تور انفجار و درگیری در ترکیه و ارمنستان چند؟

19 ژوئیه 2016 - 16:00 dsfr.ir/3t76c

تور انفجار و درگیری در ترکیه و ارمنستان چند؟
alwatanjournal.com
گروگانگیری در ارمنستان

برخی آژانس های مسافرتی تمایلی برای جدی گرفتن دستورهای صادره از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و حتی برخورد واقع گرایانه با مسافران شان در شرایط فعلی را ندارند.

«تور انفجار در ترکیه و ارمنستان»؛ این یک مزاح تلخ است، آن هم در راستای مقاومت برخی آژانس های مسافرتی برای برگزاری تورهای ترکیه و ارمنستان در شرایطی که امنیت در این مناطق به بالاترین حد بی ثباتی رسیده است. هرچند طبق ادعای فروشندگان تورهای این مقاصد، گروگان گیری و کودتا در ارمنستان شایعه ای بیش نبوده و پروازهای ترکیه هم از سر گرفته شده، در نتیجه شرایط این کشورها کاملا عادی است و مانعی برای سفر کردن وجود ندارد!

با آن که آمریکا و روسیه پرواز به ترکیه را همچنان متوقف کرده اند و شرکت های هواپیمایی دیگر کشورها با رصد اوضاع این کشور، جانب احتیاط را گرفته و از شمار پروازها به این مقصد کاسته اند، اما سازمان هواپیمایی ایران از روز گذشته (یکشنبه) رسما پروازها به این مقصد را از سر گرفت.

این در حالیست که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طبق آخرین اطلاعیه منتشر شده به دنبال کودتای ترکیه، شرایط آن کشور را فوق العاده اعلام کرد و از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری خواست تا اطلاع ثانوی و تا زمان برقراری دوباره امنیت و آرامش، از هرگونه ثبت نام و اعزام گردشگر به مقاصد گردشگری این کشور اکیدا خودداری کند.

سازمان هواپیمایی کشور با آن که به دنبال بیانیه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصمیم گرفت تا اطلاع بعدی پروازی از سمت ایران با مسافران جدید به مقصد ترکیه انجام نشود و به مدت دو روز هواپیماهای خالی را به مقصد ترکیه می فرستاد تا مسافران ایرانی باقی مانده در این کشور را بازگرداند، اما روز گذشته در اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد: با توجه به بهبود شرایط در کشور ترکیه و امکان برقراری دوباره پروازها، ایرلاین ها می توانند پروازهای برنامه ای خود به مقصد ترکیه را ادامه دهند. همچنین مسافران برای مشخص شدن شرایط دقیق پروازشان به مقصد ترکیه می توانند با ایرلاین های مربوطه در تماس باشند و به شکل دقیق زمان سفرشان را مشخص کنند.

این اقدام سازمان هواپیمایی باعث شد آن دسته از آژانس های مسافرتی که از همان ابتدا به دستور "ممنوعیت اجرای تور به مقصد ترکیه" بی توجه بودند، این بار به بهانه از سرگیری پروازها، فروش تور را بدون موانع قانونی پی بگیرند.

به گفته ی برخی مجریان این تورها، از زمان برقراری کودتا در ترکیه، تعداد تماس ها با دفاتر خدمات مسافرتی برای پیگیری پروازها و قیمت آن ها - با این احتمال که تحت تاثیر کودتا کاهش خواهد یافت - حتی بیشتر هم شده است.

از سوی دیگر، کانترهای فروش تورهای ترکیه با عادی جلوه دادن اوضاع این کشور سعی در ترغیب مسافران به انجام این سفرها دارند و یا در صورت انصراف، خسارت خود را طلب می کنند. قیمت های این تورها نیز در این مدت نه تنها کاهش محسوسی نداشته، بلکه در برخی مسیرها بدون تغییر هم مانده است.

با آن که آخرین دستور سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنان خودداری از اجرای تورهای ترکیه است، اما برخی مجریان این تورها سعی دارد با استناد به اخبار رسانه های رسمی، اوضاع ترکیه را عادی و کودتا را پایان یافته جلوه دهند.

یکی از آن ها به ایسنا می گوید: «پروازها از سر گرفته شده و مشکلی وجود ندارد و مردم هم همچنان متقاضی هستند»، اما وقتی جدول پروازها را چک می کند تا تاریخی را برای سفر مشخص کند، فقط به برقراری پروازهای دو شرکت هواپیمایی اشاره می کند و بعد هم می گوید: «سایر شرکت ها به مرور برنامه هایشان را باز می کنند و پروازهایشان برقرار می شود و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.»

با این حال، ولی تیموری - مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری - در واکنش به این اقدام دفاتر خدمات مسافرتی به ایسنا، می گوید: «پروازها برقرار شده، چون می خواهند مسافران ایرانی را به کشور برگردانند. از نظر ما (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) و البته سایر کشورها، ترکیه فعلا آرام نیست.»

با وجود چنین حکمی، به نظر می رسد برخی آژانس های مسافرتی تمایلی برای جدی گرفتن دستورهای صادره از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و حتی برخورد واقع گرایانه با مسافران شان در شرایط فعلی ندارند، چه بسا که وقتی خبر گروگان گیری و کودتای احتمالی در امنستان نیز منتشر می شود، بعضی از فروشندگان تورهای این مقصد، آن را شایعه و شوخی بیش نمی دانند.

با وجود آن که گروگان گیری ارمنستان از سوی سرویس های امنیتی این کشور تایید شده و تظاهراتی هم در میدان اصلی پایتخت این کشور در پی داشته، اما برخی از مجریان تورهای این مقصد با استناد به اخبار رسانه ها معتقدند؛ امنیت ارمنستان به مخاطره نیافتاده و اوضاع تحت کنترل است و همه تورها هم زمینی و هوایی برقرار است.

این خبر حتی باعث نشد قیمت این تور تکان بخورد و تورهای لحظه آخر آن هم با نرخ بالایی برای فروش گذاشته شده است. یکی از فروشندگان این تورها به ایسنا می گوید: فقط یک گروگان گیری ساده اتفاق افتاده بود، حتی اخبار هم اعلام کرد که کودتایی در کار نبوده و به نظر می رسد که عده ای فقط دوست دارند در شرایط موجود، شایعه پراکنی و با مردم شوخی کنند!

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1