کاشف «غار علیصدر» درگذشت

1 ژوئیه 2015 - 20:20 dsfr.ir/727ex

یوسف نجایی یکی از کاشفان اولیه سطح زیرین غار علیصدر بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی جهان به دیار حق پیوست.

یوسف نجایی عضو گروه 4 نفره کوهنوردی سینای همدان بود که در سال 1342 موفق شدند طی یک دوره غارنوردی در غار علیصدر لایه زیرین آن که قابل قایقرانی است را کشف کنند. این گروه 4 نفره به سرپرستی مرحوم محمد طاهر همایونی و مرحوم یوسف نجایی، عین الله بختیاری و عباس رئوفی با ورود به غار علیصدر و افتادن اتفاقی یک سنگ صخره ای به درون آب مسیر آب زیرین این غار را شناختند و با استفاده از وسایل ابتدایی مانند نردبان و کلکی های ساده و ابتدایی 3 کیلومتر از این مسیر را شناسایی کردند.

عباس رئوفی یکی از اعضای گروه سینا امروز در حاشیه تشیع پیکر یوسف نجایی از دلاوری ها و سختی های این شناسایی غار گفت: در 100 سال گذشته، اهالی ده با هدایت آب نهر سراب به غار علیصدر، از آن به عنوان مخزن و سدی برای استفاده در فصل گرما بهره می‌برده اند و همین موضوع باعث شده بود تا سطح آب در قسمت شرقی غار تا ارتفاع 2/20 متر یعنی تا نزدیکی دهانه ورودی غار بالا بیاید و امکان دسترسی به غار را تا سال ها غیرممکن کند.

وی با بیان اینکه با وقوع زلزله مخرب فارسینج در 22 آذر 1336، و ایجاد شکاف در کف غار، طی 6 سال یعنی حدود سال 1342 سطح آب غار علیصدر به ارتفاع طبیعی خود رسید افزود: از آن پس ورود به غار ممکن شد و به تدریج پای کوهنوردان به درون غار باز شد و ما موفق به کشف این غار شدیم. بعدها ما به همراه گروه های غارنوردی ایرانی و آلمانی برای شناسایی قسمت های ناشناخته غار علیصدر رفتیم و به همراه مرحوم نجایی در نخستین کلاس سنگ نوردی و مربیگری کوهنوردی کشور شرکت کردیم.

صعود قله یخچال همدان در بهمن 1342 - منبع عکس: وبلاگ ماگما

مرحوم یوسف نجایی در اولین صعود گروه کوهنوردی کشور به قله دماوند از جبهه شمالی حضور داشته است.

شایان ذکر است؛ امروز پیکر یوسف نجایی بر دوش مردم نوع دوست و ورزشکاران و پژوهشگران غارشناسی استان تشیع شد و در باغ بهشت همدان به خاک سپرده شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • علی نجائی 6 ژوئیه 2015 - 12:16

    یوسف عزیزمان در تاریخ 9/4/1394 رفت، او که هیچ زمستانی یاران باز نگاه داشتن او از رفتن را نداشت این بار رفت تا دیگر پائیز را نبیند رفت تا د ل غمدیده ما را با کوله باری از خاطرات شیرینش تنها بگذارد،او به همراه نسیم عصر گاهی دامنه های الوند تا از فراز الوند پر شکوهش شاهد غرور آفرینی فرزندان این مرزوبوم باشد. بر خود وظیفه میدانم تا به نمایندگی از خانواده نجائی از تمامی مردم فهیم و همنوردان عزیزی که در مراسم تشیع، خاکسپاری و ختم پدر عزیزمان قبول زحمت نموده و موجبات تسلی دل غمدیده خانواده نجائی گردیدند کمال سپاس را دارم . قد ردان زحمات شما سروران گرامی هستیم

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1