خانه علاء الدوله از مزایده خارج شد

19 ژوئیه 2016 - 10:00 dsfr.ir/830sf

خانه علاء الدوله از مزایده خارج شد
ایسنا
خانه حاکم تهران

خانه علاء الدوله منسوب به حاکم تهران از سوی ستاد اجرایی امام خمینی (ره) از مزایده و فروش خارج شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، پیرو گزارش های منتشره در خصوص فروش خانه حاکم تهران و احتمال ساخت و ساز در این بنا، روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نسبت به ارائه توضیحات ذیل اقدام کرد:

1. عرصه ملک مربوطه براساس سواق و مدارک موجود ثبت در سنوات قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به قطعات عدیده تفکیک شده است.
2. دو قطعه از قطعات تکفیکی فوق به موجب رای صادره در سنه 1376 از دادگاه انقلاب اسلامی و ابلاغیه اجرای احکام تحت مالکیت ستاد اجرایی قرار گرفته است.
3. دو قطعه مورد بحث در هیچ مقطع زمانی از سوی مراجع ذیصلاح تحت عنوان میراث فرهنگی اعلام نشده است.
4. ستاد براساس وظیفه ذاتی محوله و در اجرای رای صادره وفق مقررات و موازین و پس از استعلام از مبادی ذیربط نسبت به عرضه دو قطعه مزبور در مزایده عمومی اقدام کرده است.
5. با عنایت به حساسیت موضوع و مطالب معنونه، به موجب دستور ریاست محترم ستاد از تمامی عملیات اجرایی و فروش ملک خودداری شده است.

این خانه در خیابان فردوسی تهران و در محدوده حصار ناصری واقع شده و منسوب به یکی از متولیان اسبق تهران و معروف به «خانه حاکم تهران» است. خانه در دوران قاجار احداث شده و دارای مجموعه المان ها و نشانه های ارزشمند و ارزش تاریخی بالایی است.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اخیرا اعلام کرده بود که خانه حاکم تهران (عنوان بیگلربیگی در دوره قاجار به معنا حاکم است) در خیابان فردوسی در حال فروش از سوی ستاد اجرائی فرمان است و با وجود مکاتبات محمدباقر خسروی، مدیرکل بافت های تاریخی شهرداری تهران با اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و پیگیری های رجبعلی خسرو آبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران برای توقف فروش این خانه، نتیجه ای حاصل نشده است.

همچنین وی اعلام کرده که یکی از سازندگان معروف تهران که اخیرا اقدام به تخلف ساختمانی بسیار زیادی کرده است خریدار این بنا است و بزودی ممکن است این بنای ارزشمند تخریب شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1