پلان مدیریتی بیابان لوت در خراسان جنوبی اعلام شد

25 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/g336c

پلان مدیریتی بیابان لوت در خراسان جنوبی اعلام شد
تسنیم
گردشگران اروپایی رالی کویر در روستای دهسلم واقع در بیابان لوت

پس از ثبت جهانی بیابان لوت، پایگاه جهانی بیابان لوت در خراسان جنوبی پلان مدیریتی خود را اعلام کرد.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، «زهرا ملکوتی» - سرپرست پایگاه جهانی بیابان لوت در خراسان جنوبی - با بیان این که پلان مدیریتی بیابان لوت سه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد، گفت: در برنامه کوتاه مدت پلان مدیریتی پایگاه، آموزش صنایع دستی به روستائیان روستاهای دهسلم و حیدرآباد، گردهمایی با حضور راهنمایان تورهای بین المللی در زمینه جذب گردشگر و ارائه خدمات به آن ها، معرفی پایگاه و بیابان لوت از طریق سایت چند زبانه و معرفی روستای دهسلم و بیابان لوت از طریق بروشور، کتابچه و غیره در نظر گرفته شده است.

سرپرست پایگاه تاریخی بیابان لوت در خراسان جنوبی همچنین به اقدامات میان مدت اشاره کرد و افزود: فعالیت های مربوط به برنامه های میان مدت شامل معرفی بیابان لوت در نمایشگاه های ملی و بین المللی، بهسازی و زیباسازی روستاهای دهسلم و حیدرآباد و تبدیل تعدادی از خانه های روستاهای دهسلم و حیدرآباد به خانه ی بوم گردی با مدیریت میراث فرهنگی و مشارکت مردم می شود.

وی ادامه داد: ایجاد زیرساخت های گردشگری در روستاهای دهسلم و حیدرآباد، استانداردسازی صنایع دستی روستا برای عرضه در نمایشگاه های بین المللی، توسعه راه ها (ریلی، هوایی، زمینی) و ایجاد امنیت و رفاه برای گردشگران، حمایت از تشکل های مردم نهاد در مباحث طبیعت گردی به ویژه اکوتوریسم بیابان و فراهم کردن امکانات تفریحی- رفاهی (اسکی، گلایدر، رالی، سافاری) و اسکان گردشگران در محل های مشخص شده در بیابان از اقدامات بلندمدتی است که پایگاه بیابان لوت در خراسان جنوبی در اولویت کاری خود دارد.

ایران با ثبت «قنات ایرانی» و «بیابان لوت» در فهرست میراث جهانی یونسکو با 2 پله صعود در رتبه 11 جهانی پس از آمریکا از لحاظ تعداد آثار ثبتی قرار گرفت. بیابان لوت با دارا بودن ویژگی های تاریخی زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی درحالی شرایط ثبت در فهرست میراث جهانی را کسب کرده که یکی از بزرگ ترین میراث طبیعی جهان ویژگی های منحصر به فردی مانند بلندترین تپه های ماسه ای، بلندترین کلوت ها و گرم ترین نقطه زمین را به اعتقاد ناسا برخوردار است.

همچنین در این بیابان به پدیده های بی نظیر طبیعی، استثنایی و شگفت انگیزی مانند کلوت ها و یاردانگ ها، نبکاها (گلدان های صحرا یا تل گز)، هرم های ماسه ای، مخروط های آتشفشانی و دشت های پوشیده از گدازه های بازالتی می توان اشاره کرد. این ویژگی ها توانسته دانشمندان و گردشگران زیادی را به این منطقه بکشاند. در مسیر ثبت جهانی بیابان لوت دو اثر منحصر به فرد «کوه های مریخی و نخلستان دهسلم» در شهرستان نهبندان ثبت میراث طبیعی-ملی شدند.

در مسیر رسیدن به روستای دهسلم از سمت نهبندان کوه هایی وجود دارند که به کوه های مریخی مشهورند. کوه های مریخی دارای 25 کیلومتر طول و 1کیلومتر عرض بوده و به رنگ های قرمز و خاکستری و سفید دیده می شوند. این کوه ها رسوبی بوده و فاقد پوشش گیاهی هستند. ارتفاع آن ها نسبت به دشت های اطراف از 5 تا 100 متر متغیر است. این اثر طبیعی در اردیبهشت 94 به شماره 261 در فهرست میراث طبیعی-ملی کشور به ثبت رسید.

بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ثبت شده در فهرست آثار جهانی ایران با داشتن ویژگی های منحصر به فرد در مرداد سال 93 به شماره 203 در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد و در تیر ماه سال جاری در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1