پذیرش ارائه پرونده شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان در کمیته میراث جهانی

16 ژوئیه 2016 - 23:00 dsfr.ir/1z13z

پذیرش ارائه پرونده شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان در کمیته میراث جهانی
islamoriente.com
نمای داخلی گنبد مسجد جامع اصفهان، بازسازی شده در سال 771 - 41

با بروز رسانی برنامه های اجرایی محوطه تاریخی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان، زمانبندی ارائه پرونده ثبت به کمیته میراث جهانی تا اول دسامبر 2017 مورد پذیرش قرار گرفت.

"معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی کشور، محمدحسن طالبیان که به منظور طرح پرونده های بیابان لوت و قنات ایرانی در اجلاس کمیته جهانی استانبول به سر می برد، اظهار کرد: روز پنجشنبه در این اجلاس، گزارش ادواری حفاظتی دو اثر جهانی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان مورد تایید قرار گرفت.

به گفته طالبیان در گزارش های ارایه شده طرح مدیریتی حفاظتی و یکپارچه و اقدامات صورت گرفته از سوی پایگاه های این دو اثر مطرح و به پرسش های اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو در خصوص وضعیت دو اثر جهانی پاسخ داده شد.

پایش توسعه شهری، پروژه های مرمتی انجام شده، آسیب شناسی ایوان های مسجدجامع، انجام چهاردهمین و پانزدهمین کاوش های باستان شناسی در شهر سوخته، مطالعات باستان شناسی در حریم پیشنهادی، راه اندازی مرکز اسناد و آزمایشگاه زیست باستان شناسی؛ حفاظت از سایت جهانی شهر سوخته به طور شبانه روزی بوسیله دوربین های پیشرفته مداربسته، ساز و کارهای کنترل بحران احتمالی، فاز بندی راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS، بهبود شرایط پایش، ظرفیت سازی، زیرساخت های گردشگری از جمله موضوعات مطرح شده در این گزارش به شمار می رود.

چهلمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به منظور بررسی آثار پیشنهادی و واجد شرایط از نقاط مختلف جهان هم اکنون در شهر استانبول در حال برگزاری است. در این اجلاس قرار است پرونده کویر لوت در کنار 25 اثر دیگر فرهنگی، طبیعی و ترکیبی مورد بررسی قرار گیرند.

هیات ایرانی با حضور احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو و به ریاست محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، کارشناسان ملی و بین المللی و مسئولان تهیه پرونده های کویر لوت به منظور دفاع از دو پرونده ایران در نشست کمیته میراث جهانی حضور دارند.

پرونده قنات ایرانی با در نظر گرفتن 6 معیار فرهنگی کمیته میراث جهانی شامل نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی، تبادل ارزش های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، گواهی بی همتا یا دست کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی، مورد پر اهمیت معماری مرحله مهمی از تاریخ بشر، نمونه برجسته ای از تعامل بین انسان و محیط زیست، مورد ارزیابی قرار گرفت و کمیتۀ ثبت میراث جهانی یونسکو روز جمعه 25 تیرماه با ثبت قنات ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو موافقت کرد.

پرونده ثبت جهانی بیابان لوت نیز بر اساس معیارهای چهارگانه طبیعی که شامل نمونه برجسته از فرآیندهای زیست محیطی و بیولوژیکی درتکامل و توسعه زمینی، اکوسیستم های ساحلی، دریایی، جوامع از گیاهان و حیوان ها و پدیده بی نظیر طبیعی با زمینه های استثنایی و زیباشناسی، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اجلاس کمیته میراث جهانی از 10 تا 20 جولای برابر با 20 تا 30 تیرماه در استانبول ترکیه برگزار می شود. این کمیته قرار است در اجلاس استانبول در مورد جهانی شدن پرونده های 9 اثر طبیعی، 16 اثر فرهنگی و 4 سایت طبیعی-فرهنگی تصمیم بگیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1