نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی:

ترکیه نباید پاتوق ایرانیان شود

14 ژوئیه 2016 - 12:00 dsfr.ir/858ur

ترکیه نباید پاتوق ایرانیان شود
خوزنامه
مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ضمن گلایه از پاتوق شدن ترکیه برای گردشگران ایرانی گفت: تعریفی از صنعت گرشگری در کشور نداشته ایم.

به گزارش صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، مسعود پزشکیان افزود: کشورهایی که سابقه تاریخی و فرهنگی ندارند برای جذب توریسم مشغول ساختن تاریخ و فرهنگ جعلی برای خود هستند، آن وقت سالهاست این طرف نشسته ایم و مراحل تخریب میراث فرهنگی کشور به عنوان یکی از بزرگ ترین تمدن های روی زمین را نگاه می کنیم. کار به جایی رسیده که خبر این تخریب ها، برای ما عادی شده، باید شهامت داشته باشیم و با صدای بلند بگوییم که این وضعیت یک فاجعه است.

خیلی دیر به فکر مردمی کردن اقتصاد افتاده ایم

وی ادامه داد: بطور کلی خیلی دیر به فکر مردمی کردن اقتصاد افتادیم و در این راه اشتباهاتی هم داشتیم، اما این تاخیر در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بسیار بیشتر بود و اکنون در خیلی جاها امکان جبران هم از دست رفته است.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: در آمارها می گویند ایران در جمع 10 کشور برتر دنیا از نظر جذابیت های گردشگری است اما سئوال این است که چقدر از این داشته ها استفاده کردیم؟ تازه اگر دقیق تر شویم باید بپرسیم چقدر توانسته ایم که این داشته ها و ظرفیت ها را حفظ کنیم؟ آیا هنوز همان میراث فرهنگی 50 سال پیش را از بناهای تاریخی تا سایت های باستانی و غیره در کشور داریم؟ چقدر از اینها تخریب شده اند؟

تعریفی از صنعت گردشگری نداشته ایم

وی ادامه داد: اگر امروز می بینیم که به جای شهرهای کشور، آنتالیا و استانبول به پاتوق تفریحی ایرانیان تبدیل شده اند و سالانه چند میلیارد دلار ارز کشور بابت سفر به این شهرها از ایران خارج می شود، بابت این است که اصلا تعریفی از صنعت گردشگری نداشته ایم و اصلا راهی نگشوده ایم که سرمایه گذار بخش خصوصی بیاید و در این بخش سرمایه گذاری کند و این یک غفلت تاریخی است.

پزشکیان تاکید کرد: خیلی ها هستند که متاسفانه استانبول و آنتالیا را بهتر از شهرهای ایران می شناسند و سالی یکی دو سفر به کشورهای منطقه دارند، اما تا حالا بسیاری از نقاط تاریخی و دیدنی ایران را از نزدیک سیاحت نکرده اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: باز هم جای خوشحالی دارد که در سال های اخیر به خود آمده ایم و مسیر سرمایه گذاری در صنعت گردشگری را آغاز کرده ایم. به قول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه است و ما باید این را در صنعت گردشگری کشور نشان دهیم.

وی گفت: نگران اقتصاد ملی و تهاجم فرهنگی هستیم اما متوجه نیستیم که یکی از بزرگ ترین مزیت های اقتصادی و فرهنگی ما در حال از دست رفتن است. این بی توجهی هم نه مربوط به دولت خاص و نه گروه خاصی است. بلکه یک بی توحهی ملی است که در تمام ادوار و سطوح جامعه به وضوح دیده می شود.

پزشکیان با اشاره به برنامه واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی توسط سازمان میراث فرهنگی که از طریق صندوق احیاء انجام می شود، ادامه داد: بطور قطع در این کار مشکلات زیادی وجود دارد و بطور یقین نمی توان گفت که مجلس به عنوان مجموعه نمایندگان توان کشف تمام ابعاد این مشکلات را دارند زیرا این بحث یک موضوع تخصصی و فنی است که کارهای کارشناسی خود را طلب می کند و این کارها و آسیب شناسی ها باید در مجموعه سازمان میراث فرهنگی انجام شوند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با این حال به دلیل نقش انحصاری مجلس در قانون گذاری و توان ویژه ای که در تسهیل مراحل این کار دارد، بطور قطع از پیشنهادات و همفکری های سازمان میراث فرهنگی برای سرعت گرفتن این اقدامات و کیفی شدن بهره برداری از بناهای تاریخی توسط بخش خصوصی استقبال می کنیم. در مجلس دهم این آمادگی وجود دارد که جلساتی با محور همین بحث با کارشناسان و مدیران و مسئولان ذی ربط برگزار شود تا غفلت تاریخی ما جبران شود.

وی تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی می تواند در فرآیند واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مجلس را در مراحل قانون گذاری و همینطور معرفی این ظرفیت ها در کنار خود ببیند.

پزشکیان یادآورشد: اگر بتوانیم با موفقیت و ضمن مشارکت گسترده بخش خصوصی بناهای تاریخی خود را احیاء و آن ها را به شهروندان معرفی کنیم، در واقع شکوه فرهنگی خود را به نمایش گذاشته ایم و آنوقت است که می توانیم به نسل های جوان و نسل های بعد خود بگوییم که چه پیشینه فرهنگی پشت سر آن ها قرار دارد و چرا باید فرهنگ خود را ارج بنهند.

دیدگاه ها

  • حسین 16 ژوئیه 2016 - 07:00

    به این آقا چه مربوطه ؟

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1