شروع مرمت بازار تاریخی خوی و ارومیه

20 ژوئیه 2016 - 18:20 dsfr.ir/id1kd

شروع مرمت بازار تاریخی خوی و ارومیه
سفرگردی
بازار تاریخی خوی

مرمت بازار تاریخی خوی و ارومیه توسط کارشناسان میراث فرهنگی شروع شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مرمت بازار تاریخی خوی و ارومیه توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی در حالی آغاز شد که پیشتر برخی از طاق های بازار خوی متحمل آسیب های جدی شده بود.

«محمد فتحی» معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر استان آذربایجان غربی در مرمت بناها و بازارهای تاریخی اقدامات شایسته و قابل توجهی را انجام داده است.

او گفت: مرمت بازار تاریخی خوی در حالی از 24 تیرماه، در راسته ی بازار اصلی آغاز شده است که نزدیک به 15 روز از مرمت بازار تاریخی ارومیه می گذرد.

به گفته ی فتحی، عملیات مرمتی بازار ارومیه در محل تیمچه نظمیه نوبخت (راسته نوبخت) در حال انجام است.

معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان با اشاره به قدمت بازار تایخی ارومیه افزود: کالبد اصلی بازار تاریخی ارومیه به دوره صفویه مربوط است، اما قسمتی که هم اکنون نیاز به مرمت دارد بخش قاجاری آن است که از سال 93 به عرصه بازار تاریخی ارومیه اضافه شده است.

او تاکید کرد: در حال حاضر کارگاه های مرمتی متعددی در استان آذربایجان غربی فعال است؛ به طوری که جدای از بازار تاریخی خوی (که پیشتر طاق ها و تویزه آن آسیب بسیاری دیده بود و هم اکنون درحال مرمت است)، عملیات مرمتی یخچال های «اوغول بیک» در تکاب و چرس در خوی نیز رو به پایان است.

همچنین «مسجد جامع ارومیه»، «مسجد حمامیان بوکان» و عملیات مرمتی «خانه چوبی دانشگاه ارومیه» نیز در حال مرمت هستند.

فتحی اما به مرمت پل تاریخی باراندوز که از 10 روز پیش آغاز شده است، اشاره کرد و گفت: مرمت این پل تاریخی به محض پایین آمدن سطح آب رودخانه آغاز شده است و با تامین اعتبارات تا پایان آبان ماه به اتمام می رسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1