آذربایجان غربی آماده برگزاری مراسم مذهبی سالانه ارامنه است

14 ژوئیه 2016 - 11:00 dsfr.ir/yp8vl

آذربایجان غربی آماده برگزاری مراسم مذهبی سالانه ارامنه است
chalderan-ag.ir
قره کلیسای چالدران میزبان ارامنه جهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: این استان آماده برگزاری مراسم مذهبی سالانه ارامنه در مجموعه جهانی قره کلیساست.

جلیل جباری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مطابق برنامه سالهای گذشته امسال نیز با هماهنگی های انجام شده با فرمانداری شهرستان چالدران میراث فرهنگی استان در صدد برگزاری شایسته مراسم سالیانه ارامنه در قره کلیسا است.

وی با اشاره به تعامل دستگاه های مرتبط در برگزاری این مراسم بیان کرد: نمایندگان شهرستانی دستگاه های استانی که در این زمینه ارائه خدمات به زائرین ارامنه فعالیت می کنند، در این ایام به قره کلیسا سفر می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به ثبت جهانی قره کلیسا افزود: این نهاد در راستای تبلیغ و معرفی این اثر جهانی، اقلام فرهنگی از قبیل لوح فشرده، بروشور، تاریخچه و مختصری از کارهای مرمتی بنا در اختیار زائرین قرار می دهد.

وی بیان کرد: همچنین غرفه ای برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری استان برای آشنایی بیشتر مسافران و زائران تخصیص داده شده است که از فردا دایر می شود.

مجموعه تاریخی قره کلیسا یکی از پربازدیدترین مکان های تاریخی استان به شمار می رود و هر ساله در تیر ماه طبق یک سنت قدیمی هزاران زائر ارمنی از کشورهای منطقه برای انجام مناسک مذهبی سه روزه خویش در این محل جمع می شوند. همه ساله اواخر تیرماه ارمنی ها برای زیارت قره کلیسا به این محل می آیند که به همراه آن ها تعدادی از سفرای کشورهای مسیحی در ایران و نیز گردشگران خارجی نیز در این مراسم شرکت می کنند.

مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا بین 3 تا 5 روز ادامه می یابد که در این مدت مسیحیان ضمن انجام دعا، نیایش و برگزاری آیین عشای ربانی، کودکان خود را در این محل غسل تعمید می دهند.

قره کلیسا یا کلیسای طاطائوس با سابقه بیش از هزار سال در روستای قره کلیسا در 15 کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان چالدران قرار دارد. این کلیسا به همراه کلیسای سنت استپانوس جلفا و کلیسای کوچک زور زور چالدران در تاریخ 18 خرداد 1387 (7 ژوئیه 2008) به عنوان نهمین اثر ملی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

شهرستان چالدران در 220 کیلومتری شمال ارومیه، مرکز آذربایجان غربی واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1