معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

قطارهای حومه ای؛ نقطه پیوند حمل و نقل و شهرسازی

16 اوت 2016 - 08:30 dsfr.ir/7j6g8

قطارهای حومه ای؛ نقطه پیوند حمل و نقل و شهرسازی
محمد محبی
حمایت دولت از خطوط حومه ای

در حاشیه مراسم افتتاح دو رام قطاری مسافری در مسیر تهران-مشهد که با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن برگزار شد، محسن پورسیدآقایی، از تکمیل خط سوم راه آهن حومه ای تهران-ورامین-گرمسار تا مهرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار تین نیوز، پورسیدآقایی با اعلام این خبر افزود: خط چهارم این مسیر نیز تا پایان امسال تکمیل خواهد شد و چهارخطه کردن راه آهن حومه ای تهران-کرج-هشتگرد نیز در حال اجرا است که خط سوم تا چند ماه آینده و خط چهارم نیز تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

پورسیدآقایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بعد از تشکیل وزارت راه و شهرسازی، یکی از سیاست های جدی ایجاد پیوند بین حمل و نقل و شهرسازی بود، گفت: مهم ترین نقطه پیوند در این راستا نیز ایجاد قطارهای حومه ای برای تردد ساکنان اطراف شهرهای بزرگ بود که خوشبختانه تحقق یافته است.

مدیرعامل شرکت راه آهن در ادامه با بیان اینکه جا به جایی مسافر از طریق قطارهای حومه ای از دو میلیون مسافر به 4 میلیون و 500 هزار نفر در سال گذشته رسیده، گفت: این رقم امسال به هفت میلیون مسافر خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان اینکه دو مسیر حومه ای اصلی واقع در شرق و غرب تهران به طور جدی در حال پیگیری است، گفت: مطالعات مشابهی در مسیرهای مشهد، اصفهان و تهران که نیاز به خطوط جدید دارند در دست انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمایت دولت از خطوط حومه ای گفت: دولت در لایحه برنامه ششم به مجلس پیشنهاد تاسیس سازمان مختص قطارهای حومه ای در کشور را داد تا کمبود قطارهای حومه ای توسط این سازمان پیگیری و تامین شود.

پورسیدآقایی با اشاره برخی ابهامات در خصوص قطار حومه ای اصفهان بین شهرداری و شرکت راه آهن تصریح کرد: قرارداد بین شرکت راه آهن، شهرداری نجف آباد و شهرداری اصفهان امضا شده و بر اساس چهارچوب قرارداد پیش می رود که زیرسازی آن بر عهده شهرداری ها بوده و تعهد راه آهن برای تامین ناوگان است.

او در ادامه افزود: با توجه به اینکه شهرداری ها تا کنون پیمانکار اجرای زیرسازی را انتخاب نکرده اند، قبل از آن نیاز است که اصل پروژه به تایید شورای عالی ترافیک برسد؛ در حالی که این گروژه تاکنون فقط توسط شورای ترافیک استان اصفهان تصویب شده است.

آقایی همچنین گفت: منتظر دستور جلسه شورای عالی ترافیک برای تصویب طرح هستند تا شهرداری ها بتوانند پیمانکار خود را انتخاب کنند و شرکت راه آهن نیز به تعهدات خود برای تامین و تجهیزات ناوگان اقدام خواهد کرد.

به گفته وی اگر شهرداری های مسیر به موقع کار زیرسازی را انجام دهند راه آهن آمادگی کامل برای انجام تعهدات خود را برای تامین و بهره برداری دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه راه آهن کرمانشاه چه زمانی به اتمام خواهد رسید، گفت: راه آهن کرمانشاه نیز جزو اولویت های درجه یک وزارت خانه است و بر اساس تعهدات سازمان مدیریت و برنامه ریزی و تخصیص بودجه کامل، این پروژه تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1