صدور رأی نهایی دادگاه شیکاگو برای الواح هخامنشی

23 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/36492

صدور رأی نهایی دادگاه شیکاگو برای الواح هخامنشی
ایسنا
لوح هخامنشی

یک دادگاه استیناف در آمریکا اعلام کرد، قربانیان تروریسم نمی توانند از فروش آثار تاریخی ایرانی امانت داده شده به دانشگاه شیکاگو، برای گرفتن غرامت استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از «National Law journal» (یک هفته نامه ی حقوقی آمریکایی)، دادگاه استیناف حوزه هفتم ایالات متحده آمریکا که 19 جولای (29 تیرماه) برگزار شد رأی داد که قربانیان حادثه تروریستی سال 1997 نمی توانند به بهانه دست داشتن ایران در این ماجرا، آثار تاریخی و الواح هخامنشی موجود در دانشگاه شیکاگو را برای گرفتن غرامت به فروش برسانند.

پیش از این دادگاهی رأی داده بود که می توان از محل فروش این اموال، بیش از 71 میلیون دلار به خانواده قربانیان حادثه تروریستی که به ایران نسبت داده شده (ایران همواره این ادعا را رد کرده است) پرداخت کرد.

الواح هخامنشی شامل بیش از 30 هزار لوح بود که در سال 1314 براساس مصوبه دولت وقت ایران از طریق کشتی به موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو فرستاده شد و سال 1316 به آنجا رسید. قرار بود در مدت سه سال، بررسی های کارشناسی و مطالعات روی این الواح انجام و به ایران برگردانده شود. چند سال نخست این اقدام انجام نشد، اما با پیگیری ها بخشی از الواح در سال 1327 به ایران برگردانده شد، بخشی نیز در سال 1350. همچنین بخش دیگری از آن ها در سال 1383 به ایران برگردانده شد، اما هنوز بخشی از الواح در آن موسسه است.

از سوی دیگر در انفجاری که در سال 1997 میلادی در بیت المقدس رخ داد چند یهودی به بهانه جبران خسارت و ارتباط واهی ایران با این انفجار، درخواست توقیف الواح را مطرح کردند و به این ترتیب آن آثار توقیف شدند تا این که در چند مرحله ایران در جلسات دادگاه هایی که در این زمینه برگزار شد، حضور یافت و ثابت کرد که الواح جنبه تجاری ندارند و آثاری با جنبه فرهنگی و مطالعاتی اند که قابل توقیف نیستند.

در طول چند سال گذشته و به دنبال برگزاری دادگاه های این الواح پژوهشی و تاریخی، وکلای مرکز شرق شناسی شیکاگو می گفتند از یک سو در هشت سال دولت گذشته، پیگیری زیادی برای استرداد این اشیا انجام نشده است و از سوی دیگر، با مطرح شدن این بحث که آن الواح تجاری نیستند و دادگاه نباید آن ها را توقیف می کرد، تأکید شد که وکلای ایرانی باید در این پرونده وارد شوند. از یک سال گذشته مسؤولان ایرانی نیز در گفت و گو با رسانه های مختلف، امیدواری خود را برای بازگرداندن کامل الواح هخامنشی به ایران مطرح کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1