عدم توجه به خدمات جانبی؛ عامل اصلی گرانی هتل ها

17 ژوئیه 2016 - 15:00 dsfr.ir/u61vt

عدم توجه به خدمات جانبی؛ عامل اصلی گرانی هتل ها
olympichotel.ir
هتل المپیک تهران

یک کارشناس برنامه ریزی گردشگری، عدم وجود منابع کسب درآمد جانبی و محدود شدن گردشگران به اقامت صرف در هتل ها را مهم ترین عامل در بالا رفتن قیمت مراکز اقامتی در ایران می داند.

محمد غلامی؛ در یادداشتی با اشاره به این موضوع، راهکارهای خود برای رهایی از این وضع را معرفی کرده است.

وب معتقد است: معمولا در طراحی یک بسته سفر حدود یک سوم قیمت بسته به محل استراحت و یا همان هتل تعلق می گیرد، این در حالیست که در ایران این نسبت به حدود 50 درصد و گاهی حتی به 60 درصد هم می رسد؛ اما علت کجاست؟

در ایران هتل ها فقط محل خواب به حساب می آیند، به این معنی که هتل فقط محل استراحت و صرف غذاست.

اما سیاست گردشگری و مخصوصا هتلداری در کشورهای پیشتاز در این صنعت به گونه ای دیگر است. در کشورهای پیشرفته از لحاظ صنعت گردشگری، هتل نه تنها محلی برای آرامش و استراحت است، بلکه محلی برای تفریح و گذراندن بهترین لحظات سفر نیز محسوب می شود؛ خدماتی همچون شهربازی، استخرهای روباز بر روی پشت بام هتل، کافی شاپ و بسیاری تفریحات دیگر که اکثر آنها توسط خود هتل احداث و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

از این رو این گونه هتل ها که تعداد آن ها در صنعت گردشگری جهان کم هم نیست، بیشترین سود را از بهره برداری تفریحات جانبی خود می برند ؛ برخی از این هتل ها آنچنان در این راه موفق هستند که گردشگران تمام اوقات اقامت خود را در هتل می گذرانند و کمتر از محل هتل دور می شوند.

در ایران، متاسفانه هتل ها برای عدم ضرردهی، برقراری تعادل بین هزینه ها و درآمد و همچنین به علت نداشتن درآمد جانبی، مجبور به بالا بردن قیمت اتاق ها شده اند.

از این رو بهتر است هتل های ما در کنار بالا بردن کیفیت خدمات، به فکر ایجاد درآمدهای جانبی که با فرهنگ ما سازگار باشد نیز بیفتند؛ خدماتی همچون ایجاد شربت خانه های سنتی، محلی برای بازی های بومی و محلی ایران،  تالار نواختن سازهای سنتی و ... می تواند مثال های خوبی برای هتلداران کشورمان در این راستا باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « هتل جار » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1