذاری خودروهای دوگانه سوز داخلی به دلیل آنچه که «رعایت نکردن استانداردهای زیست محیطی» اعلام شده، متوقف شد.

آن طور که معاون فنی مهندسی و خدمات ترافیک راهور عنوان کرده، شماره گذاری 9 مدل خودروی سبک به دلیل عدم توانایی در کسب استانداردهای زیست محیطی لازم، ممنوع شده است. به گفته سرهنگ سعید روحی، از قبل مقرر شده تولیدکنندگان خودروهای دوگانه سوز و پایه گازسوز، تولیداتشان را با استاندارد آلایندگی یورو 4 تولید کنند و چون این قانون رعایت نشده، شماره گذاری محصولات دوگانه سوز و پایه گازسوز داخلی که این استاندارد را رعایت نکرده اند، ممنوع شده است.

هرچند وی نامی از خودروهایی که شماره گذاری شان متوقف شده، نبرده، با این حال، به نظر می رسد این مساله دامان تمام سواری های دوگانه سوزو پایه گازسوز داخلی را گرفته است. در واقع از آنجا که مشکل این خودروها عدم رعایت استاندارد یورو 4 است و هر سه خودروساز بزرگ کشور در این مورد با محدودیت هایی رو به رو هستند، به احتمال فراوان تمام دوگانه سوزها و پایه گازسوزهای سواری با توقف شماره گذاری مواجه شده اند.

در حال حاضر چند مدل از خودروهای داخلی علاوه بر مدل بنزینی، به صورت دوگانه سوز و پایه گازسوز نیز تولید می شوند که البته مانند چند سال پیش مقبولیت و محبوبیتی نزد مشتریان و خودروسازان ندارند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر سمند، پراید، پژو 405، پارس و تیبا خودروهایی هستند که به صورت دوگانه سوز تولید می شوند و اتفاقا طبق آمار چهار ماهه امسال، افت تیراژ داشته اند.

اما توقف شماره گذاری خودروهای دوگانه سوز و پایه گازسوز داخلی در حالی است که به نظر می رسد اتمام مهلت خودروسازان برای ارتقای استاندارد این محصولات به یورو 4، سبب توقف شماره گذاری آنها شده است. رعایت این استاندارد، جزو الزامات قانونی و در راستای حفاظت از محیط زیست است، با این حال خودروسازان هرچند وقت یکبار برای اجرای آن مهلت می گیرند و تا به امروز نیز نتوانسته اند استاندارد یورو 4 را روی محصولات خود پیاده سازی کنند. با این شرایط بعید نیست مهلتی دیگر برای مجهز کردن خودروهای دوگانه سوز و پایه گازسوز به استاندارد یورو 4، برای خودروسازان کشور در نظر گرفته شود، رفتاری که به تناوب طی این سال ها تکرار شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1