سفیر روسیه خبر داد

رکورد جدید گردشگران ایرانی در سفر به روسیه

14 اوت 2016 - 18:20 dsfr.ir/kk2ue

رکورد جدید گردشگران ایرانی در سفر به روسیه
wikimedia.org
میدان سرخ مسکو

ایران در پایان سال 2015 برای نخستین بار در جمع 20 کشور برتر توریست فرست به روسیه قرار گرفت و انتظار می رود شمار گردشگران ایرانی ورودی به روسیه، به یک رکورد در سال جاری برسد.

"سفیر روسیه در ایران"

لوان جگریان، سفیر روسیه در ایران این خبر را در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه اعلام کرد و افزود: «سال گذشته، دفتر دیپلماتیک روسیه در ایران 35 هزار ویزا برای شهروندان ایرانی صادر کرد که بیشتر آنان گردشگر بودند.» وی ادامه داد: «این نخستین بار است که ایران در میان 20 کشور برتر سفر کننده به روسیه قرار می گیرد.»

این دیپلمات روسی همچنین به پروازهای چارتری خطوط هوایی ایران به مسکو، سن پترزبورگ و سوچی اشاره کرد و گفت در پایان ماه ژوئیه پروازهای معمولی از تهران به آستاراخان راه اندازی شده است. جگریان خاطرنشان کرد: «تمام این موارد اکنون به ما اجازه می دهد تا در پایان سال منتظر شکستن رکورد تعداد گردشگران ورودی از ایران به روسیه باشیم.» سفیر روسیه در مورد بازدید گردشگران روس از ایران نیز بیان کرد: «من شخصا توصیه می کنم از شهرهایی مانند اصفهان، شیراز و یزد که به خوبی نشان دهنده آثار تاریخی تمدن ایران باستان هستند بازدید شود. در کنار این، توریسم اسکی در ایران میان شهروندان روس هر چه بیشتر محبوب می شود.»

سفیر روسیه در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با موضوع لغو روادید میان دو کشور روسیه و ایران نیز گفت که هنوز توافقی در این زمینه صورت نگرفته است. جگریان در این خصوص تاکید کرد: «درباره لغو روادید میان دو کشور هنوز حرفی به میان نیامده است.» او طی این مصاحبه یادآور شد که در جریان سفر ولادیمیر پوتین به تهران در نوامبر سال 2015، طرفین اقدام به امضای تفاهم نامه دوجانبه ای برای سهولت در شرایط سفر شهروندان روسیه و ایران کردند. در حال حاضر سهولت در اخذ روادید برای تجار، هیات های رسمی، شخصیت های علمی و فرهنگی بین دو کشور اعمال می شود.

سفیر روسیه در حالی از افزایش چشمگیر سفر ایرانی ها به این کشور خبر می دهد که در طرف مقابل، رشد قابل ملاحظه ای در تعداد گردشگران روسی ورودی به ایران دیده نمی شود. این در شرایطی رخ می دهد که مسوولان گردشگری ایران امیدوار بودند پس از آنکه روسیه سفر به ترکیه را برای شهروندانش ممنوع کرد، بتوانند بخشی از آن بازار را در اختیار خود بگیرند. با این همه، بسیاری از کارشناسان براین باورند که گونه شناسی گردشگران روسی ترکیه نشان می دهد این گردشگران هم از نظر انگیزه و هدف و هم از نظر مجموعه فعالیت هایی که در مقصد انجام می دهند، با آنچه سیاست های کلان گردشگری ایران دنبال می کند در یک مسیر واقع نشده است. بنابراین گردشگران روسی که به ترکیه می روند، نمی توانند سهم گردشگری ایران شوند.

در همین حال، پیش از این در سال گذشته جمعی از فعالان بخشی خصوصی و دولتی گردشگری ایران برای مذاکره درراستای توسعه روابط گردشگری دو کشور، به روسیه سفر کردند؛ سفری که البته هنوز نتایجش را در افزایش تعداد گردشگران ورودی روسیه به ایران نشان نداده است، گرچه گام مثبتی در این حوزه محسوب می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1