سراب ریل ملی در پایان تیرماه

23 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/hv0rh

سراب ریل ملی در پایان تیرماه
تین نیوز
تیرماه تمام شد اما وعده تولید ریل ملی تحقق نیافت!

در شرایطی که ذوب آهنی ها پیش از این توقع داشتند راه آهن و وزارت راه ریل تولید نشده را پیش خرید کنند، مسوولان این شرکت وعده تولید ریل تا پایان تیرماه امسال را دادند؛ اما در حال حاضر خبری از تحقق هیچ یک از وعده های آنان نیست.

پیش از این، پایان تیرماه به عنوان تاریخ تکمیل تولید ریل داخلی از سوی مسوولان ذوب آهن اصفهان اعلام شده بود که به سراب تبدیل شد.

طبق آخرین اظهارات عضو هیئت مدیره و معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان، منصور یزدی زاده در خردادماه، از پیشرفت 97 درصدی پروژه تولید ریل ملی خبر داده بود. یزدی زاده، گفته بود: نصب تجهیزات در بخش ساختاری و کلیه تست ها به پایان رسیده و چک ها و فلاشینگ روی بخش های اصلی هم صورت گرفته است.

با وجود مشکلاتی که در سال های اخیر در مسیر تولید ریل داخلی وجود داشت، معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن همچنین گفته بود: بر پایه تفاهم نامه ریل ملی، مقرر شد راه آهن و وزارت راه و شهرسازی نسبت به پیش خرید ریل از ذوب آهن اقدام کنند که با وجود عدم تحقق این موضوع، ذوب آهن اصفهان آماده سازی 10 هزار تن شمش برای تولید ریل را آغاز کرد و حتی این شرکت آمادگی دارد که برای جلب اطمینان بیشتر راه آهن نسبت به استاندارد ریل تولید شده، شمش لازم را خریداری نماید.

در شرایطی که ذوب آهنی ها پیش از این توقع داشتند راه آهن و وزارت راه ریل تولید نشده را پیش خرید کنند، مسوولان این شرکت وعده تولید ریل تا پایان تیرماه امسال را دادند؛ اما در حال حاضر خبری از تحقق هیچ یک از وعده های آنان نیست.

مساله قابل تامل آن است که چرا در شرایط کنونی برخی رسانه ها وضعیت تولید ریل و قرار داد خرید ریل راه آهن و ذوب آهن را به ابزاری برای انتقاد از عملکرد وزارت راه و دولت تبدیل کرده اند؛ در حالی که سال ها است خبری از ریل ملی نیست.

از سوی دیگر به نظر می رسد مراحل تولید ریل داخلی هنوز آغاز نشده و این امر به زودی هم قابل تحقق نخواهد بود. این موضوع از این زاویه هم قابل بررسی است که چرا در حالی که وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن حمایت کامل خود را ریل داخلی اعلام کرده و گفته اند تمام ظرفیت ریلی داخلی را در صورت تولید یکجا خریداری خواهند کرد، کارخانه ذوب آهن وعده های بی سرانجام می دهد.

در واقع مساله قابل تامل آن است که چرا در شرایط کنونی برخی رسانه ها وضعیت تولید ریل و قرار داد خرید ریل راه آهن و ذوب آهن را به ابزاری برای انتقاد از عملکرد وزارت راه و دولت تبدیل کرده اند؛ در حالی که سال ها است خبری از ریل ملی نیست.

در همین راستا، واردات ریل هندی یکی از پرسروصداترین اقدامات وزارت راه در ماه گذشته بود؛ به طوری که بازخورد گسترده ای در میان رسانه ها ایجاد کرد و انتقادها را به تصمیم دولت در خصوص واردات ریل شدت داد.

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن نیز در مورد انتشار اخبار در خصوص واردات ریل گفته بود: مسوولین هیچ واکنشی به این مسایل نشان نمی دهند و عملا بر آن صحه می گذارند.

آیا دولت می تواند پرو ژه های در حال احداث، بازسازی خطوط و همچنین برنامه ریزی های خود را در خصوص صنعت ریلی کشور نادیده بگیرد و تا پایان مشکلات ذوب آهن و تولید ریل توسط این کارخانه، صنعت ریلی کشور را متوقف کند؟

نکته جالب در این زمینه آن است آیا ذوب آهنی ها انتظار دارند که دولت دست روی دست گذاشته و سال های پیش رو را در انتظار تولید ریل داخلی بگذارند؟ آن هم در شرایطی که تا کنون حتی یک مورد از وعده های ذوب آهن در خصوص تولید آزمایشی و تکمیل پروژه ساخت تحقق نیافته است.

آیا دولت می تواند پرو ژه های در حال احداث، بازسازی خطوط و همچنین برنامه ریزی های خود را در خصوص صنعت ریلی کشور نادیده بگیرد و تا پایان مشکلات ذوب آهن و تولید ریل توسط این کارخانه، صنعت ریلی کشور را متوقف کند؟ مسلما چنین انتظاری نه تنها با منطق مسوولان دولتی مغایرت دارد؛ بلکه در هیچ چارچوبی هم قابل دفاع نیست.

طبق اطلاعات بدست آورده از شرکت راه آهن، هنوز هیچ خبری از تولید ریل در کارخانه ذوب آهن نیست؛ اما این امیدواری از سوی راه آهن وجود دارد که با طی شدن مراحل تولید این اقدام مهم ملی تحقق پیدا کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1